Zpět na » Ostatní » Saúdský princ Mohammed bin Salmán: Obvinění ze „sportswashingu“ mě nezajímají

Saúdský princ Mohammed bin Salmán: Obvinění ze „sportswashingu“ mě nezajímají

Saúdský princ Mohammed bin Salmán: Obvinění ze „sportswashingu“ mě nezajímají © iconsport.photo, fotbalportal.cz - Mohammed bin Salman

0

Líbilo se

23.09. - Saúdskoarabské království v Perském zálivu je obviňováno z toho, že investuje do sportu a využívá prestižních akcí ke zlepšení své mezinárodní pověsti. Saúdskoarabský veřejný investiční fond (PIF) vedl v loňském roce převzetí Newcastlu United a zahájil činnost společnosti LIV Golf. Do této země proudí stále více hvězdných hráčů. A co na celou věc říká saúdský princ?

„Pokud mi sportování zvýší HDP o 1 %, pak vtom budeme pokračovat,“ řekl bin Salmán.

Pro televizi Fox News uvedl: „Nezajímá mě nějaký „sportswashing“. Mám 1% nárůst HDP ze sportu a usiluju o dalších 1,5 %.“

„Říkejte si tomu, jak chcete - my těch 1,5 % dosáhneme.“

Saúdská Arábie je kritizována za porušování lidských práv - v loňském roce bylo za jediný den popraveno 81 mužů -, porušování práv žen, kriminalizaci homosexuality, omezování svobody slova a válku v Jemenu.

Její mezinárodní postavení vážně poškodila vražda Džamála Chášukdžího, saúdského novináře žijícího v USA, který byl významným kritikem vlády, v roce 2018.

Podle bojovníků za lidská práva saúdská vláda využívá sport k odvrácení pozornosti od dlouhodobých problémů s pověstí.

„Akvizice Saúdské Arábie do významných sportovních podniků, jako je Newcastle United nebo PGA Tour, slouží stejně tak ke sportswashingu otřesných výsledků země v oblasti lidských práv jako k přidání jednoho či dvou procent k národnímu HDP,“ uvedl Felix Jakens z Amnesty International UK.

„Obrovské množství saúdských peněz, které v současné době protéká fotbalem a dalšími sporty, vytváří většinu novinových titulků, ale za dramatem těchto transakcí saúdské úřady usilovně potlačují lidská práva.“

„Vláda Mohammeda bin Salmána je pro lidská práva v Saúdské Arábii skutečně temným obdobím a žádné řeči o ekonomických vizích nebo o expanzi do nových sportovních podniků by neměly od této skutečnosti odvrátit pozornost.“

Saúdské úřady však tato obvinění odmítají a tvrdí, že investice do sportu jsou klíčovou součástí strategie „Vize 2030“.

Hodnota majetku státního investičního fondu této země se odhaduje na 620 miliard dolarů (550 miliard liber).

Předseda představenstva Newcastlu Jásir al-Rumaján je guvernérem PIF, který ovládá bin Salmán.

Třetí zelenobílá sada klubu Premier League z minulé sezony připomínala dresy národního týmu Saúdské Arábie a Amnesty International ji v době jejího vydání označila za jasný důkaz „sportswashingu“.

Saúdská Arábie bude v prosinci hostit mistrovství světa klubů, což je poprvé, kdy se zde koná významná akce FIFA, a očekává se, že se bude ucházet o pořádání mistrovství světa v roce 2030 nebo 2034.

Kontroverzní pořadatelství turnaje v roce 2022 v Kataru vyvolalo kritiku kvůli jeho postoji ke vztahům osob stejného pohlaví, stavu lidských práv a zacházení s migrujícími pracovníky.

PIF převzala kontrolu nad čtyřmi saúdskoarabskými špičkovými kluby - Al-Ahli, Al-Hilal, Al-Ittihad a Al-Nassr - které v posledních sezonách získaly významné hráče včetně Cristiana Ronalda a úřadujícího držitele Zlatého míče Karima Benzemy.

Zahájení lukrativní série LIV Golf v roce 2022 vedlo k tomu, že se PGA Tour a DP World Tour v červnu po ročním přerušení dohodly na sloučení s PIF a Al-Rumayyan byl jmenován předsedou nové sjednocené asociace.

Rozhodnutí F1 uspořádat v Saúdské Arábii v roce 2021 svůj zahajovací závod v rámci dlouhodobé dohody bylo rovněž kritizováno skupinami na ochranu lidských práv.

Sedminásobný mistr světa Lewis Hamilton vyzval Saúdskou Arábii, aby před velkou cenou v roce 2022 zlepšila stav lidských práv, neboť prohlásil, že se v zemi necítí dobře.

V Saúdské Arábii se také konaly zápasy o světový titul v boxu. Anthony Joshua před loňskou prohrou s Oleksandrem Usykem v Džiddě prohlásil, že je tu kvůli boxu, a v roce 2019 v hlavním městě Rijádu porazil Andyho Ruize.

Tenis bude letos poprvé pořádat profesionální akci v Saúdské Arábii poté, co byla dohodnuta pětiletá smlouva, podle níž bude Džidda hostit finále Next Gen ATP Finals.

Kam dál?

Michal Čermák / bbc.co.uk, fotbalportal.cz

Související odkazy
Noviny
Nejnovější články