Zpět na » Premier League » Premier League: Kdo vlastní který klub a co to pro ně znamená?

Premier League: Kdo vlastní který klub a co to pro ně znamená?

Premier League: Kdo vlastní který klub a co to pro ně znamená? © iconsport.photo, fotbalportal.cz - Vlastníci Manchesteru City

1

Líbilo se

07.02. - NEPŘEHLÉDNĚTE Své investice vložila společnost INEOS do Manchesteru United. Sesterský klub Manchesteru City, Girona, se ve španělské La Lize pohybuje vysoko a hraje o titul. Údajný vzrůstající zájem saúdskoarabského klubu Pro League o hráče Newcastlu. Otázka vlastnických modelů více klubů je opět v centru pozornosti. Kdo má jakého majitele?

Pravidla týkající se vlastnictví více klubů by se mohla brzy zpřísnit, přičemž prezident UEFA Aleksander Čeferin nedávno prohlásil, že jde o jeho největší problém, pro který nemá řešení.

Manchester City a Girona jsou na postupových místech do Ligy mistrů, přičemž majitel City, společnost City Football Group podporovaná Abú Dhabí, vlastní také 47% podíl v Gironě.

Pravidla UEFA zakazují, aby někdo kontroloval nebo ovlivňoval dva kluby v jedné soutěži UEFA, a v březnu Čeferin řekl, že je třeba je přehodnotit.

Minulý měsíc řekl deníku Telegraph, že problémem je vnímání integrity, pokud se kluby pod stejnou kontrolou setkají ve stejné soutěži.

Řekli byste: „Podívejte, vaše soutěž je zfixlovaná“, a pak byste začali o všechno přicházet.

V roce 2017 UEFA rozhodla, že RB Lipsko a Red Bull Salcburk - oba jsou spojeny s výrobcem energetických nápojů Red Bull - mohou hrát Ligu mistrů.

UEFA rozhodla, že žádná fyzická nebo právnická osoba nemá rozhodující vliv na více než jeden klub a že to nemá vliv na integritu soutěže.

Jaká opatření jsou zavedena?

Na začátku letošní sezony musely Brighton a Aston Villa provést významné změny, aby vyhověly pravidlům UEFA.

Majitel Brightonu Tony Bloom je zapojen do belgického klubu Royale Union Saint-Gilloise, přičemž oba kluby se účastní Evropské ligy. Majitelé Villy mají podíl v portugalském klubu Vitoria Guimaraes a oba se objevily v Evropské lize.

UEFA uvedla, že zavedené změny podstatně omezují vliv investorů a jejich rozhodovací pravomoci nad více než jedním klubem, čímž zajišťují dodržování pravidla o vlastnictví více klubů.

Kromě toho se zúčastněné kluby dohodly, že si nebudou navzájem převádět hráče trvale nebo na hostování, přímo nebo nepřímo, až do září 2024, ani využívat jakoukoli společnou skautskou nebo hráčskou databázi.

V listopadu kluby Premier League těsně odmítly dočasný zákaz hostování mezi spřízněnými kluby mezi kluby ve stejném vlastnictví.

Vlastnické modely v Premier League

Arsenal

Američan Stan Kroenke získal 9,9% podíl v Arsenalu v roce 2007, v roce 2011 se stal majoritním akcionářem a v roce 2018 převzal 100% vlastnictví.

Vlastní společnost Kroenke Sports and Entertainment, holdingovou společnost Arsenalu a účastníka Major League Soccer Colorado Rapids.

Aston Villa

Majitelé Nassef Sawaris a Wes Edens, kteří se označují jako V Sports, koupili kontrolní podíl v Aston Ville v roce 2018.

V březnu loňského roku koupila společnost V Sports 46% podíl ve společnosti Vitoria Guimaraes. V červenci, poté co se oba kluby kvalifikovaly do Evropské ligy, snížila svůj podíl na 29 %, aby vyhověla pravidlům UEFA.

Brentford

Majitel Matthew Benham poprvé převzal plnou kontrolu nad Brentfordem v červnu 2012 poté, co původně investoval do svého klubu, kde začínal s fotbalem, v roce 2005.

Benham vlastnil také většinový podíl v dánském klubu FC Midtjylland, ale v srpnu ho prodal.

Brighton

V roce 2009 si Tony Bloom, který je fanouškem Brightonu, zajistil 75% podíl v klubu a v roce 2018 dokončil převzetí Saint-Gilloise.

V červenci, poté co se oba kluby kvalifikovaly do Evropské ligy, aby vyhověly pravidlům UEFA, se Bloom stal menšinovým akcionářem Unionu a prezident Alex Muzio zvýšil svou investici a stal se většinovým akcionářem.

Bournemouth

V roce 2022 prodal majitel Bournemouthu Maxim Demin svůj 100% podíl společnosti Black Knight Football Club amerického podnikatele Billa Foleyho.

Foley je předsedou společnosti Cannae Holdings Inc, která má v klubu 50,1% podíl. V čele této menšinové vlastnické skupiny stojí hollywoodský herec Michael B. Jordan, pro kterého je to první vstup do profesionálního sportovního vlastnictví. V lednu 2023 Foley koupil menšinový podíl ve francouzském klubu Ligue 1 Lorient a v listopadu získal licenci na rozšíření týmu v australské A-League, který bude sídlit v Aucklandu na Novém Zélandu. Minulý měsíc skotská fotbalová asociace povolila Foleymu koupi klubu Hibernian z Premiership, přičemž jeho menšinový podíl nesmí přesáhnout 29,99 % a nesmí bránit tomu, aby Hibs hrál v Evropě.

Burnley

Americká investiční skupina ALK Capital dokončila převzetí Burnley koupí 83% podílu v roce 2020 a minulý měsíc se dohodla na strategickém vztahu se skotským prvoligovým Dundee.

V květnu loňského roku oznámila svou investici do Burnley bývalá hvězda NFL JJ Watt a jeho manželka Kealia, bývalá americká útočnice.

V srpnu Burnley oznámilo, že investovala také americká sportovní a zábavní skupina Dude Perfect, která působí na YouTube.

Chelsea

Americký investor Todd Boehly a soukromá kapitálová společnost Clearlake Capital dokončili v roce 2022 převzetí Chelsea za 4,25 miliardy liber.

Boehly je také spoluvlastníkem sedminásobných vítězů Světové série v baseballu LA Dodgers, amerického ženského basketbalového týmu Los Angeles Sparks a klubu NBA Los Angeles Lakers.

V červnu se majitelé Chelsea dohodli na koupi většinového podílu ve francouzském klubu Ligue 1 Štrasburk.

V některých kruzích panují obavy, zda na Stamford Bridge nepůsobí Saúdská Arábie. Panují nejasnosti ohledně toho, zda saúdskoarabský Veřejný investiční fond (PIF) vlastní podíl ve společnosti Clearlake Capital, ale klubové zdroje odmítly náznaky jakéhokoli přímého zapojení.

asss(zdroj: bbc.co.uk)

Crystal Palace

Crystal Palace je jedním z pěti klubů vlastněných společností Eagle Football Holdings Johna Textora. Ta v roce 2021 koupila 40% podíl a vlastní také brazilské Botafogo, belgický prvoligový klub RWD Molenbeek a americkou akademii FC Florida.

V roce 2022 Textor dokončil převzetí francouzského Lyonu.

Everton

Farhad Moshiri se stal hlavním akcionářem v roce 2016 koupí 49,9 % Evertonu. Od té doby svůj podíl navýšil na 94,1 %.

V září byl však Everton blízko k prodeji investiční společnosti 777 Partners se sídlem v Miami. Toto potenciální převzetí musí ještě schválit Premier League.

Tato společnost investovala do různých fotbalových klubů po celém světě, včetně brazilského Vasco de Gama, belgického Standard Liege a německé Herthy Berlín. Firma rovněž vlastní podíl v klubu FC Sevilla, který v minulé sezóně vyhrál Evropskou ligu.

Fulham

Shahid Khan koupil Fulham v roce 2013. Vlastní také tým NFL Jacksonville Jaguars a spolu se svým synem Tonym, který je prezidentem a výkonným ředitelem společnosti AEW, vlastní wrestlingovou společnost All Elite Wrestling (AEW).

Liverpool

Společnost Fenway Sports Group koupila Liverpool v roce 2010 za 300 milionů liber. V roce 2021 koupila soukromá investiční společnost Redbird Capital Partners podíl ve FSG za přibližně 735 milionů dolarů.

Redbird vlastní klub AC Milán ze Serie A a francouzský klub Toulouse z Ligue 1.

Luton Town

Luton vlastní skupina Luton Town Football Club 2020, které předsedá David Wilkinson. Významný podíl ve společnosti má ředitel Paul Ballantyne.

Manchester City

Skupina City Football Group (CFG) - založená Mansourem bin Zayedem Al Nahyanem a Khaldoonem Al Mubarakem - je vlastněna třemi organizacemi. Většinový podíl 81 % vlastní Abu Dhabi United Group, americká společnost Silver Lake vlastní 18 % a čínské firmy China Media Capital a CITIC Capital mají 1% podíl.

CFG má v portfoliu 12 klubů, včetně Girony, Mumbai City, Melbourne City, New York City, Palerma a klubů v Jižní Americe a Asii.

gssdgsd(zdroj: bbc.co.uk)

Manchester United

V prosinci se Sir Jim Ratcliffe dohodl na koupi 25% podílu v Manchesteru United za přibližně 1,3 miliardy dolarů (1 miliarda liber). To znamená, že Ratcliffova skupina INEOS převezme kontrolu nad fotbalovými operacemi.

INEOS vlastní francouzský klub Nice, který je druhý v Ligue 1 a má dobré předpoklady kvalifikovat se do příští sezóny Ligy mistrů, a švýcarský prvoligový klub Lausanne.

wfafaf(zdroj: bbc.co.uk)

Newcastle United

Newcastle vlastní saúdskoarabský Veřejný investiční fond (PIF), který v roce 2021 poskytl 80 % prostředků na převzetí. PIF disponuje majetkem, jehož hodnota se údajně pohybuje mezi 250 a 700 miliardami liber, což - teoreticky - činí z Newcastlu jeden z nejbohatších klubů na světě.

V červnu PIF převzala čtyři přední saúdskoarabské kluby - Al-Nassr, Al-Hilal, Al-Ahli a Al-Ittihad.

V listopadu nezískalo potřebnou podporu hlasování v Premier League o dočasném zákazu hostování ze spřízněných týmů. Znamená to, že Newcastle bude moci podepisovat smlouvy s hráči zapůjčenými z klubů ovládaných saúdskými vlastníky.

Během lednového přestupového období byl záložník Newcastlu Miguel Almiron spojován s přestupem do saúdského klubu Al-Šabáb, který není vlastněn PIF.

Nottingham Forest

Řecký lodní magnát Evangelos Marinakis koupil v roce 2017 od Fawaze Al-Hasawiho 100 % akcií Nottingham Forest. Majitelé založili novou společnost NF Football Investments Ltd, registrovanou ve Velké Británii.

Marinakis je od roku 2010 také majitelem řeckého prvoligového Olympiakosu a od listopadu portugalského Rio Ave.

Sheffield United

V roce 2013 koupil princ Abdullah 50 % akcií Sheffieldu United. Navzdory návratu do Premier League v sezóně 2023/2024 dal princ Abdullah jasně najevo svůj záměr klub prodat. V únoru loňského roku se objevily zprávy, že převzetí nigerijským miliardářem Dozy Mmobuosim je v pokročilé fázi, ale k dohodě nedošlo.

Princ Abdullah je zakladatelem skupiny United World Group, která vlastní 75 % akcií belgického klubu Beerschot a plně vlastní saúdskoarabský druholigový tým Al-Hilal United, francouzský tým Chateauroux a indický celek Kerala United.

Tottenham

Britská investiční společnost ENIC International vlastní 87 % akcií Tottenhamu. Rodinný fond Joea Lewise vlastní 70 % ENIC a zbytek patří rodinnému fondu předsedy Spurs Daniela Levyho.

ENI koncem 90. let investovala do Rangers, Slavie Praha, AEK Atény, Vincenza Calcio a Basileje, ale v roce 2007 tyto podíly prodala, aby získala větší podíl v Tottenhamu.

West Ham

Většina akcií West Hamu je rozdělena mezi Davida Sullivana (38 %), majitele Sparty Praha Daniela Křetínského (27 %) a Vanessu Gold (25 %).

Akcie Goldové patřily jejímu otci Davidovi až do jeho smrti v lednu loňského roku. Poté tyto akcie přešly na Vanessinu sestru Jacqueline, která však v březnu zemřela a odkázala je Vanesse.

Křetínský získal 27% podíl ve West Hamu v roce 2021. Český podnikatel měl vliv na to, že do klubu přivedl hráče z České republiky Vladimíra Coufala, Tomáše Součka a Alexe Krále.

Wolverhampton

Wolves vlastní čínská investiční společnost Fosun Group v čele s Guo Guangchangem.

Manželka Guangchanga Jenny Wang vlastnila většinu akcií švýcarského klubu Grasshoppers, ale minulý měsíc je prodala klubu Los Angeles FC, který působí v MLS.

Kam dál?

Více informací o Chelsea FC naleznete zde.

Michal Čermák /

Nejnovější články