Zpět na » Ostatní » MS ve fotbale žen 2023: Američanky a Japonky si zastřílely, výhru slaví i Anglie a Dánsko

MS ve fotbale žen 2023: Američanky a Japonky si zastřílely, výhru slaví i Anglie a Dánsko

MS ve fotbale žen 2023: Američanky a Japonky si zastřílely, výhru slaví i Anglie a Dánsko © iconsport.photo - Střelkyně Sophia Smith a Lindsey Horan

0

Líbilo se

22.07. - REVIEW Třetí a doposavaď nejnabitější den programu světového šampionátu žen je za námi. Představily se dominantní favoritky turnaje z USA proti Vietnamu, následovala Zambie proti 11. týmu světa Japonsku, do hry proti Haiti vstoupily i Angličanky a den uzavíral souboj Dánska s Čínou. Zatím šlo o suverénně nejgólovější den, o což se postaraly už první dva duely.

USA - Vietnam 3:0

Branky: 14. a 45+7. Smith, 77. Horan

USA v zápase naprosto dominovalo. Poklidně hrálo svou hru a Vietnam vůbec do ničeho nepouštělo. Absolutně bez jakékoliv šance a zkrátka Američanky ukázaly, proč jsou největším favoritem tohoto turnaje. Po 14 minutách skóre po krásné narážečce oteřela teprve 22letá Sophia Smith. Po faulu na Trinity Rodman mohla Alex Morgan zvýšit z penalty. Jenže jí zahrála špatně a nedala. Ženám zatím pokutové kopy opravdu nejdou. Dvougólové vedení do poločasu přeci jen přišlo, když se za záda brankářky dostal volej od Spohie Smith, která dala svůj druhý gól.

Druhý poločas se hrál opět ve stejém duchu. Ačkoliv třeba i Španělky Kostariku přehrávaly, občas přišly nějaké chybky a ojedinělé příležitosti pro Kostariku. Tady ne. Dokonalá souhra, přihrávky na nohu, spolupráce. Přesně to, co na mistrovství světa chceme vidět a kromě Španělska nám to zatím nikdo neukázal. Třetí gól přišel po nedůrazu obrany, kdy obránkyně pustila k balónu Sophii Smith a ta předložila balón kapitánce Lindsey Horan. Zvýšit ještě mohla střídající Rose Lavelle, ale její pumelice skončila na břevně.

Sophia Smith

Zambie - Japonsko 0:5

Branky: 45. a 62. Miyazawa, 55. Tanaka, 71. Endo, 90+1. Ueki

Zambie má pověst neskutečně ofenzivně laděného mužstva, ovšem se slabou defenzivou. Japonky jsou komplexní a jsou v tabulce FIFA na 11. místě. Jediné co jim schází je výška. Japonky hodně přikládaly pod kotel. Dva projektily šly na Musondu v brance. Jeden vyrazila, druhý zastavilo břevno. Gól Tanaka pak nebyl kvůli ofsajdu uznán. Ke konci poločasu ale přeci jen přišla japonská branka. Po skvělém přízemním centru Fujino se prosadila Hinata Miyazawa a poprvé se tak oficiálně musela brankářka Musonda ohlížet za sebe.

Po necelých 4 minutách druhé půle si Tanaka mohla spravit chuť. Ovšem i podruhé byla v ofsajdu. Prakticky ihned poté ale sudí odpískala penaltu, kterou následně také kvůli ofsajdu odvolala. Do třetice to ale po další skvělé nahrávce ze strany Tanaka vyšlo. Obě dvě střelkyně následně spojily síly, Tanaka odcentrovala a Miyazawa překonala Musondu. A japonský válec jel dál. K asistenci gól přidala Jun Endo. Ke konci podruhé v zápase soupeřku podrazila Musonda, tentokráte jí ofsajd nezachránil a viděla červenou kartu. Její náhradnice Sakala sice penaltu vyrazila do břevna, ale nestála na čáře a druhý pokus už Ueki proměnila.

Hinata Miyazawa a Mina Tanaka

Anglie - Haiti 1:0

Branky: 29. Stanway z pen.

Haiťanky svou aktivitou a nebezpečností Angličanky rozhodně překvapily. Dostávaly se do šancí a to hlavně díky své rychlosti. Jednu penaltu sice sudí po zásahu VARu odvolala, ale druhou po ruce Haiťanky nařídila. První pokus Stanway neproměnila, ale Theus byla daleko od lajny a její skvělý zákrok byl anulován. Druhý pokus záložnice Bayernu proměnila. Haiti se ale nadále dostávalo do nadějncýh příležitostí. Aktivní byla i jedna z nejtalentovanějších hráček na turnaji Melchie Dumonay. Je budoucností Haiti.

Angličanky začaly druhou půli stejně, jako hrály celou první. Zákeřně. Přicházely opravdu likvidační fauly. Kvůli jednomu takovému musela v prvním poločase se zraněným kolenem střídat Limage. Haiti často držela i brankářka Tyus. Hodně aktivní byla za Anglii Russo. I na druhé straně se ale musela vytáhnout Marry Earps. Soupeřku famózním zákrokem vychytala v souboji 1na1. I na konci se Haiti snažilo o srovnání a ačkoliv bylo neúspěšné, na hřišti nechalo úplně všechno a zanechalo hodně sympatický dojem.

Georgia Stanway

Dánsko - Čína 1:0

Branky: 90. Vangsgaard

Dánsko tažené hvězdnou útočnicí Pernille Harder má jasný úkol a to je postup po boku Anglie do vyřazovací fáze. To Číňanky chtěly překvapit a jeho místo zaujmout. A ukazovaly, že toho jsou schopné. Tlačily od samotného začátku a Dánkám dělaly problémy. I ony ale ukazovaly velkou kvalitu. První poločas byl nakonec v jejich režii, ale problém byl v zakončení, či nějakém vytváření velkých šancí. Ty jsme prostě v celém prvním poločase neviděli a zápas nudil. Nejaktivnější byla Pernille Harder a dobře hrály i obě dánské střední záložnice.

Druhý poločas začal hodně aktivně. Velkou šanci měla střídající Wang Shuang, ale mířila nad. Každopádně za prvních 10 minut jsme viděli více než za celý první poločas. Prázdná brána byla před Hasbo, ale hlavou přestřelila. Po standardních situacích byla hodně nebezpečná Boye, ale nedokázala se prosadit gólově. Až po 90 minutách přišel rohový kop od Harder a střídající Vangsgaard hlavou dostala míč za záda brankářky Huan Xu. Číňanky měly obří šanci v samotném závěru, kterou ale nevyužily a Dánky si připsaly výhru.

Amalia Vangsgaard

David Suchý / fifa.com

Nejnovější články