Zpět na » Ostatní » MS ve fotbale žen 2023: Turnaj odstartovaly výhry obou domácích týmů

MS ve fotbale žen 2023: Turnaj odstartovaly výhry obou domácích týmů

MS ve fotbale žen 2023: Turnaj odstartovaly výhry obou domácích týmů © iconsport.photo - Nový Zéland slaví historický úspěch

1

Líbilo se

20.07. - REVIEW Je to tu! Odstartovalo nám mistrovství světa žen konané v Austrálii a na Novém Zélandu. Výkop proběhl v Eden Parku v Aucklandu, kde se domácí Nový Zéland představil proti favoritkám z Norska. Ve druhém zápase hraném v australském Sydney zase Australanky nastoupily jako favoritky do zápasu s Irskem. Novozélanďanky vedené českou trenérkou se postaraly o senzaci, zato Austrálie žádnou nedopustila a zvítězila.

Turnaj nám zahájil ceremoniál v duchu novozélandského folklóru. Dodal zápasu krásnou atmosféru. Následné vystoupení zpěvačky Benee společně s amatérským tanečním vystoupením dívek mě za srdce opravdu nechytil, ale nejsem tu od toho, abych soudil choregrafie a taneční um někoho jiného. Je tu ale obří prostor ke zlepšení oproti mužskému turnaji. Takže asi zpět k fotbalu.

Zahajovací ceremoniál

Nový Zéland - Norsko 1:0

Branky: 48. Wilkinson

Zatímco v týmu domácích byla i spousta hráček z Premier League žádné výaznější jméno to nebylo. To v týmu Norska se to hvězdami jen hemžilo. Arsenal, Barcelona, Chelsea a v čele kanonýrka Ada Hegerberg z Lyonu. Novozélanďanky ale skvěle pressovaly a Norkám dělaly velké problémy. Především rychlá Hannah Wilkinson. Na druhé straně byla nejnebezpečnější hráčkou Ada Hegerberg. Přes dobře bránící stoperky se ale nemohla dostat do nebezpečnějších šancí. Její zakončení díky jejich dobré práci nakonec branku neohrozily.

Hned po změně stran utekla po pravé straně Novozélanďanka Jacqui Hand a nabídla balón před branku jako na zlatém podnose pro Hannah Wilkinson a ta dala první gól tohoto turnaje. Zvýšit mohla po své krásné střele Riley, ale brankářka Mikalsen se vytáhla skvělým zákrokem. Na druhé straně měly Novozélanďanky velké štěstí, když Hansen trefila břevno. Následně dostaly obrovskou šanci po ruce bránící Norky. Percival ale z penalty trefila břevno taktéž. Norky nevyužily velkou závěrečnou šanci a Nový Zéland slaví šokující a historicky první výhru na světových šampionátech. A je tu i výrazná česká stopa. Své hráčky k výhře dovedla Češka Jitka Klimková na lavičce.

Hannah Wilkinson

Austrálie - Irsko 1:0

Branky: 52. z pen. Catley

Domácí Austrálie se postarala o překvapení už v základní sestavě, kdy pouze na lavičce zůstala největší hvězda Sam Kerr. Prý v tom byl menší zdravotní problém. V prvním poločase na sebe ale rozhodně Australanky dobrou reklamu neudělaly a to samé platí i o Irkách, které hrají vůbec sůj první světový šampionát. Šance vůbec žádné, snaha tam byla ale také ne nějak přehnaná, nedostatek kvality a zápas vám opravdu moc radosti nepřinášel. Vlastně ani není nic, co bych mohl nějak zvýraznit nebo po fotbalové stránce pochválit. Ano defenzivy pracovaly dobře, ale ofenzivy se je nějakým způsobem ani nepokoušely překvapit.

První zajímavý moment přišel po změně stran. Austrálie dostala možnost penalty a tu s přehledem proměnila kapitánka Stephanie Catley. Pak se ale zápas dostal zpět do starých kolejí. Bída, nic moc zajímavého až do chvíle, kdy začaly tlačit Irky. Když už ale v dobré šanci byly, nedokázaly kvalitně zakončit. Když se za Austrálii do dobré šance dostala Gorry, obrana její pokus zablokovala. V závěru mělo Irsko nebezpečný přímý kop. Střela Connolly šla po teči nad. Austrálie si tak svou výhru uhlídala. Budeme ale doufat, že s návratem Sam Kerr toho uvidíme mnohem více.

Stephanie Catley

David Suchý / fifa.com

Nejnovější články