Nepřihlášen

Nepřihlášen

Styly

Moderní Výchozí zelená Zelená Šedá Okrová Oranžová Modrá Červená Gaming Freestyle

Zpět na » Ostatní » MS fotbal 2022: Německá fotbalová federace zvažuje právní kroky proti FIFA za zákaz duhových kapitánských pásek

Ostatní - MS fotbal 2022: Německá fotbalová federace zvažuje právní kroky proti FIFA za zákaz duhových kapitánských pásek

MS fotbal 2022: Německá fotbalová federace zvažuje právní kroky proti FIFA za zákaz duhových kapitánských pásek © sportbible.com - Německý reprezentační tým před utkání s Japonskem v Kataru

0

Líbilo se

23.11. - Kapitáni jednotlivých reprezentačních týmů se jeden po druhém vzdávají svých postojů na podporu komunity LGBTQA+. Ani jeden z hráčů se zatím na hřišti, pod nátlakem a hrozbou sankcí ze strany FIFA, neobjevil s duhovou páskou Onelove. Německá reprezentace před utkáním pro oficiální fotografii zapózovala s rukou přes ústa, kritiku fanoušků ale neumlčela.

Zatímco fanoušci, experti a bývalí profesionálové tlačí na to, aby si hráči stáli za svým a vyjádřili otevřeně svůj postoj, federace jednotlivých zemí postupně doporučují svým reprezentantům, aby se duhových pásek a podobných protestů vzdali. Situace je natolik absurdní, že Fifa dokonce vydala prohlášení o tom, které kapitánské pásky jsou pro zápasy povoleny a rozhodčí jejich nošení důsledně kontrolují, jak se přesvědčil naposledy Manuel Neuer.

Rozhodčí kontrolu kapitánskou pásku Manuela Neuera

Německá fotbalová federace uvedla, že na základě vývoje v posledních dnech zvažuje právní kroky proti Mezinárodní fotbalové asociaci kvůli zákazu nošení pásek Onelove na Mistrovství světa. DFB hráčům zakázala v Kataru propagovat rozmanitost a inkluzi ve společnosti poté, co FIFA deklarovala, že hráčům bude udělovat žluté karty. Reakce na toto rozhodnutí byla ale blesková a pro německou fotbalovou federaci také bolestná. Jeden z partnerů, řetězec supermarketů Rewe, totiž obratem vypověděl sponzorskou a reklamní kampaň.

Fifa nám zakázala používat pásku Onelove, symbol rozmanitosti a lidských práv. Uvedla, že zákaz bude spojen s masivními protesty, aniž by konkretizovala, co přesně to znamená. DFB chce objasnit, zda je postup FIFA dostatečně legitimní,“ oznámil mluvčí DFB Simon. Ten také dodal, že německá federace zruší své doporučení a kapitánovi Neuerovi dá možnost volby, zda chce v příštím utkání pásku na paži mít.

Podle prezidenta DFB, Bernda Neuendorfa, je chování ze strany FIFA jen projevem moci. „Považujeme to za více než frustrující a zároveň za bezprecedentní událost v historii Mistrovství světa. Německé fotbalové federaci navíc po Rewe hrozí vypovězení smlouvy ze strany Deutsche Telekom, zatímco Volkswagen, Adidas, Lufthansa a Commerzbank vyčkávají, ačkoliv na ně fanoušci tlačí s rozhodnou reakcí.

Protestní akce právě v Německu dosahují nevídaných rozměrů, restaurace a bary odmítají Mistrovství světa vysílat, z obchodů se stahují reklamní předměty a mnozí němečtí politici ruší své plánované cesty do Kataru. Ti, kteří nakonec do místa konání odcestovali, nachází alternativní cesty protestu, například ministryně vnitra Nancy Faeser usedla při utkání Německa s Japonskem vedle Gianni Infantina, prezidenta FIFA, s duhovou páskou na paži. „Zákaz nošení pásky je obrovská chyba, každému fanouškovi trhá srdce, když vidí, jak FIFA přenáší břemeno na bedra hráčů.“

Nancy Feaser

Části fanouškovské obce ale rozhodnutí svazů podrobit se nátlaku FIFA není po chuti. Kapitáni Německa, Anglie, Walesu, USA a dalších zemí prohlásili, že budou pásku Onelove nosit a postupně se všichni ke svému přesvědčení obrátili zády. „Je to mimo kontrolu nás hráčů,“ suše oznámil Harry Kane. Jeho postoj ale nesdílel Roy Keane, bývalý irský fotbalový reprezentant. “Myslím, že to hráči měli udělat už v prvním utkání. Měli přijmout trest, ať by byl jakýkoliv. Kane měl riskovat, že dostane žlutou kartu, ale bylo by to od něj skvělé gesto. Myslím si, že nenošení pásky byla velká chyba. Pokud něčemu věříte, pak si jděte za svým,“ vzkázal kapitánům.

Andrea Suttnerová / sportbible.com, theguardian.com, irishpost.com

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře
Nebyly nalezeny žádné komentáře.
Nejnovější články