Zpět na » Francie: Ligue 1 » Podle UEFA už Ligue 1 nepatří mezi TOP 5 evropských soutěží

Podle UEFA už Ligue 1 nepatří mezi TOP 5 evropských soutěží

Podle UEFA už Ligue 1 nepatří mezi TOP 5 evropských soutěží © iconsport.photo - Kylian Mbappé je největší hvězdou Ligue 1

0

Líbilo se

03.07. - Není to tak dlouho co fotbalovým světem probleskla zpráva, že Ligue 1 už podle Uefy není v top 5 soutěžích, jak se o ní říká. Tehdy jí předběhla portugalská nejvyšší soutěž. Ligue 1 si své postavení vzala zpět, avšak nyní už tomu je znovu jinak. Aktuálně je dokonce až sedmou nejlepší soutěží v Evropě. Před ní je nizozemská Eredivisie a především belgická liga, která je aktuálně v top 5.

UEFA vydává každou sezónu takzvaný Leagues ranking, což je žebříček nejlepších soutěží v Evropě v závislosti na koeficientu. Ten tvoří především úspěchy týmů v Evropě. Můžeme ale říct, že je to systém, kterému nerozumí ani lidé, kteří žebříček tvoří. Každopádně jako o top 5 ligách se mluví o Premier League, La Lize, Serii A, Bundeslize a francouzské Ligue 1. Právě nejvyšší francouzská soutěž ale není stálým členem. Liga prostě nemá takovou kvalitu a není to tak dlouho, co jí v žebříčku nahradila portugalská nejvyšší soutěž, ale postavení si brzy vzala zpět.

V novém žebříčku jí nahradily dokonce dvě evropské ligy. Tou první na 6. místě je nizozemská Eredivisie, která těžila z dobrých výsledků Feyenoordu a AZ Alkmaar a na 5. místě je belgická Pro League. Té pomohly výkony Brugg v Lize mistrů, Royalu Union v Evropské lize a Anderlechtu v Konferenční. To Francouzské týmy letos v Evropě pohořeli, včetně PSG. Nejdál došlo Nice a to do čtvrtfinále Konferenční ligy. V jarní fázi evropských pohárů se žádné jiné francouzské týmy nepředstavily. A takhle je to prakticky každý rok. Už i v žebříčku za posledních 5 let se dostala Eredivisie nad Ligue 1.

Jednou řečí ale mluví koeficient a statistika a druhou mluví realita. Řekli bychom snad že belgická Pro League je lepší soutěží než je Ligue 1, kde najdeme spoustu skvělých týmů, včetně obřího PSG? To asi určitě ne, stejně tak o Eredivisie. Konkurenceschopnost by této soutěži ale rozhodně pomohla. Viděli jsme, že PSG mělo příšernou sezónu, ale na titul pár kol před koncem to stále stačilo. Ligue 1 je v problémech, ale status jedné z top 5 lig neztratí, ačkoliv oficiálně už mezi ně nepatří. Stačí ale alespoň trochu povedené sezóna a vše se změní.

Toby Alderweireld z belgických Antverp

David Suchý / pubitygroup.com

Nejnovější články