Zpět na » Premier League » Premier League 2023/24: Souček, Coufal nebo Kovář. Jak se bude dařit českým hráčům v příští sezóně?

Premier League 2023/24: Souček, Coufal nebo Kovář. Jak se bude dařit českým hráčům v příští sezóně? © iconsport - Česko má v Premier League pět zástupců

0

06.08. - Pomalu nám končí předsezónní přípravy a chystá se nový ročník anglické nejvyšší soutěže Premier League. Letos máme v lize pět českých zástupců. Dva z nich se nachází v Londýně, dva v Manchesteru a jeden v Liverpoolu. Statistice dominují brankáři, protože z pěti hráčů jsou gólmany hned tři. Postupně si nyní celou pětici přiblížíme.

České duo z West Hamu United

Není žádným tajemstvím, že v dnešní době České republice v Premier League největší jméno dělá West Ham. Velký podíl v klubu má majitel pražské Sparty Daniel Křetínský, a kromě něj se v týmu Kladivářů samozřejmě nacházejí Tomáš Souček a Vladimír Coufal. První jmenovaný přestoupil do West Hamu ze Slavie Praha v roce 2020 za 16 milionů eur a je čtvrtým nejdražším hráčem české historie. Poměrně rychle se stal základním členem sestavy a hraje pravidelně 90 minut. Po odchodu Declana Rice do Arsenalu to vypadá, že role v týmu mu zůstane, možná se i zdůrazní. V minulé sezóně v 50 zápasech zaznamenal 3 góly a 6 asistencí. V přípravě West Hamu nejprve chyběl v sestavě, ale v posledních dvou zápasech odehrál celý zápas.

Souček dopředu jen na 20 %! West Ham není nic atraktivního, ví bývalý kouč  | TN.cz

Druhým hráčem z české dvojice je Vladimír Coufal. Ten přišel do Londýna ze Slavie za 6 milionů eur. Také se dokázal do kádru probojovat hned ve své první sezóně strávené v Anglii, když odehrál v Premier League 34 zápasů. V minulé sezóně za West Ham nastoupil do celkem 38 zápasů. V přípravě odehrál dvakrát a poločas a jednou celý zápas. Střídal ho osmnáctiletý Casey a Lucas Paquetá. Nechyběl stejně jako Souček u generálky týmu na sezónu, kdy West Ham prohrál s Leverkusenem vysoko 4:0.

Vladimir Coufal: Stade Rennais will be a good pre-season test | West Ham  United F.C.

Dva brankáři v Manchesteru United

Matěj Kovář strávil minulou sezónu ve Spartě Praha, kde vybojoval titul. Na tuhle sezónu se ale vrátil do Manchesteru United, který po odchodu Davida De Gei dlouho hledal novou brankářskou jedničku. Celý český fotbalový národ doufal, že se stane zázrak a Kovář dostane důvěru na post prvního gólmana, ale Manchester podle očekávání podepsal Andrého Onanu z Interu za 52 milionů eur. To ponechalo Kováře na postu dvojky, ale to znamená, že by stále mohl chytat poháry, což by byla pro třiadvacetiletého gólmana skvělá zkušenost. V přípravě odehrál poločas proti Leeds a devadesát minut proti Lyonu. V obou případech vychytal čisté konto.

Report: Manchester United´s Matej Kovar Has Interest From Top Seven Premier  League Club - THE TRANSFER ROOM

Jeho devatenáctiletý kolega Radek Vítek chytá zatím za mládežnické výběry United. V roce 2020 přestoupil do Anglie ze Sigmy Olomouc. V minulé sezóně odchytal za výběr Manchesteru do 21 let v Premier League 2 16 zápasů. V přípravě odchytal poločas proti Wrexhamu, kdy obdržel jeden gól.

Who is Man Utd´s Radek Vitek? Age, Nationality, Position, Stats

Brankář Lvíčat v Liverpoolu

Posledním českým hráčem v Premier Legue je brankář Liverpoolu Vítězslav Jaroš. Ten strávil minulou sezónu na hostování ve Stockportu County, který hraje čtvrtou nejvyšší soutěž v Anglii. Nastoupil zde do 11 ligových zápasů a do 2 zápasů EFL Cupu. V létě odchytal tři zápasy za reprezentaci do 21 let na Mistrovství Evropy, kdy český výběr bohužel vypadl ve skupině. V přípravě Liverpoolu odchytal jeden poločas proti Karlsruhe, kdy dostal jeden gól.