Zpět na » Premier League » Proč chce Erik ten Hag do Manchesteru United Masona Mounta z Chelsea?

Proč chce Erik ten Hag do Manchesteru United Masona Mounta z Chelsea?

Proč chce Erik ten Hag do Manchesteru United Masona Mounta z Chelsea? © iconsport.photo, fotbalportal.cz - Mason Mount

2

Líbilo se

06.06. - NEPŘEHLÉDNĚTE Mason Mount by měl být jedním z hlavních přestupových cílů Manchesteru United během léta. Ten má ještě v Chelsea platnou smlouvu a Blues by za něj rádi zinkasovali pořádnou sumu. Mluví se o částce okolo 70 miliónů liber. Proč tohoto anglického záložníka Red Devils vůbec chtějí? A jaké s ním mají plány?

Erik ten Hag se poprvé setkal s Masonem Mountem, když byl hlavním trenérem Ajaxu. Osmnáctiletý hráč, který byl zapůjčen ve Vitesse Arnhem, se v březnu 2018 podílel na třetím gólu svého týmu, který porazil Ajax 3:2.

Ten Hag, který tehdy vedl Ajax teprve osmý zápas, se údajně snažil v následující sezoně přetáhnout Mounta na hostování z Chelsea do svého klubu. Čtrnáct gólů a deset asistencí v jeho prvním angažmá v dospělém fotbale, převážně ze středu zálohy, Ten Haga zaujalo.

sfsdfMason Mount v dresu Vitesse (zdroj: skysports.com)

Produkt akademie Chelsea však nakonec skončil na hostování v Derby County v Championship, jehož manažerem byla legenda Blues Frank Lampard. Byl to ideální další krok, protože Lampard se v roce 2019 stal hlavním trenérem Chelsea a posunul Mounta do prvního týmu.

Mount, nyní dvojnásobný vítěz ankety Hráč roku Chelsea, se pod Lampardem stal důležitým hráčem a navzdory opačným předpovědím jím zůstal i po nástupu Thomase Tuchela. Záložník měl po třech sezonách v Chelsea průměrný přínos více než 20 gólů.

Pro Anglii a Chelsea se stal téměř nepostradatelným. Právě Mountova průniková přihrávka vedla ve finále Ligy mistrů v roce 2021 proti Manchesteru City k rozhodujícímu gólu Kaie Havertze, když se Chelsea stala v Portu držitelem ušatého poháru. Ten Hag to tehdy možná sledoval s pocitem zadostiučinění.

Nyní, po obtížné sezóně pro Mounta a chaotickém prvním roce pod novými majiteli Chelsea, je Manchester United předním kandidátem na podpis čtyřiadvacetiletého záložníka a očekává se, že podá oficiální nabídku. Zdá se, že Ten Hag by mohl získat „svého muže“.

Proč Chelsea prodává Mounta?

Před dvanácti měsíci, když byl Ten Hag jmenován manažerem United, se o tom, že by měl druhou šanci zkusit Mounta odlákat ze Stamford Bridge, ani neuvažovalo.

afdgs(zdroj: skysports.com)

Ale pravděpodobnost, že Mount nyní zůstane na Stamford Bridge, je mizivá, protože záložník není ochoten podepsat novou smlouvu. Chelsea ví, že nastal čas zpeněžit hráče, kterému zbývá do konce smlouvy už jen jeden rok.

Po rekordních výdajích ve výši více než 600 milionů liber za poslední dvě přestupová období potřebují Blues vyrovnat účetnictví prodejem hráčů, aby dodrželi pravidla finančního fair play. Mount je jedním z jejich nejcennějších aktiv, a proto jsou ochotni ho poslat dál, i kdyby to mělo být k soupeři z Premier League.

Podle informací Sky Sports News chce Chelsea za svého odchovance akademie 70 milionů liber, zatímco United údajně doufají, že zaplatí spíše 50 milionů liber. Zprávy naznačují, že nabídka není daleko.

Když se ohlédneme zpět, najdeme podobnosti se situací Marcuse Rashforda z loňského léta. Ten Hag dokázal zvednout Rashforda, který se stal ústředním hráčem Rudých ďáblů, jenž vstřelil 30 gólů za sezónu poprvé od Robina van Persieho v sezóně 2012/2013. Manchester United by na základě tohoto návratu určitě litoval, kdyby ho nechal odejít.

Lampard, který v posledních měsících sezony dočasně vedl Chelsea, si určitě myslí, že stojí za to si ho udržet.

„Nebudu nikomu říkat, jaký má mít názor na fotbal, ale pokud si někdo myslí, že Mason Mount už není hráčem nejvyšší úrovně, pak si nejsem jistý, co podle mě vidí,“ řekl Lampard.

aasfdgv(zdroj: skysports.com)

„Ale z práce s Masonem, můžete se zeptat mě, můžete se zeptat Thomase Tuchela, můžete se zeptat Garetha Southgatea, můžete se zeptat Grahama Pottera, je jasné, že je to špičkový hráč.“

„Může jít ještě dál, ale už teď je to špičkový hráč.“

Proč Manchester United chce Mounta?

Na začátku sezony, po příchodech Casemira (70 milionů liber) a Eriksena (zdarma) v létě loňského roku, se zdálo, že se záloha stala v United silnou oblastí, alespoň co se týče možností první volby.

Ten Hagovo trio Casemiro, Eriksen a Bruno Fernandes v této sezóně prohrálo jen jednou, když nastoupilo společně, což to potvrzuje. Když jsou však povoláni Fred, Scott McTominay a Donny van de Beek, dochází k výraznému poklesu kvality.

Navíc se v průběhu sezóny ukázalo, že Eriksen, ačkoli je oproti ostatním možnostem, které má Ten Hag k dispozici, jedinečný díky kontrole, kterou přináší při držení míče, má problémy s tím, aby mohl po celých 90 minut konkurovat svému maximu. Po Vánocích absolvoval dánský internacionál pouze jeden kompletní duel z 15 zápasů, do kterých nastoupil.

Mountův příchod by jistě vyřešil otázku kvality a hloubky zálohy United. Čtyřiadvacetiletý hráč je díky svému pracovnímu nasazení v útoku i mimo něj typem hráče, na kterého se manažeři mohou spolehnout.

„Mason přináší na hřiště určitý přístup, auru a mentalitu,“ řekl bývalý šéf Chelsea Thomas Tuchel v roce 2021. „Je velmi těžké ho nepostavit, protože i když se mu zápas příliš nepovede, vždycky z něj dostanete plno energie, pozitivity a skvělého přístupu.“

Tuchelova slova budou hudbou pro uši Ten Haga. Mount přináší všechny kvality, které hledá.

To, co se u Mounta často přehlíží, je jeho schopnost dávat góly a asistovat. Jak víme, United se v této sezóně potýkají s nedostatkem gólů, a i když hledají útočníka, který by tento problém zmírnil, přidání dalšího zdroje gólů je nutností.

sfsdgsd(zdroj: skysports.com)

Během svých prvních tří sezón v Chelsea - což nezahrnuje poslední sezónu - měl Mount 44 podílů na gólu ve 105 vystoupeních v Premier League. Více jich měli pouze záložník Manchesteru City Kevin De Bruyne (74) a Bruno Fernandes (61).

V pouhých 24 letech by měl mít Mount nejlepší léta ještě před sebou. United by mohli za sníženou cenu získat již etablovaného anglického reprezentanta, který má ještě větší potenciál k růstu. Takové situace se nestávají často.

Kam by Mount v Manchesteru United zapadl?

Podle systému, který v této sezóně nasadil Ten Hag, se Mount zdá být nejvhodnější pro jednu ze dvou pozic č. 8, které obvykle zaujímají Eriksen a Fernandes, a Casemiro je nasazen vzadu jako podpora defenzivy.

Ačkoli, jak ukázal pod Tuchelem, Mount může mít vliv na hru i jako součást přední trojice na kterémkoli křídle. V tomto smyslu by mohl plnit velmi podobnou roli jako Fernandes a potenciálně portugalskému záložníkovi ulehčit.

V roli osmičky by Mount měl přispívat jak k ofenzivě, tak k defenzivě, ačkoli většinu času by strávil na soupeřově polovině.

Ten Hag má rád, když se jeho hráči s číslem 8 tlačí vysoko na hřiště a snaží se soupeře přitlačit. To by Mountovi pravděpodobně vyhovovalo, protože při operacích na polovině hřiště se mu dařilo. Má také dostatek energie na to, aby při operacích v poslední třetině hřiště roztahoval soupeřovu obranu.

sfsdd(zdroj: skysports.com)

Jedním z nejlepších týmových gólů United v této sezóně byl Rashfordův zásah, který zdvojnásobil jejich vedení během únorového domácího vítězství 2:1 nad Crystal Palace - a zdůraznil, jak chce Ten Hag, aby jeho osmička zakládala útočné akce.

Při pohledu na obrázek níže můžeme hned od brankářova držení vidět, že dva vysunutí záložníci - Fernandes a Casemiro (zvýrazněno) - jsou rozestaveni vysoko na hřišti, aby roztáhli mezeru mezi útočníkem Palace a záložníky.

Tím se vytváří prostor pro brankáře, obránce a krajního záložníka při rozehrávce.

sffdgsfds(zdroj: skysports.com)

Další fáze útoku ukazuje, že se k útočníkům nyní připojují dva hráči s číslem 8, aby vytvořili přední pětku a přetížili obranu soupeře. Tento tvar může být plynulý a spoléhá na energii a pohyb předsunutých záložníků, kteří roztahují obranu, často tím, že jdou do širokých prostorů.

Jak ukazuje následující obrázek, Casemiro i Fernandes jsou nyní v pohybu a hledají míč.

asfdgssd(zdroj: skysports.com)

Na posledním obrázku Fernandes vyběhl zprava, zatímco Casemiro nabízí vnitřní variantu. Mount, který hrál jako hráč č. 10 a na širokých pozicích, má schopnost přenést hru nebo hrát v těchto úzkých, polovičních prostorech.

asfsdgs(zdroj: skysports.com)

V tomto případě se Aaron Wan-Bissaka rozhodl přihrát Casemirovi. Ten pak z první přihrál dovnitř na Alejandra Garnacha, který roztáhl hru na Luka Shawa a jeho nízkou přihrávku proměnil Rashford.

Je snadné přehlédnout, že Fernandes sice přímo neovlivňuje hru, ale jeho vyběhnutí do šířky umožňuje Antoniovi přijít zprava a následně vytvořit prostor pro Garnacha, který si připisuje předfinální přihrávku.

Ten Hag se při tvorbě hry hodně spoléhá na své hráče č. 8, ať už je to v držení míče, nebo mimo něj.

Zdá se, že jeho systém je dobře uzpůsoben pro hráče Mountových dovedností. A protože nároky na tuto pozici jsou intenzivní, dává smysl mít hloubku, která umožní rotaci mezi Eriksenem, Fernandesem a v případě úspěchu i Mountem.

Kam dál?

Více informací o Chelsea FC naleznete zde.

Michal Čermák / skysports.com, fotbalportal.cz

Související odkazy
Noviny
Nejnovější články