Zpět na » Evropská liga » Preview semifinále EL: Nakročí do finále zástupci Bundesligy nebo ostrovního fotbalu?

Preview semifinále EL: Nakročí do finále zástupci Bundesligy nebo ostrovního fotbalu?

Preview semifinále EL: Nakročí do finále zástupci Bundesligy nebo ostrovního fotbalu? © uefa.com - Semifinále Evropské ligy

0

Líbilo se

26.04. -

Letošní ročník Evropské liga se dostal do semifinále a mezi poslední čtveřicí jasně dominují bundesligové týmy, které mají v každém souboji jednoho zástupce. Dvojici RB Lipsko a Eintracht Frankfurt pak v boji o finále doplňují West Ham a Rangers.

West Ham - Eintracht Frankfurt

Kladiváři po většinu sezóny patřili mezi týmy, které bojovaly v Premier League o umístění mezi první čtyřkou zaručující postup do základní skupiny Ligy Mistrů. Bohužel ale týmu okolo české mini enklávy Souček - Coufal - Král došel v druhé polovině ligové soutěže dech a aktuálně West Hamu patří až sedmé místo. To samo o sobě stačí na účast v Konferenční lize, ale kladiváři mají na dosah také Evropskou ligu.

To Franfurt je bohužel již mimo pozice, které by klubu zajistily pohárovou Evropu i v příštím roce, matematickou jistotu získal Eintracht po víkendové remze 2-2. O důvod více, proč se plně soustředit na souboj s West Hamem a pokusit se postoupit do finále. Ve hře je hodně, vítěz EL si v příštím roce zahraje skupinovou fázi Ligy mistrů.

Zdálo by se, že už si Frankfurt splnil své, když ze soutěže vyprovodil Barcelonu, ale německý klub má jen ty nejvyšší cíle. Potřebuje ovšem zapomenout na svůj poslední neúspěšný výjezd do Londýna. V roce 2019 zavítal Frankfurt na horkou půdu Chelsea, která ho vyřadila na pokutové kopy. Proti West Hamu si nebude moci zahrát Evan Ndicka a Kristijan Jakic, oba sedí po žlutých kartách, ale nejlepší nahrávač soutěže, Filip Kostic, je připraven převzít na břemena tíži odpovědnosti.

West Ham má neméně malou motivaci uspět. V případě postupu a celkového vítězství by si kladiváři došli pro první velkou trofej od roku 1980 a vůbec první Evropskou trofej od roku 1965, kdy v PVP porazili ve finále Mnichov. Ve stejné soutěži, tedy v PVP, West Ham odešel poražen z finále proti Amsterdamu o deset let později, poté co vyřadil v semifinále Frankfurt, stejného soupeře, kterému bude čelit ve čtvrtek.


RB Lipsko - Rangers

Ve druhé semifinálové dvojici má Lipsko velice dobře rozdané karty. V Bundeslize se s Leverkusenem přetahuje o třetí příčku a o pohárovou Evropu v příští sezóně docela jistě nepřijde, záleží jen do jaké soutěže se dostane. Oproti tomu Rangers má jistotu základní skupiny Ligy Mistrů a nic už na tom nezmění ani pár zbývajících utkání skotské ligy.

Do semifinále se Lipsko probojovalo přes Atalantu Bergamo zejména díky skvělému výkonu Nkunka, který dvěma přesnými trefami pohřbil naděje italského týmu po remíze 1-1 z úvodního utkání a překonal metu třiceti branek napříč všemi soutěžemi v letošní sezóně. Čtyřiadvacetiletý hráč je v neuvěřitelné formě, která mu vynesla pozvánku do reprezentace Francie a také ocenění Hráče měsíce března. Lipsko je jediným německým týmem, který v této sezóně má šanci získat dvě trofeje, ale nyní musí hráči finále DFB poháru vytěsnit z hlavy a soustředit se na Rangers.

Skotský klub si v letošním ročníku Evropské ligy již na bundesligovém týmu smlsnul, když ze soutěže vyprovodil Borussii Dortmund. V domácí soutěži už je to o fous méně radostné, protože obhájci titulu ztrácí v tabulce na Celtic šest bodů. O vítězi ale stále není rozhodnuto a trenér Giovanni van Bronckhorst bude muset pečlivě volit sestavu, protože kromě skotské ligy a Evropské ligy Rangers v následujících čtyřech týdnech odehrají také finále skotského poháru.

Do boje na všech třech frontách se budou muset zapojit i hráči z lavičky, protože Rangers trápí rozsáhlá marodka. Nejlepší střelec, Alfredo Morelos, si po svalovém zranění už v letošní sezóně nezahraje a tak by útok hostí měl táhnout Ryan Kent, bývalý hráč bundesligového Freiburgu.

Andrea Suttnerová / bundesliga.com

Nejnovější články