Zpět na » Campeonato Brasileiro » Santos poprvé za 111 let existence sestupuje

Santos poprvé za 111 let existence sestupuje

Santos poprvé za 111 let existence sestupuje © iconsport.photo - Santos sestupuje

0

Líbilo se

07.12. - Santos je klubem, jenž vychoval pro velký fotbal velkou spoustu obrovských jmen. Mezi největší postavy klubové historie patří třeba Pelé nebo Neymar. I co se úspěchů týče, patří mezi nejúspěšnější brazilské celky. Plodné roky ale skončily. Od příští sezóny totiž bude Santos nastupovat až ve druhé nejvyšší brazilské soutěži. Jedná se o první sestup za 111 let.

V celé historii brazilské soutěže nikdy nesestoupily jen 3 kluby. Jednalo se o Santos, Sao Paulo a Flamengo. V Brazílii není nic neobvyklého, že cykly největších klubů se pravidelně mění. Před pár lety byl elitním klubem třeba Vasco da Gama, dnes hrající o udržení, donedávna ještě navíc ve druhé lize. Právě Santos je celkově jedním z nejúspěšnějších celků brazilské historie. K úspěchu mu pomáhali hráči jako Pelé, Carlos Alberto nebo Neymar. Obrovská jména brazilské historie. Titul vyhrál Santos 8x, Copa Libertadores vybojoval třikrát.

Zatímco v roce 2019 ještě Santos bojoval o titul a v rámci Série A skončil druhý, v dalších letech se umístění výrazně zhoršovalo. Vrcholem je pak tato sezóna. Slavný brazilský celek včera v posledním kole prohrál 1:2 s Fortalezou a zajistil si tak sestup do druhé nejvyšší soutěže. Výhra by přitom do druhé ligy poslala Bahíu a Santos udržela. K tomu ale nepomohl ani bývalý obránce Interu Milán Dodo nebo talentovaný útočník Marcos Leonardo. Společně se Santosem se do druhé ligy poroučí i Goias, Coritiba a America MG.

Za 111 let se tohle Santosu nepodařilo. Je to věc, jenž naprosto mění celou současnou klubovou identitu a styl vnímání jeho obrazu. Je to smutné, pokud vezmeme v potaz, o jak slavný klub jde a jakou má obrovskou historii. Za 38 ligových kol hráči Santosu vstřelili jen 39 gólů, a z toho rovnou 13 jich dal mladý Marcos Leonardo. Brankáři klubu inkasovali 64 gólů, což je třetí nejhorší počin v soutěži. Můžeme tedy říct, že sestup Santosu je zasloužený. Doufejme, že ho brzy uvidíme i v nejvyšší soutěži.

Santos

David Suchý / espn.com

Nejnovější články