Zpět na » Ostatní » Hvězda z JAR: Diego Forlán

Hvězda z JAR: Diego Forlán

Hvězda z JAR: Diego Forlán © the12thman.in - Na MS 2010 v JAR byl Forlán k nezastavení

0

Líbilo se

18.11. - Uruguay to nebyli vždy jen Luis Suaréz a Edinson Cavani. Ještě před nimi měla země, jenž získala 2 tituly mistra světa jinou velkou superstar, vedle které hvězdy minulé dekády vyrůstali. Byl jí Diego Forlán. A na mistrovství světa v JAR jeho hvězda zazářila naplno. Byl vyhlášen nejlepším hráčem turnaje, vstřelil 5 krásných gólů a s Uruguayí se umístil na krásném čtvrtém místě.

Diega Forlána můžeme považovat za jednu z vůbec největších legend uruguayské historie. Kariéru začal v argentinském Independiente, kam přišel z Uruguaye už v 15 letech. V roce 2002 pak zažil první velký přestup, když podepsal v Manchesteru United. Po 2 letech přestoupil do Villarealu. Osudové angažmá. Hned ve své první sezóně byl s 25 góly nejlepším střelcem soutěže. V klubu jich dal dohromady 58. Jako velká hvězda pak podepsal v Atléticu. První rok? 16 gólů. Druhý rok? 32 gólů a druhá koruna pro krále střelců. Angažmá v Interu, Brazílii, Japonsku a Indii už pro jeho kariéru nějak důležitá nebyla.

Na své první mistrovství světa jel už v roce 2002. Jako hráč Manchesteru United se připojil k týmu v Jižní Koreji a Japonsku. Uruguay získala pouze 2 body za 2 remízy a 1 prohru a nepostoupila ze skupiny. Mladý Forlán se ale pěkně předvedl. Nastoupil do jediného zápasu, ale v něm parádní trefou ochromil Senegal. Do Německa se Uruguay nedostala, a tak si svá největší kouzla nechal až do JAR. Ukázal se i o 4 roky později v Brazílii, ale naskočil jen do dvou zápasů a jeho tým vypadl s Kolumbií v osmifinále.

Už ve skupině turnaje v JAR 2010 se proti hostící zemi nádherně prosadil ranou z dálky, která byla jedním z kandidátů na gól turnaje. Výhře 3:0 pomohl ještě proměněnou penaltou. Na další gól čekal až do čtvrtfinále. V památném zápase s Ghanou se parádně prosadil z přímého kopu. Další jeho kandidát. V penaltovém rozstřelu proměnil penaltu a pomohl tak k postupu. V semifinále pak znovu z dobrých 25 metrů překonal nizozemského gólmana. Další kandidát. Soupeř ale zvítězil 3:2 a šel do finále.

V boji o bronz se Uruguay setkala s Německem. Forlán dostal v 51. minutě krásný centr a parádním volejem dal svému týmu vedení. Pátý gól na turnaji ale výhru a medaili nepřinesl. Německo stihlo otočit a Forlánovi tak zůstalo pouze ocenění pro hráče turnaje a cena pro nejlepší gól právě za jeho volej proti Německu. Jeho výkony z JAR se zapsaly nesmazatelně do historie světových šampionátů.

Gól turnaje proti Německu

David Suchý / fifa.com

Nejnovější články