Zpět na » Ostatní » Nejgólovější finále za posledních 50 let ovládla Francie. Rozhodl vlastní gól i penalta

Nejgólovější finále za posledních 50 let ovládla Francie. Rozhodl vlastní gól i penalta © Ghanamma.com - Fotbalisté Francie

3

15.07. - REVIEW Mistrem světa se stala Francie, která ve finálovém střetnutí v Rusku přehrála Chorvatsko vysoko 4:2. Už v první půli viděli diváci tři branky, favoritovi pomohla vlastní branka a penalta po nešťastné ruce Perišiče.

Francie 4:2 (2:1) Chorvatsko

Branky: 18. Mandžukić (vla.), 39. Griezmann (pen.), 59. P. Pogba, 65. Mbappé (Lucas Hernández) - 28. Perišić (D. Vida), 69. Mandžukić

Francie: Lloris (C) - Pavard, Varane, Umtiti, Lucas Hernández - P. Pogba, Kanté (55. N´Zonzi) - Mbappé, Griezmann, Matuidi (73. Tolisso) - Giroud (81. Fékir).

Chorvatsko: Subašić - Vrsaljko, Lovren, D. Vida, Strinić (81. Pjaca) - Rakitić, Brozović - Rebić (71. Kramarić), Modrić (C), Perišić - Mandžukić.

Francie do finálového střetnutí vstoupila opatrně, stejně jako do semifinále proti Belgii. Aktivnější byli Chorvati, ovšem jako první udeřili trochu nečekaně Francouzi.

V 18. minutě Brozovič lehce zavadil o Griezmanna a rozhodčí odpískal faul. Přímý kop rozehrál Griezmann a díky nešťastné hlavičce Mandžukiče překonal Subašiče.

Aktivní Chorvatsko ovšem o deset minut později zaslouženě srovnalo. Po faulu Kantého odcentroval Modrič na Rebiče, míč se následně dostal až k Perišičovi, jenž si udělal prostor a pěknou ranou k levé tyči vyrovnal na 1:1.

O šest minut poté zbytečně na roh zahrál Vida a Francie šla do vedení. Perišič totiž v pokutovém území zahrál rukou a rozhodčí po poradě s videem odpískal penaltu. K ní se postavil Antoine Griezmann a znovu nezaváhal. V dresu Francie zahrával šest penalt a zatím ani jednou neminul.

Antoine Griezmann slaví proměněnou penaltu. (zdroj: fifa.com)

Hned v úvodu druhé půle mohl srovnat Rebič, Lloris předvedl vynikající zákrok. A tak během šesti minut Francie definitivně rozhodla.

V 59. minutě Griezmann přenechal míč Pogbovi a ten nadvakrát dostal míč za překvapeného Subašiče. O šest minut poté udělal vynikající práci Lucas a Mbappé překvapil Subašiče střelou k pravé tyči. Francie se tak téměř z ničeho dostala do třígólového vedení a bylo rozhodnuto.

O čtyři minuty později si sice Lloris zahrál na Lorise Kariuse a gentlemansky daroval třetí gól na šampionátu Mariu Mandžukičovi, na zdramatizování zápasu už ale Chorvati sílu neměli.

Finále světového šampionátu tak nabídlo šest branek, což se naposledy stalo v roce 1966. Tehdy po prodloužení slavila Anglie, nyní se mistrem světa stává Francie!

Francouzský realizační tým slaví zisk světového zlata. (zdroj: fifa.com)