Zpět na » Ostatní » Domácí půda jako výhoda pro Německo? Historie triumfů pořadatelských zemí na EURU

Domácí půda jako výhoda pro Německo? Historie triumfů pořadatelských zemí na EURU

Domácí půda jako výhoda pro Německo? Historie triumfů pořadatelských zemí na EURU © iconsport.photo - Michel Platini na ME 1984

0

Líbilo se

30.11. - NEPŘEHLÉDNĚTE Doposud se celkem třikrát radoval pořadatel z vítězství na domácím evropském šampionátu. Podobný kousek se povedl Španělsku, Itálii a Francii. Přidá se do vybrané společnosti i Německo v roce 2024?

Německý národní tým se pod vedením nového kouče Juliana Nagelsmanna upíná k mistrovství Evropy, které bude hostit právě Die Mannschaft. Nejlidnatější země EU bude zcela jistě chtít odčinit rok starou záležitost, kdy se Němci pakovali z MS již po odehrání základních skupin.

Pohled do minulosti by mohl Nagelsmannovým svěřencům vnést trochu čerstvé krve do žil. Vždyť ve 12 případech, kdy EURO hostila jediná země, se pořadatel probojoval alespoň do semifinále. Anglie se stala šestou pořadatelskou zemí v historii, která dosáhla na finále, nicméně se nevměstnala do společnosti, jež v domácím prostředí na EURU triumfovala. První takový počin se povedl Španělům v roce 1964, Italové se dočkali v roce 1968 a jako poslední se zatím doma radovali Francouzi, těm se poštěstilo v roce 1984.

Nejlepší kanonýři z pořadatelské země

Velmi často se také v dějinách mistrovství Evropy stalo, že nejlepší střelec šampionátu pocházel z pořadatelské země. Prvním takovým případem byl Francois Heutte, jenž se stal králem střelců na premiérovém ME v roce 1960. Po něm následovali Jesús María Pereda v roce 1964, legendární Michel Platini v roce 1984, Švéd Thomas Brolin o osm let později, Alan Shearer v roce 1996, Patrick Kluivert v roce 2000 a jako poslední se dočkal pocty Antoine Griezmann v roce 2016.

Dominik Pánek / uefa.com

Nejnovější články