Zpět na » Ostatní » Česko na úvod kvalifikace na Euro 2024 čeká Polsko

Česko na úvod kvalifikace na Euro 2024 čeká Polsko

Česko na úvod kvalifikace na Euro 2024 čeká Polsko © iconsport.photo - Ubrání Češi hvězdného Lewandowskiho?

0

Líbilo se

24.03. - PREVIEW Dnes nám opět začíná cyklus kvalifikace na Euro. Češi se v Edenu postaví Polákům, kteří jsou podle kurzů outsiderem, ale ve skutečnosti tomu tak vůbec být nemusí. Svěřenci Jaroslava Šilhavého chtějí pozitivně nastartovat cestu za povinným postupem, na které nás kromě Polska čeká ještě Albánie, Moldavsko a Faerské ostrovy, přes které bychom se měli dostat.

Minulý rok nebyl pro český národní tým z nejúspěšnějších. V kvalifikaci na světový šampionát neuspělo po prodloužení se Švédskem a spadlo z elitní skupiny Ligy národů, kde nestačil na Švýcarsko, Španělsko a Portugalsko. Rok 2023 má být v úplně jiném duchu. Češi dostali hodně přijatelnou skupinu pro kvalifikaci na Euro 2024 v Německu, kde se utká s Polskem, Albánií, Moldavskem a Faerskými ostrovy. Podle slov bosse českého fotbalu Petra Fouska jedou Češi na první místo ve skupině, o které se budou prát právě s Polskem.

A Polsko bude prvním českým soupeřem v roce 2023. Ten minulý nebyl vůbec špatný. Polsko se přes českého pokořitele Švédsko dostalo na MS do Kataru a udrželo se v elitní skupině Ligy národů. Czeslaw Michniewicz byl ale pod velkou palbou kritiky a polský svaz se s ním po světovém šampionátu, kde mimochodem Polsko došlo do osmifinále, rozloučil. Jeho místo převzal za velmi slušné peníze zkušený Fernando Santos, který 8 let řídil portugalský národní tým, se kterým se stal v roce 2016 mistrem Evropy.

Česko vs Portugalsko

Pro něj to bude premiéra. V nominaci mu nechybí největší hvězda Robert Lewandowski, který sice nehraje v té nejlepší formě, ale o jeho extrémní kvalitě nemůže nikdo pochybovat. Doplňovat ho bude ze zálohy opora Neapole Piotr Zielinski a ve výborné formě hrající wing-baci Zalewski s Frankowskim, na druhé straně zase třeba Matty Cash nebo Jakub Kaminski. V brance nastoupí zřejmě nejlepší brankář základních skupin mistrovství světa v Kataru Wojciech Szczesny z Juventusu. Chybí naopak jeho klubový kolega Milik, Bereszynski z Neapole nebo zkušení Krychowiak s Glikem.

To Jaroslav Šilhavý s nominací překvapil. Vynechal z ní celkem 11 pravidelných reprezentantů a naopak 6 nových povolal. Mezi nimi jsou třeba mladíci Vitík s Juráskem, hrající za pražská S. V útoku se bude spoléhat zejména na Adama Hložka s Antonínem Barákem, kteří se budou muset obejít bez zraněného Patrika Schicka. Šilhavý bude mít na jeho pozici k dispozici ve formě hrající duo ze Sparty Kuchta-Čvančara nebo Mojmíra Chytila z Olomouce. V záloze nebude chybět Tomáš Souček, na nějž bude Šilhavý spoléhat jako na kapitána.

David Suchý / fotbal.cz

Nejnovější články