Zpět na » Ostatní » Od Cristiana Ronalda po Tatarusana: Saudská Arábie hvězdné platy dělí do pěti tříd

Od Cristiana Ronalda po Tatarusana: Saudská Arábie hvězdné platy dělí do pěti tříd

Od Cristiana Ronalda po Tatarusana: Saudská Arábie hvězdné platy dělí do pěti tříd © iconsport.photo - Cristiano Ronaldo chce z Arábie odejít

0

Líbilo se

10.08. - Konkurovat platům, které hráčům nabízejí týmy v saudské fotbalové lize, je nemožné. Hvězdným výplatním páskám kraluje Cristiano Ronaldo s 200 miliony eur, v druhé platové třídě je Karim Benzema, bývalý útočník Realu Madrid. Následuje nejpočetnější třetí platová třída zahrnující například Maného, a na chvostu se nachází hráči jako Firmino či Neves, následováni v Evropě téměř neznámými jmény s nevýraznou stopou.

Saudskoarabská fotbalová liga utrácí na první pohled velmi nahodile. Ve skutečnosti ale všechny přestupy pečlivě plánuje a při nákupu různých hráčů, kteří přichází téměř exkluzivně z Evropy, pohlíží na přesně definované parametry: kvalita hráče, popularita, získané trofeje, mediální vliv a věk.

Na základě těchto měřítek lze umístit každého hráče do jedné z pěti platových kategorií, od superstar až po provinční fotbalisty. Od Cristiana Ronalda, který vydláždil cestu dalším fotbalistům a po právu je v první kategorii, až po Rumuna Cipriana Tatarusanu, bývalého gólmana AC Milán.

Podobně jako mezi samotnými hráči, i kluby se dělí na prvotřídní a ty méně vyhledávané. Do Big four patří Al Nassr, Al Hilal, Al Ittihad a Al Ahli. Druhou skupinku okupuje Al Šabab a Al Ettifaq, a zbytek ligy doplňují menší kluby, jako je například Abha.

Cristiano Ronaldo je korunovaným králem saudské ligy, dopad jeho přestupu na tamní fotbalovou ligu byl neuvěřitelný, proto také jako jediný, zcela nedostižně, okupuje první platovou třídu. S ročním výdělkem 200 milionů eur, který mu zaručuje Al Nassr bude i v příští sezóně hlavní hvězdou, ale právě díky globálnímu dopadu na fanoušky i další kluby je zřejmé, že si Cristiano Ronaldo svůj plat zaslouží.

Druhá platová liga je podobně jako ta první vyhrazena jedinému majiteli. Je jím Karim Benzema, úřadující držitel Zlatého míče, vítěz La Ligy a Ligy mistrů ze sezóny 2021/22, rozhodující článek několikaletých úspěchů Realu Madrid a tahoun klubu. Za jakou cenu? Sto milionů eur ročně.

Třetí skupinka je nejpočetnější a zahrnuje hráče s platy mezi 20-50 miliony eur. Měřítku se vymyká pouze Riadh Mahrez, alžířský fotbalista a čerstvý držitel triple s Manchesterm City. Mahrezův plat převyšuje o fous 50 milionů eur. Do stejné skupiny spadají Fabinho, Henderson a Mané, kteří si přijdou na přibližně 40 milionů eur ročně, doplňuje je i Kanté a čtveřice bývalých hráčů Serie A: Koulibaly, Milinkovič-Savič, Brozovič, Kessie.

O stupínek níže, s platy pro saudskou ligu velmi nízkými, jsou hráči, kteří se v lize již pohybují dlouho, případně je jejich kariéra na ústupu. Na poměry evropských lig mají ovšem i tito hráči velmi nadstandartní platy. Do čtvrté kategorie patří Banega, Firmino nebo mladíci Ruben Neves a Saint Maximin. Platy této kategorie se pohybují mezi 10 a 20 miliony eur.

Do poslední kategorie spadají běžní hráči a mezi nimi spousta posledních posil, například bývalý brankář AC Milán, Tatarusanu nebo Alex Cordaz z Interu Milan.

Andrea Suttnerová / gazzetta.it

Nejnovější články