Zpět na » Ostatní » Revoluční změna v systému trestů? IFAB chce zkusit zavést trestné lavice

Revoluční změna v systému trestů? IFAB chce zkusit zavést trestné lavice

Revoluční změna v systému trestů? IFAB chce zkusit zavést trestné lavice © iconsport.photo - jednání Rady Mezinárodní fotbalové asociace

2

Líbilo se

28.11. - Rada Mezinárodní fotbalová asociace IFAB otevřela dveře revoluci ve světě fotbalu tím, že schválila experimentální testy pro zavedení trestných lavic. Tato opatření, která bylo schválena na úterním výročním setkání IFAB v Londýně, má ambiciózní cíl - zlepšit chování hráčů a posílit respekt vůči rozhodčím.

Nové pravidlo trestných boxů, zaměřených tzv. "taktické přestupky," prošlo úspěšnými testy v amatérském fotbale a má potenciál masivně změnit pravidla na nejvyšších úrovních. Inspirací pro tuto inovaci bylo primárně ragby, kde je hráč za určité prohřešky poslán na trestnou lavici na deset minut.

Prakticky to znamená, že hráč by po obdržení karty za přestupek, který sice není na úrovni červené karty, ale vyžaduje větší trest, opustil hřiště na deset minut. Toto by mohlo zasáhnout do situací, jako bylo kontroverzní tahání za dres, jako v případě finále Euro 2020, kde Giorgio Chiellini obdržel pouze žlutou kartu.

Podle informací z The Telegraph by mohlo toto pravidlo být testováno již v příští sezóně v prestižních ligách, včetně anglické Premier League. Tato novinka by potenciálně postihla hráče, kteří jsou známí svým častým nesouhlasem s rozhodčím, což by mohlo dramaticky ovlivnit dynamiku hry.

Zprávy od Mail Online ukazují, že hráči jako Lucas Paqueta (West Ham), Nicolas Jackson (Chelsea) a Sean Longstaff (Newcastle) jsou v nejvyšší anglické lize nejčastěji trestáni žlutými kartami za nesouhlas. Tito hráči by tak mohli být ohroženi častým pobytem v trestných boxech, pokud by se nový systém stal realitou.

IFAB také schválila další experiment, při němž může kapitán týmu jediný přistoupit k rozhodčímu v určitých klíčových herních situacích. To může přinést další úroveň komunikace mezi kapitány a rozhodčími a potenciálně snížit napětí na hřišti. S neúnavným bojem proti plýtvání časem IFAB také diskutovala o strategiích k urychlení procesu VAR. Navíc byla potvrzena pokračující podpora poloautomatické technologie pro rozhodování o ofsajdech s cílem zrychlit rozhodovací proces na hřišti.

Celkově vzato, fotbal čelí možnému průlomu ve svých pravidlech a IFAB je odhodlána experimentovat s novými koncepty, které by mohly změnit tvář tohoto úžasného sportu. Budeme sledovat, jak tyto změny ovlivní samotnou podstatu fotbalu, a zda se stane novými standardy pro celý fotbalový svět.

Petr Magasanik / sportbible.com, telegraph.co.uk

Nejnovější články