Zpět na » Serie A » Milánský fotbalový svatostánek San Siro nemůže být zbourán. Stadion patří do kulturního dědictví, proč je tomu tak?

Milánský fotbalový svatostánek San Siro nemůže být zbourán. Stadion patří do kulturního dědictví, proč je tomu tak?

Milánský fotbalový svatostánek San Siro nemůže být zbourán. Stadion patří do kulturního dědictví, proč je tomu tak? © iconsport.photo - milánský svatostánek

0

Líbilo se

10.08. - V posledních několika letech se hojně objevovaly informace, že by San Siro mohlo být zbouráno, protože AC i Inter Milán chtějí na stejném místě postavit zcela nový stadion. Proč nelze zbourat ikonický stadion AC a Interu Milán San Siro?

V posledních několika letech se objevily zprávy, že by San Siro mohlo být zbouráno, protože AC i Inter Milán chtějí na stejném místě postavit zcela nový stadion. Jejich plány však narazily na novou překážku, neboť se objevily informace, že San Siro nelze zbourat. Stadion patří mezi dominantu italského fotbalu, protože AC Milán i Inter Milán, zde hrají své domácí zápasy italské Serie A, což není častým jevem, aby dva kluby z jednoho města měly stejný stadion.

Podle italského deníku La Gazzetta dello Sport regionální komise pro kulturní dědictví Lombardie rozhodla, že druhé patro stadionu má kulturní význam, a proto bude chráněno. San Siro v roce 2025 dosáhne 70 let, což znamená, že může vzniknout povinnost rozhodnout, zda má kulturní význam.

V prohlášení Komise se uvádí: "Regionální komise pro kulturní dědictví Lombardie po přezkoumání přiložené technické dokumentace a po obdržení stanoviska superintendence pro metropolitní město Milán jednomyslně vyjádřila kladné stanovisko k existenci kulturního dědictví druhého stupně na stadionu San Siro, a to s ohledem na budoucí ověření podle čl. 2 odst. 1 písm. a) a b) nařízení (ES) č. 1308/2000. 12 legislativního nařízení 42/2004"

"Výbor tedy schvaluje návrh superintendence. Je třeba také poznamenat, že Archivní a bibliografická superintendence pro Lombardii na stejném zasedání připomněla hodnotu západní tribuny stadionu jako "vystaveného archivu" pro pamětní desky/epigrafy dokumentující národní a mezinárodní úspěchy Interu a Milána. Jelikož se jedná o "veřejný archiv" a zároveň o obecní majetek, je chráněn zákonem podle čl. 10 odst. 2 písm. b) legislativního nařízení 42/2004."

V současné době mají AC i Inter Milán uzavřenou nájemní smlouvu na San Siro, která platí do roku 2030, ale ze stadionu by mohly odejít ještě předtím.

Petr Magasanik / twitter.com, sportbible.com

Nejnovější články