Zpět na » 1. Bundesliga » Dobře namazaný stroj jménem Leverkusen. Důvody, proč by mohl Bayer vystoupat až na vrchol

Dobře namazaný stroj jménem Leverkusen. Důvody, proč by mohl Bayer vystoupat až na vrchol

Dobře namazaný stroj jménem Leverkusen. Důvody, proč by mohl Bayer vystoupat až na vrchol © iconsport.photo - Bayer Leverkusen

1

Líbilo se

12.11. - NEPŘEHLÉDNĚTE Farmaceuti prožívají dosud skvělý ročník, pod vedením Xabiho Alonsa aktuálně vedou Bundesligu, poté co smázli berlínský Union 4:0. Otázkou ale zůstává, co stojí za famózními výkony? To se dozvíte v následujících řádcích.

Hned v úvodu zvládl uragán letošní sezony několik klíčových zkoušek. V úvodu sezony byl důležitý především skalp 3:0 nad Lipskem, které v tu dobu zvedlo nad hlavou německý Superpohár. Že se nejednalo o výjimku, potvrdily i následující duely proti Gladbachu a Darmstadtu, jež Leverkusen hravě zvládl.

Jedním z důvodů, proč se Bayeru tak daří je i letní přestupová politika klubu. Klub sice opustil Moussa Diaby, nicméně příchody zdá se, vypadají zatím na výbornou. Střed zálohy posílil z Arsenalu Granit Xhaka, zadarmo přišel Alejandro Grimaldo, jenž nedávno obdržel pozvánku do španělské reprezentace a v neposlední řadě dorazil Victor Boniface, důležitý článek ofenzivy, kterého si klub všiml také kvůli 14 loňským trefám v Evropské lize.

Faktor Alonso

Alonsův vliv po převzetí trenérského vesla v říjnu 2022 se po jisté adaptaci výrazně projevil. První zápas na lavičce ovládli jeho svěřenci 4:0, když nedali šanci Schalke. Pak sice červenočerní nezvítězili následujících šest klání, nicméně v klíčový okamžik zabrali. V průběhu loňského března a dubna se mužstvo mohlo pyšnit dvouměsíční šňůrou bez porážky.

Xabi Alonso

Bayeru se letos prozatím daří v ofenzivě, vždyť po prvních 10 ligových zápasech nastřílel celkem 30 branek. Farmaceuti spoléhají především na playmakery Wirtze s Hofmannem, kteří připravují servis pro výše postaveného Bonifaceho. Leverkusen už tak nehraje pouze pohledný fotbal, ale vyniká i v efektivitě. Po deseti kolech zaostával Alonsův výběr v počtu střel na branku pouze za Bayernem (163 vs 196). Statistika očekávaných gólů xG jim přiznávala druhé místo (24,2). V efektivitě střeleckých pokusů byl pak Bayer na třetí příčce.

Alonsův systém 3-4-3 funguje spolehlivě jak ve finální třetině hřiště, tak i směrem dozadu. Příkladem je stoper Jonathan Tah, který například v zápase proti Bayernu předvedl špičkový výkon, v němž zaznamenal 100 % úspěšnost přihrávek, kterých rozdal celkem 56. Po desátém kole vypadaly působivě týmové statistiky. Bayer měl průměrné držení míče 57 % a v počtu přihrávek na soupeřově polovině neměl konkurenci.

Do konce sezony však stále zbývá dost utkání, a proto bude i nadále zajímavé sledovat, jak si Leverkusen povede dál. Letošní Bundesliga má před sebou spoustu zápletek.

Dominik Pánek / bundesliga.com

Nejnovější články