Zpět na » Primera Division » Fotbalový unikát dnešní doby. Znáte tzv. Baskické pravidlo? Athletic Bilbao má přes 110 let nepsané pravidlo, podle kterého podepisují hráče pouze z baskického regionu Španělska

Fotbalový unikát dnešní doby. Znáte tzv. Baskické pravidlo? Athletic Bilbao má přes 110 let nepsané pravidlo, podle kterého podepisují hráče pouze z baskického regionu Španělska

Fotbalový unikát dnešní doby. Znáte tzv. Baskické pravidlo? Athletic Bilbao má přes 110 let nepsané pravidlo, podle kterého podepisují hráče pouze z baskického regionu Španělska © iconsport.photo - fotbalový unikát

1

Líbilo se

06.09. - NEPŘEHLÉDNĚTE Athletic Bilbao, který sídlí v největším městě Baskicka, odmítl jít s dobou a udržel si hluboce zakořeněný smysl pro rodinu a komunitu. 110 let staré nepsané pravidlo, na kterém vše stojí. Za Bilbao smí hrát pouze hráči z Baskicka. Výsledek? Jsou pouze jedním ze tří týmů, které nikdy nesestoupily z LaLigy.

V prvním desetiletí své existence si Athletic vybíral do týmu anglické hráče, ale od roku 1912 se drží politiky, že za něj mohou hrát pouze hráči, kteří se narodili v Baskicku nebo se naučili fotbalovému umění v některém z baskických klubů. Mottem španělského klubu je: "Con cantera y afición, no hace falta importación"což v překladu znamená "s domácím talentem a místní podporou není třeba nic dovážet".

V roce 1911 došlo ke sporu mezi Athleticem Bilbao a baskickým klubem Real Sociedad, který se týkal nasazení nezpůsobilých anglických hráčů v Copa del Rey. To vedlo Královskou španělskou fotbalovou federaci k tomu, že pro následující ročník soutěže zavedla pravidlo, že všichni hráči musí být španělskými občany.

Baskicko je region na hranici mezi Španělskem a Francií s vlastní kulturou, jazykem, tradicemi a separatistickou politikou - má několik klubů, ale Atlétiko je zdaleka nejúspěšnější, pravidelně se umisťuje v první desítce LaLigy a ve dvou z posledních tří let se dostalo do finále Copa del Rey. Bilbao patří společně s Realem a Barcelou mezi kluby, které nikdy nesestoupily.

Tato politika není zapsána v pravidlech klubu, ale v roce 2008 byla na webové stránky klubu přidána konkrétní kritéria a tento přístup se stal filozofií klubu s cílem podporovat místní hráče v rámci systému cantera (domácí hráči). Nepsané pravidlo se vztahuje také na rezervu Athleticu, jeho farmářský tým CD Basconia, mládežnické týmy a ženské fotbalové mužstvo. Nad klubem jako Athletic Bilbao, který nasazuje pouze hráče z Baskicka, většinou ohrnujeme nos a šeptáme si něco o izolovanosti, politice a zpátečnictví.

Ve světě miliardových přestupů existuje jeden klub, který tomu všemu odolává. Dominantní světový řád nás vždy učí být podezřívaví vůči podivnostem. Co když to Athletic pochopil správně? Co když jejich systém, nepsané pravidlo platné od roku 1912, není zatuchlým pozůstatkem minulosti, ale vizí, jak by hra mohla a měla vypadat? Je to klub, který od roku 1984 nezískal žádnou velkou trofej a který je stále hrdý na svůj region.

Jejich akademie Cantera v Lezamě stále vychovává hráče špičkové úrovně (Aymeric Laporte, Kepa Arrizabalaga, Inaki Williams), protože si do ní mohou dovolit pumpovat téměř všechny své zisky. Díky tomu, že Athletic odmítá nakupovat mimo baskický region, má malé přestupové výdaje, což mu neustále dává výhodu při vyjednávání o přestupech - například nechvalně proslulý prodej Kepy do Chelsea za 72 milionů liber.

Petr Magasanik / twitter.com, sportbible.com, wikipedie.com

Nejnovější články