Zpět na » Premier League » Chelsea vykázala velkou finanční ztrátu 121 milionů liber. Za vinu ji dala vládním sankcím

Chelsea vykázala velkou finanční ztrátu 121 milionů liber. Za vinu ji dala vládním sankcím

Chelsea vykázala velkou finanční ztrátu 121 milionů liber. Za vinu ji dala vládním sankcím © iconsport.photo - Stamford Bridge

0

Líbilo se

27.03. - Chelsea neprožívá příliš dobré období a to nejen po herní stránce, ale i po stránce finanční. Jen za minulou sezónu klub vykázal velkou ztrátu ve výši 121 milionů liber, kterou dal za vinu především vládním sankcím vůči svému bývalému majiteli Romanu Abramovičovi. A podle prohlášení na tom nebude “o moc lépe“ ani v dalších letech.

Britská vláda sankcionovala ruského miliardáře Abramoviče v březnu 2022, krátce po invazi Ruska na Ukrajinu, když se snažila zmrazit majetek jednotlivců, u kterých se domnívala, že mají napojení na ruského prezidenta Vladimira Putina.

Sankce tudíž postihly i samotnou Chelsea, která měla omezenou schopnost prodávat vstupenky, přijímat rezervace na akce a dokonce podepisovat smlouvy s hráči.

Omezení platila až do 30. května loňského roku, kdy klub převzalo nové konsorcium vedené americkým podnikatelem Toddem Boehlym.

Podle v pondělí zveřejněné roční uzávěrky klubu nicméně sankce uvalené vládnou klub tvrdě zasáhly a dopad klub pocítí i v následujících letech.

Chelsea ve zprávě uvedla, že navzdory sankcím loni zvýšila obrat z 434,9 milionu liber na 481,3 milionu liber. Komerční výnosy pak vzrostly na 177,1 milionu liber.

Ztráty naopak připsala zvýšeným provozním nákladům, včetně nákladů na zápasy i mimo ně.

Finanční výsledky přitom nezachycují podpisy nových hráčů v létě 2022 nebo lednu 2023, za které Chelsea utratila astronomických 600 milionů liber.

Výsledky ze sezóny 2021/22 naopak ukazují, že klub investoval do hráčského kádru 118 milionů liber, ovšem v rámci hráčských obchodů tehdy vykázal zisk 123 milionů liber, kterého dosáhl díky prodejům Tammyho Abrahama, Marca Guehiho, Fikaya Tomoriho nebo Kurta Zoumy.

Navzdory ztrátám a dopadu sankcí Chelsea uvedla, že nadále dodržuje platné předpisy UEFA a Premier League ohledně finanční fair play.

Kam dál?

Více informací o Chelsea FC naleznete zde.

Vít Sedlák / SkySports.com, FotbalPortal.cz

Související odkazy
Nejnovější články