Nepřihlášen

Nepřihlášen

Styly

Moderní Výchozí zelená Zelená Šedá Okrová Oranžová Modrá Červená Gaming Freestyle

Zpět na » Ostatní » Riberyho dlouhé italské loučení dospělo ke svému konci

Ostatní - Riberyho dlouhé italské loučení dospělo ke svému konci

Riberyho dlouhé italské loučení dospělo ke svému konci © mumbaimirror.indiatimes.com - Ribery v dresu francouzské reprezentace

0

Líbilo se

07.10. - Další velké jméno mezinárodní scény dospělo k bolestnému rozhodnutí. Frank Ribery po dvaadvaceti letech loučí s bohatou profesionální kariérou, během které zářil nejen ve francouzské reprezentaci, ale dvanáct sezón také v dresu Bayernu Mnichov.

Ve věku 39 let se s kariérou rozloučil další velikán světového fotbalu, kouzelník s míčem, který své nadání považoval často za velkou obtíž. V každém driblingu, střele či přihrávce dával Frank Ribery na obdiv svůj neuvěřitelný talent a dar rozmanitosti. Nyní ale nadešel čas vzdát poslední marné snažení a ukončit smlouvu, která francouzského hráče váže k italské Salernitaně.

Příliš mnoho bolesti a únavy stálo za bolestivým rozhodnutím. Šestatřicet minut, které Ribery odehrál proti AS Řím v srpnu jsou posledními v Riberyho výjimečné kariéře. Od památného letního utkání už přišly jen myšlenky na konec kariéry a bolestivý zánět v koleni. Z něj vyplývající opotřebení chrupavky dalo rozhodnutí zelenou. Rozsáhlý zánět nedával šanci, aby se Ribery mohl zpět vrátit do hry. Možná zůstaně v Salernu v manažerské roli, kdo ví. Opona ale už padla.

Nejskvělejší Ribery spojil své jméno v průběhu dvanácti let s Bayernem Mnichov. Jednalo se o období plné spokojenosti a úspěchů: 9x vyhrál Bundesligu, 6x německý pohár, 1x Ligu mistrů. Rok 2013 pak byl naprosto dokonalý, fanošuci i Ribery si ho připomínají dodnes, protože po zisku ušatého poháru zkompletovali „triple“. Ani tento pozoruhodný počin nestačil Riberymu k individuálnímu ocenění, v anketě Zlatý míč se umístil „až“ třetí, i tak se ale jednalo o jeho nejlepší umístění.

Všichni střední útočníci, kteří měli tu čest s Riberym spolupracovat, si jeho nahrávky nemohli vynachválit. Rozdával jich v průměru deset ročně, od Lucy Toniho, přes Kloseho a Gomeze a Müllera až po Mandžukiče a Lewandowského. Nejlepším klubovým parťákem ale překvapivě byl někdo úplně jiný, Arjen Roben. Nizozemský ryhclík na pravé strany, francouzský kouzelník na levé. To, že Bayern získával v těchto letech tituly, byla zásluha především této dvojice. V roce 2010 stála na francouzského mága frontu půlka evropských klubů. Vedení Bayernu ale Riberyho udrželo. „Real má Cristiana, Barcelona Messiho a my máme tebe.

Pokud někdo vysloví jméno Ribery, většině fanoušků se vybaví téměř okamžitě zjizvená tvář, nejde o výsledek pouličních bojů ani útěku z ghetta, nýbrž autonehody rodičů z doby, kdy Riberymu byly dva roky. „Na svou jizvu jsem hrdý. Dodala mi sílu a zformovala můj charakter. Musíte být psychicky silní, abyste dokázali čelit posměchu ostatních dětí a pohledům dospělých.“

Velká vnitřní síla francouzského hráče dovedla z Bolougne, přes Olimpique Alés a Brest až k debutu v první lize v Metz. V národním dresu nastoupil poprvé v roce 2006 a pár přátelských utkání stačilo hlavnímu trenérovi k tomu, aby ho vzal na Mistrovství světa v Německu, kde pravidelně nastupoval v základní sestavě. Za Blues nastoupil celkem v 81 utkáních, vstřelil 16 branek, zahrál si na dvou světových šampionátech a na jednom evropském.

Když v roce 2019 s velkými ovacemi odcházel z Bayernu s hromadou trofejí, za kterou by se nemusel nikdo stydět, podepsal Ribery novou smlouvu ve Fiorentině a mnozí věřili, že to je začátek konce. Bylo mu 36 let a to nejlepší měl za sebou. Ve skutečnosti byly ale dvě sezóny s fialkami velmi slušné. Ani jeho první sezóna v Salernu nebyla špatná, 23 utkání, 3 asistence. Pak se ale věk začal čím dál více projevovat a Ribery musel vytáhnout bílý prapor. Dvaadvacet let na vrcholu musí stačit.

Andrea Suttnerová / gazzetta.it

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře
Nebyly nalezeny žádné komentáře.
Nejnovější články