Zpět na » Primera Division » Barcelona za poslední sezónu vykázala rekordní ztrátu 481 milionů eur

Primera Division - Barcelona za poslední sezónu vykázala rekordní ztrátu 481 milionů eur

Barcelona za poslední sezónu vykázala rekordní ztrátu 481 milionů eur © futbolprimera.es - Camp Nou

0

Líbilo se

06.10. - NEPŘEHLÉDNĚTE Barcelona dnes oficiálně oznámila, že za sezónu 2020/21 vykázala ztrátu ve výši astronomických 481 milionů eur po zdanění, v důsledku klesajících příjmů a neschopnosti omezit výdaje. Tragická finanční situace klubu je již dobře známá a výrazně se pod ni podepsaly příjmy z poslední sezóny, které zaostaly za očekáváním.

Barcelona podle dnes zveřejněné finanční zprávy počítala s tím, že za sezónu 2020/21 vydělá 828 milionů eur, díky čemuž pokryje předpokládané výdaje a vykáže zisk ve výši 1 milionu eur.

Místo toho ale tržby dosáhly pouze 631 milionů eur, což je téměř o 200 milionů eur méně, než kolik se očekávalo. Jen výdaje přitom narostly na více než 1,1 miliardy eur, což po zdanění znamená ztrátu 481 milionů eur za poslední sezónu.

Pod zveřejněná čísla se výrazně podepsaly nařízení vlády kvůli pandemii koronaviru, které poznamenaly závěr sezóny 2019/20 a postihly prakticky celou sezónu 2020/21.

Pandemie nicméně není jediným důvodem katastrofální finanční situace Barcelony. Ztráty způsobené nařízeními vlády totiž dosáhly 92 milionů eur, což znamená, že i bez přičinění pandemie by Barcelona byla ve ztrátě 390 milionů eur.

Barcelona byla nejvíce zasažena nuceným uzavřením Camp Nou a dalších zařízení kvůli pandemii, což vedlo k 84% poklesu příjmů oproti předchozí sezóně. Komerční příjmy pak kvůli zavřeným obchodům klesly o 10 %.

Paradoxně větší příjmy naopak pramenily z televizního vysílání. Důvodem je, že část příjmů z předchozí sezóny byla zpožděna kvůli počátečním dopadům pandemie a je tedy zahrnuta v účtech za sezónu 2020/21. Pokles příjmů naopak klub zaznamenal v televizních prémiích z Ligy mistrů kvůli brzkému vypadnutí ze soutěže.

Kromě klesajících příjmů se v sezóně 2020/21 naprosto vymkly kontrole výdaje klubu. Navzdory zjevné potřebě chovat se obezřetněji klub zvýšil svoje výdaje o 19 % z 955 milionů eur na rekordních 1,136 miliardy eur.

Čistý dluh Barcelony ke konci června, což je oficiální konec loňské sezóny, činil 680 milionů eur, s dodatečným bankovním dluhem 533 milionů eur. Celkově je čisté jmění Barcelony mínus 451 milionů eur, což podle samostatní finanční zprávy klubu odpovídá technickému bankrotu.

Kam dál?

Nejlepší zdroj informací o španělském fotbale ŠpanělskýFotbal.cz.

Vít Sedlák / 90min.com, FotbalPortal.cz

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře
Nebyly nalezeny žádné komentáře.
Související odkazy
Nejnovější články