Zpět na » Serie A » Jak se upeklo spojení Cristiana Ronalda s Juventusem

Jak se upeklo spojení Cristiana Ronalda s Juventusem

Jak se upeklo spojení Cristiana Ronalda s Juventusem © fourfourtwo.com, fotbalportal.cz - Cristiano Ronaldo

6

Líbilo se

12.07. - NEPŘEHLÉDNĚTE Začalo to dohodou o přestupu krajního obránce a skončilo to tím, že Juventus získal do svých řad nejlepšího střelce v historii Realu Madrid. Nikdo tomu zpočátku nevěřil, ale nakonec se to stalo skutečností. Cristiano Ronaldo opustil po devíti sezónách Bílý balet, kde zanechal nesmazatelnou stopu a přepsal řadu historických záznamů, a zamířil do neprobádané Serie A. Jak k tomu došlo?

Svému týmu věřili. Fanoušci Juventusu se domnívali, že by jejich miláčci mohli přejít přes Real Madrid do semifinále Ligy mistrů a třeba konečně po více než 20 letech dokráčet k triumfu. Ale byl tu znovu jeden muž, s číslem 7 na zádech, který všechny jejich sny znovu rozmetal. Už ve třetí minutě překonal Gigiho Buffona a poslal Los Blancos do vedení. Další rozhodující rána přišla o hodinu později.

Dani Carvajal s míčem pronikl do šestnáctky Juventusu, poslal nadýchaný centr a....Cristiano Ronaldo se zády k bráně pověsil do vzduchu, střihnul nohama a vstřelil jeden z nejkrásnějších gólů v historii nejprestižnější soutěže. Míč rozvlnil síť za zády Buffona a Real vedl v Turíně 0:2.

Na stadionu nastalo omračující ticho. Někteří byli sotva schopni pochopit to, co právě viděli. Pak se prostě postavili a začali tleskat. Standing ovation od 41 000 diváků se dočkal Cristiano Ronaldo. Drtivá většina z nich samozřejmě přála domácímu mužstvu. Real Madrid vyhrál venku nakonec 0:3. V odvetě pak Bianconeri vedli také 0:3 na Santiagu Bernabéu, ale v 97. minutě proměnil pokutový kop...ano, Cristiano Ronaldo. Osudový muž.

Juventus tedy skončil ve čtvrtfinále. Real Madrid si nakonec dokráčel pro svůj třetí triumf v Lize mistrů v řadě. Tuto soutěž vyhrál čtyřikrát za posledních 5 let. Vždy u toho byl Cristiano Ronaldo. Vypadá to nyní, že právě jeho famózní gól proti Juve byl počátkem podivuhodného příběhu, který vyústil přestupem portugalské hvězdy.

Jak k tomu došlo?

Během června souhlasil Juventus s příchodem obránce Cancela z Valencie za 40 miliónů eur. Zdá se, že právě během těchto jednání informoval Jorge Mendes, agent Cancela, Juventus, že i jeho nejslavnější klient by také rád oblékal černobílé barvy.

„Cristiano Ronaldo byl první, kdo věřil, že by k tomuto přestupu mohlo dojít. On se do toho rozhodl jít jako první. On chtěl jít do Juventusu. Vybral si ho. Když jsme si uvědomili, že bychom mohli využít této příležitosti, akcionáři se dohodli na podpoře klubu. Trvám na tom, že to byl skvělý týmový výkon. Všechno to začalo, když jsme vyjednávali o Cancelovi. Chceme vyjádřit maximální spokojenost a pocit štěstí. Cristiano Ronaldo se rozhodl připojit se k Juventusu,“ vysvětlil tento týden Beppe Marotta, generální ředitel Bianconeri.

Vzhledem k tomu, že byl třiatřicetiletý Portugalec otevřen přestupu, Marotta - stejně jako sportovní ředitel Fabio Paratici a viceprezident Pavel Nedvěd - věděli, že budou muset promluvit s klubovou radou, aby se jejich sen mohl stát skutečností. Před tím byl rekordním příchodem Juventusu Gonzalo Higuaín. Ten přišel za 90 miliónů eur z Neapole. Argentinský útočník byl dosud nejlépe placeným hráčem Juventusu. Honosil se platem 7,5 miliónu eur ročně po zdanění.

dsgdNedvěd a Paratici jednali dlouho (zdroj: fourfourtwo.com)

Florentino Pérez, prezident Realu Madrid, uzavřel s Cristianem Ronaldem „džentlmenskou dohodu“ o tom, že může odejít za 100 miliónů eur. Ale Juventusu Ronaldo žádnou „slevu“ nenabídl. Gáže ve výši 30 miliónů eur a smlouva na čtyři roky. To mělo být absolutně mimo dosah turínského klubu, ale Marotta, Paratici a prezident Andrea Agnelli si nemínili nechat tuto příležitost ujít.

Několik dní pracovali na tom, aby skutečně dospěli k dohodě. Nejprve se ujistili, že Florentino Pérez dodrží své slovo, bude čestný a nebude chtít za Ronaldo více peněz. Pak došlo na jednání s Jorge Mendesem ohledně osobních podmínek. Po skončení této akce nasedl Agnelli do soukromého letadla a z Pisy odletěl do řecké Kalamaty. Tam Cristiano Ronaldo trávil dovolenou se svou rodinou a toužil po dohodě, která byla ještě před pár dny naprosto nemyslitelná.

Ospravedlnění výdajů

„Musíme se stát více mainstreamovými, více populárními. Máme nové cíle, které nejsou našimi klasickými fotbalovými fanoušky: jsou to mileniálové, ženy a děti. Musíme se ptát: Co jak přemýšlí ta malá holčička v Šanghaji a jak ti mileniálové z Mexiko City?,“ řekl Andrea Agnelli během minulého roku na schůzi akcionářů, když představoval nové logo klubu.

Zdá se, že si na tuto otázku odpověděl touto otázkou: „Kde hraje Cristiano Ronaldo? Za jaký klub?“

Vrátil se zpátky za stejnými lidmi a požádal je, aby přijaly, že po letech neustálých hlášení o zisku, do kterého se Juventus dostával díky pečlivému plánování a skvělému ekonomickému růstu, se turínský klub ocitne v červených číslech.

Platba za Cristiana Ronalda bude představovat krátkodobé ztráty výměnou za potenciálně obrovský dlouhodobý růst. Pokud Paris Saint-Germain získal 22% nárůst v oblasti sociálních médií po podpisu Neymara, pak může Juventus nyní očekávat totéž. Na instagramu měl Juventus před získáním Ronalda 10 miliónů followerů. Jejich nový hráč s číslem 7 jich má 134 miliónů.

Také očekávají ohromné zisky například z prodeje Ronaldových dresů. Během středy online shop Juventusu zkolaboval. Zůstal offline i po celý čtvrtek. Zatímco kamenný obchod Juventusu v Miláně prodal během prvního dne, kdy byla dohoda oznámena, v průměru jeden dres Cristiana Ronalda za jednu minutu.

Nejnovější seznam společnosti Deloitte o nejbohatších fotbalových klubech vidí Juventus na 10. místě tohoto žebříčku. Jeho držby vzrostly za posledních 5 let o 125 %. Ale dá se očekávat, že po dokončení této transakce by se mohl Juventus vyhoupnout před Liverpool, Chelsea, Arsenal i PSG. Ty jsou těsně před ním.

Různé efekty získání Cristiana Ronalda už se začaly ihned projevovat. Cena akcií klubu vzrostla mezi pondělím (2. 7.), kdy proběhly první zvěsti o možném přestupu a úterým (10. 7.), kdy došlo k potvrzení transferu, o 34,8 %.

Proč Juventus?

Myšlenka toho, že se Cristiano Ronaldo necítil být na Santiagu Bernabéu milován, je známá už řadu let. Teď zkrátka naplno uvěřil tomu, že prezident Florentino Pérez navždy zůstane vůči němu lhostejným. Natolik, že opustil Real Madrid 3 roky před ukončením smlouvy a vydal se za výzvou do zcela neznámého prostředí, které nikdy nezažil.

Juventus jej nepotřebuje k tomu, aby vyhrál Serii A. Jejich monopol v posledních 7 sezónách to jasně ukazuje. Ale v Lize mistrů je to jiný příběh. Zahráli si finále v roce 2015 i o dva roky později. Vyřadili Real Madrid i Barcelonu. V obou případech Bianconeri prohráli. Ty úplně nejlepší v dané zkrátka porazit nedovedli.

sdvdItálii Juventus vládne. V Lize mistrů je to jiné (zdroj: fourfourtwo.com)

V posledních dvou sezónách to byl právě Cristiano Ronaldo, kdo je poslal do slzavého údolí. Ve finále v roce 2017 jim vstřelil ve finále dva góly. O uplynulé sezóně už byla řeč. Stará dáma nyní doufá, že se s Cristianem Ronaldem dostane na druhou stranu řeky. Konečně budou týmem, který bude držet všechna esa.

Bude jistě následovat prodej několika hráčů. Měl by odejít Gonzalo Higuaín. Mluví se o odchodu Daniele Ruganiho a dalších. Juventus se bude snažit vyrovnat náklady. Ale více než cokoliv jiného se v klubu očekává, že skončí již dvaadvacetileté čekání na triumf v Champions League.

„Myslím, že je to velmi důležitý přestup, který je pro nás všechny v celém klubu velkým krokem. Klub a prezident udělali pro Juventus něco neuvěřitelného,“ prohlásil tento týden před novináři trenér Max Allegri.

Jistě to tak je. Teď bude na Allegrim, aby narýsoval cestu zpět do finále Ligy mistrů. To se bude v nastávající sezóně konat v Madridu, na novém stadionu Atlética. Vzhledem k jeho lásce k pozornosti a k těm nejdramatičtějším možným scénářům by si mohl snad Cristiano Ronaldo vybrat pro svůj nový klub vhodnější místo?

Kam dál?

Michal Čermák / fourfourtwo.com, fotbalportal.cz

Nejnovější články