Fotbalové zprávy

Nejlepší české fotbalové kluby

Pokud dojde na českou ligu, najde se několik velmi kvalitních týmů. Každopádně na evropské úrovni je konkurenčně schopná v tuto chvíli především Slavia Praha. Tento tým v minulé sezoně předvedl vskutku skvělé výkony a tuto sezonu se v tom snaží pokračovat. Ostatně v době psaní tohoto článku je opět na první pozici v tabulce nejvyšší české fotbalové soutěže – Fortuna ligy.

Jsou zde i jiné české fotbalové kluby

Ať už je Slavia Praha nejlepší český klub, nebo ne, najdou se i další české fotbalové kluby, které stojí za zmínku. Tyto týmy mohou každou chvíli překvapit, protože mají vysoké cíle a upřimně, který klub by nechtěl předběhnout tým Slavia Praha? O které kluby se jedná?

Nejlepší české fotbalové kluby

Dle ratingu UEFA jsou nejlepší české fotbalové kluby následovné:

1. Slavia Praha 52.00
2. Viktoria Plzeň 34.00
3. Jablonec 11.00
4. Slovan Liberec 9.50
5. Sparta Praha 9.50
6. Mladá Boleslav 5.00

Prvních šest týmů v UEFA ratingu je jasných. Nejvyšší rating “52” má Slavia Praha, Viktoria Plzeň se ji snaží dotáhnout. Pak dlouho nikdo a až pak je Jablonec. České fotbalové kluby to mají prostě jasné.

České fotbalové kluby, které jsou TOP

Pokud se zaměříme na fotbalové kluby, které jsou u nás nejúspěšnější, tak jedna věc je UEFA rating a druhá věc je aktuální stav. V poslední době se začalo dařit dvěma týmům, které každý fanoušek českého fotbalu velmi dobře zná. Jedná se o tým Sparta Praha a 1. FC Slovácko. Tyto dva týmy mají vysoké aspirace a snaží se ze všech svých sil. Otázkou je, jak tuto sezonu dopadnou a jestli dokážou zvýšit svůj UEFA rating.

Obecně se dá říct, že fotbalové kluby v České republice jsou na nižší úrovni, ale i tam se dá sledovat kvalitní fotbal. Koneckonců nejde pouze o bohatství, ale především o dravost, cílevědomost, soudržnost, sehranost a především tah na branku. Týmy, které mají nejlepší UEFA rating jsou každopádně nejen pouze kvalitní ve své hře, ale dbají i na výchovu vlastních mladých hráčů, kteří budou dál nést jejich pochodeň.

České fotbalové kluby se potácejí ve finančních těžkostech a jen pár klubů to má finančně lepší. Ať už je to tak, nebo tak, faktem je, že čím hráči dají do hry více ze svého srdce, tím lepším se tým stává, tím více sponzorů získává a podobně. Právě tento přístup dostal výše zmíněné týmy na vrchní příčky UEFA ratingu pro Českou republiku.

Nejbohatší české fotbalové kluby

Svět českého fotbalu patří především třem nejbohatším klubům. Jedná se o české fotbalové kluby Slavia Praha, Sparta Praha a Plzeň. Pravdou je, že pokud bychom spočítali majetek všech zbývajících klubů v lize, tak bychom došli k částce, která je nižší, než roční rozpočet celé Slavie.

V poslední sezoně měla nejvyšší majetek rozhodně Slavia Praha. Ta disponovala s rozpočtem kolem 1 miliardy 300 milionů. To už je celkem slušné i na evropský tým.

Sparta Praha disponovala s rozpočtem kolem 800 milionů českých korun. To je částka, ze kterou se dá vybudovat skutečně kvalitní tým i celé zázemí.

Rozpočet Plzně se pohyboval kolem 400 milionů českých korun a i to je důvod, proč patří mezi nejlepší týmy z České republiky.

Týmy Jablonec, Liberec nebo Mladá Boleslav disponovaly s částkami od 100 do 200 milionů korun. Není to zanedbatelná částka, ale je jasné, že na vrchní tři nejbohatší kluby se tento rozpočet ani nechytá. Peníze se získávají od sponzorů, investorů a samozřejmě i za vyhrané soutěže, poháry i za umístění v lize.

czech

Jsou peníze všechno?

Samozřejmě, že peníze nejsou všechno. V historii jsme viděli mnoho klubů, které měly bohaté investory nebo bohatého vlastníka, a i přesto nijak extra výkonově neprosperovaly. Kromě peněz jde samozřejmě i o management, trenéra a především o sehraný tým. Mít kvalitního trenéra je samozřejmě jedna z nejdůležitějších věcí. Pokud má tým kvalitního trenéra, který dokáže odhalit slabé a silné stránky týmu, tak je na půl vyhráno. Další součástkou je mít spokojené hráče, o které je řádně postaráno. Hráči zase musí mít vybudovanou disciplínu a tak to jde dál.

Správný management dokáže odhadnout, kde je třeba něco zlepšit a pokud je na to rozpočet, tak je mnohem jednodušší toto odhalené slabé místo pokrýt. Vysoký rozpočet má tedy něco do sebe a je to jedna z hlavních příčin úspěchu prvních třech zmíněných klubů. Neuveďme se však v omyl a uvědomme si, že i tým, který má nízký rozpočet, může překvapit a dostat se v tabulce velmi vysoko, ne-li až na samotný vrchol.

Pokud se však bavíme o těch nejlepších českých fotbalových klubech, tak už dlouhou dobu o prvenství bojuje Sparta Praha a Slavie Praha. Plzeň je jeden z týmů, který má určité mezery. Koneckonců mezery má asi každý klub, ale mnohem jednodušeji se tyto mezery řeší, pokud má český fotbalový klub peníze nazbyt.

Kdo se podle vás v nejbližší době dostane mezi nejlepší kluby v České republice a vystrnadí z první šestky týmy, které jsou tam teď?

On 29th Listopad 2021