Zpět na » Ostatní » MS ve fotbale žen 2023: Nizozemky a Francouzky zklamaly, Jamajka se postarala o překvapení

MS ve fotbale žen 2023: Nizozemky a Francouzky zklamaly, Jamajka se postarala o překvapení

MS ve fotbale žen 2023: Nizozemky a Francouzky zklamaly, Jamajka se postarala o překvapení © iconsport.photo - Stefanie van der Gragt nizozemskou hrdinkou

0

Líbilo se

23.07. - REVIEW Do boje o světové prvenství dnes v rámci světového šampionátu žen v Austrálii a na Novém Zélandu vstoupily finalistky z roku 2019 Nizozemky. Ty sice vyhrály, ale dvakrát se proti Portugalsku nevyznamenaly. Naopak velké překvapení přišlo v zápase Francie s Jamajkou, kdy si Jamajčanky připsaly parádní remízu a živí tedy naděje na postup.

Švédsko - JAR 2:1

Branky: 65. Rolfo, 90. Illestedt, 48. Magaia

Jihoafričanky byly v tomto zápase velkým outsiderem. Kurz na jejich výhru byl 40, zatímco na výhru švédských soupeřek 1,07. Tomu se ale chtěly vzepřít. V prvním poločase byly nebezpečné a Švédkám dělaly problémy. Hodně aktivní ale byla třeba Švédka Amanda Ilestedt, která už byla během první půle hodně vidět. Její hlavička z velké blízkosti mířila nad břevno. Hru zase výborně tvořila nejlepší švédska hráčka historie Kosovare Asllani. V prvním poločase jsme ale nijak důležité momenty prakticky neviděli.

Už po změně stran ale přišel pro Švédky šok. Míč se dostal k Hildah Magaia a ta z velké blízkosti dokázala otevřít skóre. Ve velké šanci byla opět Illestedt, tentokráte jí vychytala gólmanka z JAR. O pár minutek později se ale přesnou ranou do dolního růžku prosadila útočnice Barcelony Fridoline Rolfo. Ke konci Švédky hodně přikládaly pod kotel a stále byla nebezpečná Illestedt. Její moment přišel v 90. minutě. Asllani jí míč posadila přesně na hlavu a obránkyně PSG nekompromisně rozhodla zápas ve prospěch Švédska. Šlo o první zápas, kdy daly gól oba týmy. Hrozivá reklama pro mistrovství.

Amanda Illestedt

Nizozemsko - Portugalsko 1:0

Branky: 13. van der Gragt

Nizozemsko muselo na turnaj odjet bez dlouholeté opory a jedné z nejlepších hráček světa Vivianne Miedema, jenž si přetrhla přední křížový vaz. Vše tak stálo na Lieke Martens. V první velké šanci se ale ocitla Lineth Beerensteyn. Její rána ve skluzu byla ztečovaná na roh. Po něm se hlavou prosadila Stephanie van der Gragt. Inkasovaný gól jako kdyby Portugalky opařil. Nebyly schopné skoro ničeho. Na druhou stranu ale musíme říct, že Nizozemsko toho po gólu nepředvedlo o moc více a bylo možná až moc vyklidněné.

Po změně stran měla obří šanci van de Donk, ale nezakončila nejlépe a brankářka Ines Teixeira Pereira se předvedla skvělým zákrokem. Od té doby byl ale zase klid. Naopak Portugalky byly nabuzené a ačkoliv se jim dlouho nedařilo dostat do šancí, jejich výkon byl sympatičtější než od Nizozemek. V 82. minutě mohlo Portugalsko srovnat. Po skvělém průniku Silvy ale byla na její technickou střelu připravena brankářka van Domselaar. I přes další portugalské aktivity si Nizozemsko dokázalo výsledek udržet. Výkon to ale přesvědčivý nebyl.

Stefanie van der Gragt

Francie - Jamajka 0:0

Francie byla pod zkušeným trenérem Hervé Renardem favoritem, ale Jamajku s nastupující generací v čele s Bunny Shaw nelze podceňovat. Fracnouzky byly směrem dopředu úplně bezzubé, ani tu nebyla snaha něco vytvořit. Naopak pracovaly dobře v defenzivě, kde Jamajka dobře pressovala a dělala problémy, přestože z toho také nepramenily žádné šance. Ve dvou takových se ocitly Francouzky. Gól měla na hlavě kapitánka Renard, ale hlavou mířila nad. Na druhé straně z dalekého přímého kopu zahrozila Shaw. Na konci měla velkou šanci i Francouzka Diani, ale selhala.

Do druhého poločasu Francie vlétla hodně aktivně. Nebezpečná byla především útočníce Diani. Opět ale všem Francouzskám chyběla kvalita v zakončení. Je to až typické pro tento šampionát. Je zlomek hráček, které jsou schopná něco vytvořit a ještě méně dokáže pořádně zakončit i jindy než když mají balón před sebou a kolem sebe volno v rozmezí 5 metrů na každou stranu. Francie měla na konci obrovské šance, ale její hráčky je vůbec nedokázaly využít. Pro Jamajku přišla na konci velká čára přes rozpočet. Po druhé žluté byla vyloučena největší hvězda Khadija "Bunny" Shaw. Její kolegyně ale senzační remízu udržely.

Khadija Shaw

David Suchý / fifa.com

Nejnovější články