Zpět na » Liga mistrů » Videorozhodčí Kwiatkowski suspendován

Videorozhodčí Kwiatkowski suspendován

Videorozhodčí Kwiatkowski suspendován © iconsport.photo - Polský rozhodčí Kwiatkowski

3

Líbilo se

29.11. - Penalta, kterou v nastavení utkání Ligy mistrů odpískal polský rozhodčí Marciniak, nazvedla ze židlí mnoho fanoušků i expertů. Nařízený pokutový kop proměnil Mbappé a PSG díky ní zachránila bod na poslední chvíli. UEFA ale byla podobného názoru jako většina expertů a rozhodla se polského videorozhodčí Kwiatkowského suspendovat.

Poslední sekundy nastavení pohárového utkání Ligy mistrů mezi PSG a Newcastlem přinesly šokující zvrat, který znamenal, že domácí tým slezl hrobníkovy z lopaty a zachránil bod, ale také rozbouřil velkou debatu. Rozhodnutí videorozhodčí Kwiatkowského je totiž v rozporu se směrnicemi UEFA.

Právě polský arbitr byl určen, aby zasednul za monitory VAR a řídil utkání PSG s Newcastlem. Pokračovat v tom měl také v dnešním utkání mezi Realem Sociedad a Salcburkem, ale UEFA se s okamžitou platností rozhodla pro jeho suspendaci.

Komise kontinentální federace se loni v dubnu rozhodla, že nesmí být pískáno hraní rukou, pokud je míč předtím odražen vlastním tělem a zejména pokud míč nesměřuje k brance. Zvonimir Boban toto rozhodnutí prezentoval 25. dubna následovně. „Pravidlo o faule rukou bude vždy kontroverzní, ale můžeme ho udělat důslednějším a sladit ho se skutečnou povahou hry.“

UEFA, jak bývá jejím zvykem, den po rozhodnutí polského arbitra odmítla komentovat to, co se stalo v Paříži. Současná pravidla umožňují postihovat hraní rukou i v případě, že kontakt byl neúmyslný, pokud je posouzeno, že byla ruka hráče v nepřirozené poloze. „Jeho ruka ale není v nepřirozené poloze,“ komentoval těsně po utkání trenér Newcastle, Eddie Howe. „Ruce má podél boku a je v pohybu.“

Chybné rozhodnutí polského rozhodčí přímo ovlivnilo vývoj skupiny F, neboť díky němu PSG udrželo dvoubodový náskok před Newcastlem a pojistilo si druhou pozici za vedoucím Dortmundem. Vše poškodilo i čtvrtý tým tabulky, AC Milán, kterému se ztenčily šance na postup.

Andrea Suttnerová / gazzetta.it

Nejnovější články