Zpět na » Liga mistrů » Los Ligy mistrů: složení košů, Češi v akci, termíny a možná „skupina smrti“

Los Ligy mistrů: složení košů, Češi v akci, termíny a možná „skupina smrti“

Los Ligy mistrů: složení košů, Češi v akci, termíny a možná „skupina smrti“ © iconsport.photo, fotbalportal.cz - Los Ligy mistrů

0

Líbilo se

31.08. - NEPŘEHLÉDNĚTE Dnes, ve čtvrtek 31. srpna, je na programu očekávaný los základních skupin Champions League. Od 18:00 středoevropského času se v Monaku, kam se los vrací po třech letech, bude losovat složení tohoto ročníku. V osudí bude naposled 32 týmů. Poprvé v historii se na los těší belgický mistr z Antverp či německý klub Union Berlín.

Grimaldi Forum v Monaku bude hostit letošní los základních skupin Ligy mistrů. Vše odstartuje v 18:00. Je to jubilejní dvacátý ročník Champions League tak, jak ho známe. V příští sezóně už bude formát zbrusu nový. Příště už bude ve hře 36 týmů, každý tým odehraje minimálně 8 zápasů na rozdíl od současných 6.

Vraťme se ale do současnosti. V osudí je 32 celků, které jsou rozděleny do čtyř výkonnostních košů. Vytvoří osm skupin po čtyřech týmech. První dva postoupí do osmifinále, třetí týmy se přesunou do vyřazovací fáze Evropské ligy. Mužstva na čtvrtých místech v pohárové Evropě končí.

Ve skupině se nemohou potkat kluby ze stejné organizace. V osudí budou kluby z 15 různých zemí. Čtyři celky vyšlou Anglie, Španělsko, Itálie a Německo. Tři zástupce má Portugalsko. Dva týmy vyšlou Francie a Nizozemsko. Po jednom pak Rakousko, Skotsko, Srbsko, Ukrajina, Belgie, Švýcarsko, Dánsko a Turecko.

Úplnými nováčky jsou belgické Antverpy a německý Union Berlín. Po 21 letech se v základní skupině Ligy mistrů objeví anglický Newcastle. Po 20 letech se vrací francouzské Lens. Jedenáct let čekání má za sebou portugalská Braga. Deset let se Champions League nehrála v baskickém San Sebastiánu, kde sídlí Real Sociedad. Arsenal hrál Ligu mistrů naposledy v sezóně 2016/2017. Po šesti letech je zpět nizozemský Feyenoord, o rok méně čekal PSV Eindhoven.

Šestadvacet týmů bylo známo předem. Ty si svou účast vybojovaly umístěním ve své ligové soutěži, případně díky vítězství v Evropské lize. Z kvalifikace pak vzešlo 6 mužstev - PSV Eindhoven, Braga, Kodaň, Young Boys, Galatasaray a Antverpy. Český zástupce - pražská Sparta - nezvládl třetí předkolo s Kodaní.

Z velkolubů scházejí například Chelsea, Juventus, Liverpool, Tottenham, AS Řím, Monako či Ajax.

Složení košů

1. koš

V nejsilnějším koši je vítěz minulého ročníku a anglický mistr - Manchester City. Také vítěz Evropské ligy - španělská Sevilla. Následně španělský mistr - Barcelona, italský mistr - Neapol, německý mistr - Bayern Mnichov, francouzský mistr - Paris Saint-Germain, portugalský mistr - Benfica a nizozemský mistr - Feyenoord.

2. koš

V tom se nachází Real Madrid, Manchester United, Inter Milán, Borussia Dortmund, Atlético Madrid, Lipsko, Porto a Arsenal.

3. koš

Má také zajímavé složení. Jsou zde Šachtar Doněck, Salcburk, AC Milán, Braga, PSV Eindhoven, Lazio, Crvena Zvezda Bělehrad a Kodaň, přemožitel pražské Sparty.

4. koš

Týmy z nejnižšími koeficienty jsou ve 4. koši. Young Boys, Real Sociedad, Galatasaray, Celtic, Newcastle, Union Berlín, Antverpy a Lens.

afsf(zdroj: twitter.com)

Možnosti skupin

Takovou „skupinou smrti“ by mohlo být například složení: Bayern Mnichov, Real Madrid, AC Milán a Newcastle. Naopak může dojít například na variantu s Feyenoordem, Portem, Kodaní a Antverpami.

Češi v akci

Žádného klubového zástupce Česká republika v tomto ročníku Champions League na rozdíl od loňska nemá. Ale i tak mohou čeští fanoušci sledovat pár českých hráčů. V dresu Feyenoordu se může objevit nová letní posila - Ondřej Lingr ze Slavie, odchovanec Karviné.

V kádru Manchesteru United figuruje brankář Radek Vítek. Otázkou je, zda bude dopsán na soupisku pro Ligu mistrů. Dvojkou Bragy je Lukáš Horníček.

Největší šanci zahrát si Champions League má zřejmě Alex Král, který je na začátku sezóny pevnou součástí základní jedenáctky Unionu Berlín, kam přišel letos v létě.

Do Benfiky odešel v létě David Jurásek, který sice byl v základní sestavě v prvním ligovém kole, ale aktuálně je zraněný. Pokud se brzy uzdraví, bude mít velkou šanci zahrát si Ligu mistrů.

ssgsdfs(zdroj: twitter.com)

Termíny

První kolo základních skupin Champions League je na programu 19. a 20. září. Pak se bude hrát pravidelně ve dvoutýdenních intervalech - tedy 3. a 4. října, 24. a25. října, 7. a 8. listopadu, 28. a 29. listopadu a skupiny skončí 12. a 13. prosince.

Finále je naplánováno na sobotu 1. června a hostit je bude londýnský chrám Wembley. Na tomto stadionu se bude hrát finále nejprestižnější soutěže už poosmé v historii.

Kam dál?

Michal Čermák / uefa.com, skysports.com, fourfourtwo.com, whoscored.com, youtube.com, fotbalportal.cz

Nejnovější články