Zpět na » Premier League » Návrat Virgila van Dijka posiluje titulové šance Liverpoolu

Návrat Virgila van Dijka posiluje titulové šance Liverpoolu

Návrat Virgila van Dijka posiluje titulové  šance Liverpoolu © iconsport.photo, fotbalportal.cz - Virgil van Dijk

0

Líbilo se

22.11. - NEPŘEHLÉDNĚTE V sobotu se chystá velký zápas. Po reprezentační pauze se v Premier League utká Manchester City s Liverpoolem. Hosty povede do boje kapitán Virgil van Dijk. Jeho návrat je pro Reds velkou vzpruhou a také rozhodně zvyšuje šance Liverpoolu v boji o titul. Pojďme se podívat na pár důvodů, proč je nizozemský stoper klíčem ke zlepšení.

V minulé sezóně touto dobou nastoupil Virgil van Dijk za Liverpool k 21 z 22 zápasů a chystal se na mistrovství světa v Kataru, kde odehrál každou minutu při postupu Nizozemska do čtvrtfinále, které vyvrcholilo prohrou v penaltovém rozstřelu s Argentinou.

Jeho jediná přestávka v druhé polovině chaotického tažení zpět do Liverpoolu přišla v důsledku lednového zranění podkolenní šlachy. V té době nastoupil za klub i zemi k neuvěřitelným 91 zápasům za necelých 18 měsíců. To vše po vážném zranění kolena.

Není divu, že mu vypověděla službu podkolenní šlacha nebo že jeho forma klesla na úroveň, kterou minulý týden popsal jako průměrnou, někdy dokonce špatnou. Většina hráčů se po zranění předního zkříženého vazu, jaké utrpěl v roce 2020, vrací do hry s úlevami. Ne však Van Dijk.

Potřeba Liverpoolu byla příliš velká. Odpověděl na to tím, že jim v sezóně 2021/2022 pomohl na hranici historického úspěchu, který mohl vyvrcholit až quadruplem. „Pracovní“ zátěž si však vybrala vysokou daň. Teprve nyní, tři roky po zranění, se dvaatřicetiletý hráč opět podobá svému starému já.

„Moje zranění bylo velmi vážné,“ dodal minulý týden. „Není divu, že se s kolenem musíte znovu seznámit, abych tak řekl. Ale teď už to nevnímám. Ve svém způsobu hry jsem toho nemusel moc měnit. Cítím, že už zase můžu dělat všechno.“

I tak to vypadá. V této fázi loňské sezony se Liverpool krčil na devátém místě tabulky, na 1. místo ztrácel 15 bodů. Nyní je druhý, jen jeden bod za vedoucím Manchesterem City, přičemž základní čísla naznačují, že by měl být ve skutečnosti na vrcholu.

Velkou zásluhu na tom má jejich útok, ale klíčovou roli sehrál i Van Dijk. Hráč, který v minulé sezóně občas vypadal, že ztratil svou auru, opět dominuje - a to i přes přetrvávající problémy s rovnováhou ve středu pole před ním. „Od léta se věci opět vyvíjejí velmi dobře,“ dodal.

S jeho pomocí Liverpool v této sezoně Premier League prohrál pouze jednou. Inkasovali pouze 10 gólů, což je společně s Arsenalem nejméně v lize. Výhra 3:0 nad Brentfordem před reprezentační přestávkou přinesla třetí čisté konto ve čtyřech zápasech.

Van Dijk byl přítomen po celou dobu této série, ale jeho celkový herní čas je řízen způsobem, který dříve nebyl. V Evropské lize zatím neodehrál ani minutu. Ve skutečnosti nebyl ani zařazen do sestavy na dva ze čtyř zápasů ve skupině.

Tento odpočinek ho udržuje svěžího pro větší úkoly a hlubší pohled na čísla podtrhuje jeho dominanci. Nizozemec možná není tak výbušně rychlý jako v dřívějších letech, ale málokdy ho bylo tak těžké překonat.

qdsdfs(zdroj: skysports.com)

Podle Opty vyhrává 80,5 % soubojů, a ještě vyšší procento - 82,3 % - vzdušných soubojů, což je nárůst oproti 69,5 %, resp. 73,7 % v minulé sezoně.

Žádný hráč v Premier League nevyhrává tak vysoké procento soubojů. Jedná se samozřejmě pouze o vzorek deseti zápasů, ale i jeho současná úspěšnost je vyšší než v kterékoli z předchozích sezón.

Představuje to dramatickou změnu zejména oproti minulé sezóně, kdy byl Van Dijka někdo obešel jedenáctkrát, což je jeho historicky nejvyšší počet.

V této sezoně je zatím jediným pravidelně nastupujícím středním obráncem v soutěži, kterého ještě nikdo v souboji jeden na jednoho neobešel, což připomíná jeho senzační sezónu 2018/2019.

Občas se objevily i výpadky, konkrétně faul na Aleksandara Isaka v posledním kole, za který byl vyloučen při srpnové výhře nad Newcastlem, a chybná přihrávka, z níž Brighton vstřelil úvodní gól při říjnové remíze 2:2 na Amex Stadium.

Celkově se však jedná o hráče, který znovu získal svou ostrost. Je to vidět jak při držení míče, tak mimo něj. Van Dijk dokončuje větší počet přihrávek na krátkou i dlouhou vzdálenost. Jeho ztráty v držení míče klesly téměř o 20 procent.

Znovu naplňuje očekávání, což není vzhledem k nastaveným standardům a kontextu, v němž se mu to daří, vůbec jednoduché. „Být středním obráncem ve špičkovém klubu nebylo nikdy těžší,“ napsal Jamie Carragher v říjnu ve svém sloupku v deníku Daily Telegraph.

„Stala se z ní nejnáročnější pozice na hřišti... Vedle všech ostatních předností potřebujete rychlost útočníka a technické schopnosti záložníka.“

To vše Van Dijk přináší, a navíc na sebe vzal ještě větší zodpovědnost v podobě kapitána Liverpoolu. Poslední poznatky naznačují, že zdědění pásky po Jordanu Hendersonovi mu spíše pomohlo, než aby mu překáželo. Stejně to vidí i on.

„Je toho hodně, v klubu možná ještě víc než v národním týmu,“ dodal minulý týden. „Ale na mou hru to nemá negativní vliv. Je to spíše povzbuzení.“

Již řídil tým v těžkých chvílích, včetně bezprecedentního únosu rodičů Luise Díaze, a zároveň poskytoval vedení mladým hráčům Liverpoolu, včetně jejich začínajícího středního obránce Jarella Quansaha, který popsal hraní s Van Dijkem jako učení 24 hodin denně.

Mezi jeho spoluhráči převládá pocit, že se kapitánské funkci přizpůsobil bez problémů. „Vidět ho, jak se toho tak dobře ujal, bylo opravdu působivé,“ řekl Joe Gomez v nedávném rozhovoru pro Sky Sports. „Mluví s námi a křičí na nás, když potřebuje.“

Je to jen další způsob, jakým pomáhá, a je vidět, že je na tom lépe jak psychicky, tak fyzicky. Van Dijk přirovnal své zranění podkolenního vazu k tomu, že se mu v minulé sezoně zhroutil svět. Následně nastaly těžké časy jak s jeho klubem, tak s jeho zemí.

To vše je však nyní za ním a Liverpool pociťuje výhody.

Sobotní výlet na Etihad Stadium prověří jejich šance na titul. Jejich problémy ve středu pole vyžadují opatrnost. Ale jsou tam, jen bod za nimi. A to z velké části díky Van Dijkovi.

Kam dál?

Michal Čermák / skysports.com, fotbalportal.cz

Související odkazy
Noviny
Nejnovější články