Zpět na » Evropská liga » 5 důvodů, proč by Borussie Dortmund měla zvládnout odvetu s Rangers

Evropská liga - 5 důvodů, proč by Borussie Dortmund měla zvládnout odvetu s Rangers

5 důvodů, proč by Borussie Dortmund měla zvládnout odvetu s Rangers © twitter.com - Hvězdy Borussie Dortmund

0

24.02. - V prvním utkání na domácí půdě Dortmund šokoval vlastní příznivce, když si nechal od Rangers nadělit čtyři potupné góly a značně si zkomplikoval cestu do další fáze Evropské ligy. V té je Borussie jedním z favoritů na celkové vítězství, ale bude muset v odvetě řádně zabrat. Přinášíme pět důvodů, proč by odvetu Dortmund měl zvládnout.

Borussie Dortmund potřebuje v odvetném zápase smazat manko 2-4 z domácího zápasu. Díky bohu pro německý tým v letošní sezóně už neplatí „výhoda“ vstřelené branky na hřišti soupeře, protože to by situaci značně komplikovalo. I tak ale Dortmund musí Rangers nasázet minimálně dvě branky, aby zápas dospěl do prodloužení. Zní to nepravděpodobně? Borussie na to rozhodně má a tady je pět důvodů, poč by měla postoupit dál.

1) Borussie není jen Erling Haaland

Nelze pominout fakt, že před týdnem na vlastní půdě Borussie Dormund vyhořela, ale prohra by se měla považovat za spíše anomálii v jinak perfektně rozehrané sezóně německého klubu. BVB bude muset v odvetě šlapat do ofenzívy od prvních minut a potřebuje minimálně dvě branky na prodloužení zápasu. Dobrou zprávou ale je, že Dortmund není jen o Haalandovi.

Marco Reus bude na hřišti tahounem a do zápasu naskočí posilněn víkendovou výhrou 6-0 nad Monchengladbachem, na které se podílel dvěma brankami a třemi asistencemi. V letošní sezóně se v dresu Borussie již trefilo patnáct různých hráčů, mezi kterými kromě Reuse a Haalanda vyčnívají zejména Belligham, Brandt a Hazard. Je tedy nemyslitelné, že by z večerního souboje Dortmund vyšel střelecky naprázdno.

2) Marco Reus

Zejména díky fantastické formě Marco Reuse Dortmund v neděli sestřelil Monchengladbach. Klub si tak připsal v Bundeslize již třiašedesát branek a jen v sezóně 2019/20 na tom byl střelecky lépe. Dortmund je ofenzivní mašina a měla by to potvrdit i proti Rangers.

Méně než dvě branky v této sezóně Dortmund vstřelil pouze ve čtyřech případech a je to zásluhou množství ofenzivních talentů, které má trenér Rose k dispozici. Marco Reus má na svém kontě již třináct branek a v posledních týdnech je jako k nezastavení. Obránci Rangers budou mít co dělat, aby německého reprezentanta udrželi na uzdě. Otázkou zůstává ne zda, ale kdy a kolikrát se do sítě Rangers Marco Reus trefí.

3) Dvě branky Rangers jako v roce 2000

Pokud je nějaké rozhodnutí fotbalové asociace darem z nebes, pak je to právě zrušení pravidla o gólu vstřeleném na hřišti soupeře. Hrozivé skóre 2-4 totiž pak nabývá trochu méně hrozivých rozměrů. Dortmundu bude stačit „jen“ vstřelit dvě branky, aby se šlo do prodloužení. To ovšem neznamená, že před sebou nebude mít Dortmund těžký úkol.

Ale Borussie má těžké zápasy v krvi. Před necelými desíti lety hrál Dortmund v Malaze a v 82. minutě prohrával 2:1 a nutně potřeboval vstřelit dvě branky. Nakonec se fanoušci německého klubu dočkali doslova za pět minut dvanáct, když se prosadil Marco Reus a poté Felipe Santana.

Také v posledním střetnutí s Rangers v sezóně 1999/2000 musel Dortmund dotahovat nepříznivé skóre a v odvetě vstřelit dvě branky. V domácím prostředí se mu to podařilo a v penaltovém rozstřelu pak německý tým potvrdil svou nadvládu.

4) Soutěživost v DNA

Zápasy evropských pohárů mají na rozdíl od běžných ligových utkání jinou úroveň, ale zejména zcela jinou atmosféru. A hráči Dortmundu jsou na tlak vyřazovacích utkání zvyklí. Libují se v situacích, kdy jsou hozeni do vody a musí se velice rychle naučit plavat. A hráči Dormundu jsou skvělými plavci.

V každé z devíti předchozích sezón Dortmund postoupil mezi posledních šestnáct týmů Ligy Mistrů, dnes to bude hra „pouze“ o Evropskou ligu, ale prestiž zůstává vysoká. Oproti tomu Rangers se ocitli ve vyřazovací části Evropské ligy teprve počtvrté a v každém ze tří přechozích případů vypadli.

5) Bellinghamova zářící hvězda

Je mu sice teprve osmnáct let, ale už hraje jako zkušený mazák. Je jednoznačně nejlepším hráčem Dortmundu na evropské klubové scéně. Anglický reprezentant nastoupil do všech utkání Evropské ligy. V prvním utkání proti Besiktasi si připsal gól a asistenci, načež přidal další tři asistence v následujících zápasech a v posledním utkání s Rangers vstřelil důležitou branku, která pomohla korigovat nelichotivé skóre.

Spolu s kapitánem Marco Reusem dokazuje, že je v sezóně 2021/22 hlavní útočnou zbraní Dortmundu. Anglický záložník je pořád teenager, ale o víkendu dosáhl již na svůj padesátý start v Bundeslize a stal se nedílnou součástí Dortmundu. Navíc se zdá, že velké evropské duely jsou pro Bellinghama doslova živou vodou.