Zpět na » Major League Soccer » Jak Inter Miami zaplatí Messiho? Velkou roli hrají sponzoři

Major League Soccer - Jak Inter Miami zaplatí Messiho? Velkou roli hrají sponzoři

Jak Inter Miami zaplatí Messiho? Velkou roli hrají sponzoři © iconsport.photo - Jak si Inter Miami může dovolit Messiho?

0

Líbilo se

08.06. - MLS je soutěží, která má podobně jako další severoamerické soutěže systém platových stropů a dalších regulí, díky kterým je poměrně vyrovnanou soutěží a žádný tým není nějak zvlášť dominantní se svými penězi. Proto se trochu vymyká podpis Lionela Messiho v Interu Miami, který by se rozhodně nevešel do prostoru pod stropem tohoto klubu. Jak si Messiho může dovolit?

Fotbalovým světěm otřásla zptáva, že Lionel Messi se stane novou posilou Interu Miami a bude hlavní tváří MLS. Po dvou letech v PSG, které ve finále nedopadly nejlépe se rozhodl v klubu skončit a zkusit novou výzvu. Kromě Miami měl údajně i několik nabídek z Evropy, ale zůstaly tu pro něj včetně Miami tři reálné možnosti. Saudskoarabský Al-Hilal a návrat domů do Barcelony, který si přál, ale bohužel ho hned z několika důvodů nebylo možné provést. Proto se rozhodl pro krásnou Floridu, kde bude přeci jen mít blíže k domovu díky tamní kultuře.

Ale jak si vůbec Messiho může Inter Miami dovolit? V MLS jsou striktní platové stropy a klubům je vždy povoleno mít pouze 3 hráče, kteří mohou mít plat vyšší než je platovým stropem povoleno a vymykají se. Říká se jim Designated players. Bývají to ty největší hvězdy a zahraniční velká jména. Jmenujme například Xherdana Shaqiriho nebo Lorenza Insigneho. Ty 3 místa jsou v Miami obsazená. Obsazují je Rodolfo Pizarro, Leonardo Campaňa a Gregore. S tím že posledně jmenovaný má plat nejnižší, mohl by se přesunout pod platový strop, kde má Miami ještě nějaké místo a udělat místo Messimu.

Lionel Messi

Je tu ale další věc a tou je jeho samotný plat. Lionel Messi by měl na Floridě pobírat okolo 125 až 150 miliony euro ročně. Udělá to z něj třetího nejlépe placeného hráče světa za Benzemou s Ronaldem. Jsou to obrovské peníze, na které by Miami nemělo. Nejspíše se tedy udělala dohoda s MLS, která tento přestup s posvěcením od dalších klubů pomohla uskutečnit. Mluví se třeba o tom, že samotné ostatní kluby si ve svém zájmu z televizních práv a pozornosti část platu vezmou na sebe a zažádali o pomoc i své sponzory.

A sponzoři mají být dalším velkým zprostředkovatelem tohoto přestupu. Společnost Apple odkoupila vysílací práva na MLS za 2,5 miliardy dollarů na dobu 10 let. To je důvod, proč už tuto soutěž nevidíme na obrazovkách Nova Sport. Jedinou možností je si skrze Apple TV předplatit MLS Season Pass. Tento přestup společnosti náramně nahrál do karet, protože hodnota vysílacích práv se mnohonásobně zvýší. Dalším hlavním sponzorem je Adidas. Ten pro MLS dodává dresy a s Messim spolupracuje už od roku 2006. Prodej dresů v souvislosti s MLS také neskutečně stoupne. Bez sponzorů by Inter Miami Messiho nepřivedl.

Dále se spekuluje o tom, že sám hráč vedle svého královského platu dostane i další vedlejší finanční příjmy, které budou pravidelné. Má to být hlavně podíl z vysílacích práv od Applu, o kterém jsme už mluvili. Bude to také záviset na jeho výkonech. Čím lepší budou, tím větší bude sledovanost a tím více peněz z toho budou všechny strany mít. Inter Miami spoluvlastněný Davidem Beckhamem měl údajně Messimu nabídnout dokonce i podíl na vlastnictví klubu. Z hráče se tedy zřejmě stane i spolumajitel. Tato smlouva opravdu změnila historii.

Spoluvlastník Interu Miami David Beckham

David Suchý / goal.com

Nejnovější články