Zpět na » 1. Bundesliga » Granit Xhaka: Strůjce úspěchu Leverkusenu

Granit Xhaka: Strůjce úspěchu Leverkusenu

Granit Xhaka: Strůjce úspěchu Leverkusenu © iconsport.photo - Granit Xhaka

1

Líbilo se

16.11. - Bylo celkem překvapením, že v moment, kdy se konečně chytil a ukázal svůj pravý potenciál, od vedení Arsenalu slyšel, že si může najít nové angažmá. Překvapením už ale není, že Granit Xhaka je po příchodu do Bayeru Leverkusen jedním z nejlepších hráčů Bundesligy. Čísla to jasně dokazují. V celé Evropě není hráč, který by měl tolik progresicních přihrávek a přihrávek ve finální třetině hřiště.

Granit Xhaka, švýcarský rodák s albánskými kořeny, stejně jako jeho starší bratr Taulant, začínal v slavném Basileji. Odatmtud si ho už v jeho 20 letech vytáhla Borussia Mönchengladbach. Pro tento německý klub to byla trefa do černého. Talentovaný Švýcar přicházel za 8,5 milionů eur, odsloužil si 4 moc povedené roky a za 45 milionů eur přestoupil do Arsenalu. Tam už to taková sláva nebyla. Jako na houpačce. V jednu chvíli byl Xhaka dokonce kapitánem, ale po sporech s fanoušky o pásku přišel. Moc oblíbený na Emirates Stadium nebyl.

Před minulou sezónou se reálně mluvilo o jeho odchodu, a že Arsenalu nemá co nabídnout. Ale Mikel Arteta pro něj místo našel a Xhaka všem vytřel zrak. Konečně hrál jako lídr a patřil mezi nejleší záložníky Premier League. Hrál více do ofenzivy a neslo to ovoce i v podobě gólů a asistencí. Zapsal statistiku 7+7. Bezpochyby jeho nejlepší sezóna v Arsenalu. Přesto ho ale Mikel Arteta obětoval na úkor Declana Rice a Xhaka se dohodl na přestupu do Bayeru Leverkusen. Ten dostal za 15 milionů eur záložníka v životní formě.

Bayer Leverkusen ještě nepoznal, jak v tomto ročníku chutná porážka. Tým pod Xabim Alonsem funguje fantasticky a letos bude reálným konkurentem Bayernu v boji o titul. Xhaka na tom má obří podíl. V přechodu do ofenzivy je neocenitelný. 31letý Švýcar má více progresivních pasů i nahrávek v soupeřově třetině hřiště, než jakýkoliv jiný hráč v top 5 evropských soutěžích. Útoky Bayeru, ze kterých hrozí Florian Wirtz nebo Victor Boniface začínají právě u Xhaky. A nikdo mu ani nevyčítá, že produktivní není vůbec. Svou černou prací to jasně vynahrazuje.

Granit Xhaka

David Suchý / twitter.com

Nejnovější články