Zpět na » Ostatní » Hvězda z MS v Rusku: Luka Modrič

Hvězda z MS v Rusku: Luka Modrič

Hvězda z MS v Rusku: Luka Modrič © theguardian.com - Luka Modrič hrál v Rusku neuvěřitelně

0

Líbilo se

20.11. - Je pětinásobným vítězem Ligy mistrů, vyhrál 3x španělský titul a stal se ikonou Realu Madrid, kde je ještě ve svých 37 letech nepostradatelnou součástí týmu. Přesto za vrchol jeho kariéry můžeme označit moment, kdy nevyhrál. V Rusku se Chorvatsko probojovalo až do finále mistrovství světa a to hlavně díky němu. Za své výkony si později zasloužil i Zlatý míč.

Kariéru chorvatského středopoloaře všichni známe. Začínal v Dinamu Záhřeb. Sezónu strávil na hostování v Bosně a Zaprešiči, než se prosadil do prvního týmu nejslavnějšího chorvatského celku. Už jako reprezentant se v roce 2008 přesunul do Tottenhamu, kde se vypracoval ve velkou oporu a po 4 letech podepsal v Realu Madrid. Po první sezóně to vypadalo na krok vedle, ale Modrič se nakonec stal ikonou. Zraje jako víno. Odehrál přes 450 zápasů a vyhrál všechno, co se dalo. Je jednoznačně nejlepším fotbalistou chorvatské historie a až jednoho dne skončí, fanoušci Realu budou držet potoky slz.

Reprezentuje od roku 2006. Tehdy ještě jako hvězdička Dinama Záhřeb debutoval rovnou proti Argentině. Bylo mu 20 let a svými výkony si vysloužil nominaci na světový šampionát do Německa. Tam jako střídající hráč odehrál 2 zápasy a Chorvatsko nepostoupilo ze skupiny. Na turnaj do JAR se nekvalifikovalo vůbec. Mezitím Modrič nastoupil alespoň na dvou mistrovství Evropy. Do Brazílie se sice Chorvatsko dostalo, ale zůstalo ve skupině. Rusko už byl jiný příběh. Historické stříbrné medaile a nesmrtelnost.

Chorvatsko jelo do Ruska vedeno kapitánem Modričem s poměrně velkými ambicemi. Tým okolo něj, Mandžukiče, Perišiče a dalších byl silný, ale taková pohádka se opravdu nečekala. Skupinu zahájilo Chorvatsko výhrou nad Nigérií. Luka Modrič otevřel svůj střelecký učet z penalty. Ve druhém zápase přišel těžší soupeř v podobě Argentiny. Suverénní výhra 3:0 a krásný Modričův gól, když zamotal obránce a z dálky propálil gólmana soupeře. Po výhře nad Islandem tu byl postup z prvního místa.

V osmifinále narazili Chrovati na silné Dány. A byly to nervy, které vyústili až v penaltový rozstřel, ve kterém dokázali zvítězit. To stejné se opakovalo i v další fázi proti výbornému domácímu Rusku. V semifinále prošlo Chorvatsko přes Anglii, když až v prodloužení rozhodl Mario Mnadžukič. Ve finále pak přišla rozjetá Francie a prohra 2:4. Chorvatsko nebylo nikdy tak blízko. Luka Modrič hrál famózně celý turnaj a vysloužil si nesmrtelnost.

Na Luku Modriče byl hrdý celá národ

Představili jsme si hráče, kteří na posledních 3 turnajích ukázali svou brovskou fotbalovou genialitu a navždy se zapsali do kronik největší fotbalové události na světě. Ačkoliv ani jeden z nich nezískal titul mistra světa, nikdy se na jejich výkony nezapomene. Kdo se k nim přidá po šampionátu v Kataru?

David Suchý / fifa.com

Nejnovější články