Nepřihlášen

Nepřihlášen

Styly

Moderní Výchozí zelená Zelená Šedá Okrová Oranžová Modrá Červená Gaming Freestyle

Zpět na » Ostatní » Mino Raiola – Jak se ze zaměstance pizzerie stal fotbalovým superagentem

Ostatní - Mino Raiola – Jak se ze zaměstance pizzerie stal fotbalovým superagentem

Mino Raiola – Jak se ze zaměstance pizzerie stal fotbalovým superagentem © skysports.com, fotbalportal.cz - Mino Raiola

1

Líbilo se

14.11. - NEPŘEHLÉDNĚTE I nadále je králem největších fotbalových přestupů, platí to už několik posledních let. Ale kde příběh Mina Raioly vlastně začal? A proč má důvěru těch nevětších jmen fotbalového světa? Pojďme se podívat na jeho začátky s přispěním těch, kteří byli u toho, jak se z něj stal superagent. Tito lidé pomohou celý příběh vysvětlit.

Možná vám jméno Roderick Turpijn nic neříká. Byl to nizozemský fotbalista, který v devadesátých letech minulého století odehrál několik zápasů za Ajax, poté přestoupil do De Graafschapu a v polovině dvacátých let se vytratil z profesionálního fotbalu.

Na tom nezáleží. Už ten jeden přestup ho připravil na celý život.

Turpijn to prozradil ve svém vlastním vyprávění. Jeho agent se na jednání s De Graafschapem - tehdy stejně jako dnes nevýrazným nizozemským týmem - vykašlal. Požadoval, aby vyrovnal Turpijnův plat v Ajaxu.

Klub překvapivě souhlasil, a dokonce přidal bonusy. Působivá práce ještě předtím, než zjistíte, že částka, kterou jeho agent tvrdil, že Turpijn vydělával v Ajaxu, byla čirá fantazie.

Tím agentem byl Mino Raiola.

Turpijnův vděk zůstává - jeho popis tohoto příběhu ve dvouměsíčníku Hard Gras nesl název „Děkuji, Mino“ - a možná tento příběh také pomáhá ilustrovat Raiolovu neutuchající přitažlivost pro jeho klienty. Pro ně je stále tím malým chlapíkem, který chce porazit systém.

Agenti jsou někdy stylizováni jako nepřátelé hry a Raiola to zosobňuje více než kdokoli jiný. Zatímco jeho současník Jorge Mendes je vnímán spíše jako stínová postava, která promazává kola byznysu, Raiola je otevřený, drzý.

Sir Alex Ferguson otevřeně přiznává, že se mu okamžitě znelíbil.

Ale hráči ho milují. Tato výměna názorů s Fergusonem vyústila v Pogbův odchod do Juventusu, kde se stal superhvězdou, a návrat do Manchesteru United za rekordní částku. Svou kariéru mu svěřil Zlatan Ibrahimovič. Erling Haaland nyní dělá totéž.

Pouta vytvořená s tímto nizozemsko-italským „hráčem“ jsou skutečná.

„Pro hráče je Mino skvělý člověk, protože jim pomáhá získat ty nejlepší smlouvy. Pro kluby je zase osinou v zadku,“ říká Michel Kreek.

Abychom pochopili, jak se největší hvězdy fotbalu na Raiolu spoléhají, pomůže nám vrátit se na začátek a k těm úplně prvním smlouvám. Jestliže příběh o Turpijnovi nám něco říká o jeho vyjednávacích schopnostech, ostatní nám osvětlují tuto schopnost vybudovat si důvěru.

Kreek byl záložníkem Ajaxu. Byl dvojnásobným držitelem titulu a také členem týmu Louise van Gaala, který v roce 1992 porazil Turín ve finále Poháru UEFA. Po příchodu Edgara Davidse však brzy zůstal na lavičce a naskytla se mu možnost přestoupit do Itálie.

V Kreekově případě se italským klubem stala Padova.

„I když to nebyl největší klub, byl to pro mě velký krok jít do nejlepší ligy v Evropě. Byl to velký krok. V Ajaxu jsem byl od svých osmi let, takže jsem znal každý kout stadionu. Pak odejdete do zahraničí a ve 23 letech se o sebe musíte postarat.“

Ne tak docela. Kreekovým manažerem byl Rob Jansen, ale společnost mu dělal Raiola.

„V té době pracoval Mino pro Roba, takže musel vést všechny hráče, kteří se chystali do Itálie,“ vysvětluje Kreek. „V mé situaci jsem šel do Padovy. Mino byl tlumočníkem všeho, co se mezi Robem Jansenem a vedením Padovy říkalo.“

Protože Raiola odmalička pracoval v pizzerii svých rodičů v Haarlemu, měl dar pro obchod. V 17 letech založil společnost Intermezzo, která zkoumala možnosti nizozemských společností v Itálii. Tvrdí o sobě, že se stal milionářem ještě jako teenager.

Když přišla řeč na fotbal, jako mladíkovi s italskými kořeny žijícímu na předměstí Amsterdamu se hvězdy sešly. Raiola začínal v době, kdy se rodila úžasná generace nizozemských talentů a Serie A byla nejlepší ligou na světě.

„V Itálii byly samozřejmě lepší peníze než v Nizozemsku,“ říká Kreek.

Raiola se díky své podnikavosti chopil šance stát se prostředníkem. Podílel se na slavném přestupu Dennise Bergkampa do Interu, ale bylo jich mnohem víc. Ve stejném roce se z Ajaxu do Janova stěhoval Marciano Vink. Předchozí léto odešel Bryan Roy do Foggie.

Royova zkušenost s Raiolou je objevná.

„Udělal ten obchod, protože uměl italsky,“ říká Roy.

„Ale důležitější bylo, jak se o mě staral, když už dohodu uzavřel. Byl se mnou ve dne v noci. Postaral se o to, abych se mohl co nejlépe usadit. Za to mu budu vždycky vděčný. Ne každý to pro vás udělá.“

Raiola strávil s Royem ve Foggii půl roku. „Prvních pár měsíců jsme měli vedle sebe pokoj v hotelu Cicolella,“ vzpomíná. „Pak jsem si našel byt a on mi se vším pomáhal. Najít ty správné věci do bytu.“

Žádná práce nebyla příliš velká, žádný detail příliš malý. Raiola dokonce pomáhal byt vymalovat. Pro Roye to byl důkaz jeho odhodlání. „V Itálii je mnoho krásných měst,“ dodává. „Foggia mezi ně ale nepatří! Myslím, že můj příklad je nejlepší ukázkou toho, jaké Mino skutečně je.“

Přesto má Kreek několik svých vlastních.

„Od chvíle, kdy jsem odjel do Padovy, mi Mino pomáhal sehnat dům, auto, otevřít bankovní účty. Všechny tyhle věci, protože uměl jazyk. První tři týdny tam byl nonstop, takže mi v té době hodně pomohl.“

„Dokázal všechno zařídit. Například když jsem podepisoval smlouvu, nebylo v ní zahrnuto auto. Za dva dny mi zařídil auto od osobního sponzora. Byly určité věci a on to prostě zařídil. Nebyla to jeho práce, ale prostě by to udělal.“

„To byl tehdy Mino. Měl kontakty a bylo pro něj tak snadné věci zařídit. Byla s ním legrace. Už tehdy byl velmi otevřený.“

Raiolu odlišovalo to, že nekopal směrem dolů, ale nahoru. Rád vypráví historku, jak před vlastním okolím vynadal bývalému řediteli Juventusu Lucianu Moggimu za to, že se s tehdy ještě neznámým Raiolou nesešel, jak bylo domluveno.

Ani zkušené osobnosti, jako byl Zdeněk Zeman, slavný český trenér, který později vedl Lazio, AS Řím a Neapol, mu ve své svatyni neunikly. Zeman byl v době Royova příchodu trenérem Foggie a brzy měl nepravděpodobného asistenta.

„Dokonce chodil do šatny, když měl manažer rozhovory,“ říká Roy a sám se při té vzpomínce směje. „Prvních pár týdnů stál hned vedle Zemana, jen aby mě koučoval. Bylo to úžasné. Bylo to fenomenální. Měli jsme velmi dobré přátelství.“

Zeman si ho také začal vážit. V létě 1996 pomohl Raiola přivést Zemanova krajana Pavla Nedvěda z pražské Sparty do svého Lazia. Nedvěd pak přestoupil do Juventusu a v roce 2003 získal Zlatý míč, což upevnilo Raiolův status superagenta.

V té době už jeho působení v roli Jansenova překladatele skončilo.

„Rob se ujal vedení, Mino mu pomáhal,“ vzpomíná Kreek. „V určitém okamžiku si myslím, že Mino usoudil, že to sám zvládne lépe, a rozhodl se založit vlastní společnost.“

Byl to prozíravý tah. Raiolova klientela zůstává relativně malá, stále si zakládá na osobním přístupu. Ale i po dvou desetiletích dělá ty největší obchody a stále si znepřáteluje nejslavnější světové kluby. A hvězdy mu stále důvěřují.

„Ne nadarmo jsou velcí hráči právě u Mina,“ dodává Kreek.

Haalandův příští přestup bude jedním z největších ve fotbale. Očekává se, že ho uskuteční Mino Raiola.

Kam dál?

Michal Čermák / skysports.com, fotbalportal.cz

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře
Tygrice - 24.11. Odpovědět

Mino je BOREC! Smajlík 1

Tygrice
benei - 16.11. Odpovědět

Tenis - Kurzové sázky. Spolehlivé informace - www.vinexe.blogspot.cz

benei

Škoda, že u Pizzy nezůstal, tam by mě jeho vychcanost vadila míň

Tomguncz1
Reklama
Noviny
Nejnovější články