Ederson je legendou Manchesteru City, ale je čas se rozloučit

1
01.08. -
Byl pro Pepa Guardiolu ideálním brankářem, ale vzhledem k zájmu klubů ze Saúdské Arábie nastal čas, aby se cesty Manchester City a brazilského brankáře Edersona rozdělily. Dlouhodobá jednička měl klíčový podíl na neutuchajícím úspěchu Cityzens, ale jeho vliv v poslední době slábne a už se připravuje plán na jeho nástupce.
S Pepem Guardiolou a brankáři byl vždy spojen jeden paradox. Během své zářivé šestnáctileté manažerské kariéry se katalánský trenér jen zřídkakdy musel spoléhat na brankáře, který by jeho tým zachránil.
Jeho dvě vítězství ve finále Ligy mistrů s Barcelonou byla tak dominantní, že Victor Valdes nemusel téměř nic zachraňovat. Katalánci mezitím dvakrát vyhráli Copa del Rey s Josém Manuelem Pintem, brankářem, který prý v klubu zůstal tak dlouho jen díky přátelství s Lionelem Messim.
Manuel Neuer byl během Guardiolova tříletého působení v Bayernu Mnichov vynikající, ale v každé sezóně jeho tým útočil na bundesligový titul a jen zřídkakdy musel hledat brankáře, který by ho podržel. Dalo by se říci, že v prvních sedmi letech mohl Guardiola považovat brankáře za samozřejmost. To vše se však změnilo, když se ujal vedení Manchesteru City.
Klíčový faktor Pepova úspěchu
Prvním zásadním Guardiolovým činem v City bylo vyřazení Joea Harta kvůli jeho údajně nedostatečným schopnostem při hře nohama a podpis smlouvy s Claudiem Bravem z Barcelony na jeho místo. Brzy se ukázalo, že Chilan není pro anglický fotbal stvořený, a jeho problémy byly velkým důvodem, proč City v té sezoně skončilo v Premier League až třetí a zároveň nezískalo žádnou trofej, což se stalo v Guardiolově trenérské kariéře zatím naposledy.
City se poohlédlo po novém brankáři, a nakonec se rozhodlo pro Edersona, za kterého zaplatilo tehdy rekordní částku 34 miliónů liber a přivedlo ho z Benfiky. Brazilec se nenechal ovlivnit tlakem přestupové částky a rychle se ukázal jako Guardiolův rytíř v zářivé zbroji.
Během sedmi let působení v City dosáhl nevídaných úspěchů, včetně šesti titulů v Premier League a triumfu v Lize mistrů, na jejichž dosažení se na rozdíl od Valdese podílel zásadním způsobem. Navzdory všem společným úspěchům však možná nastal ten správný čas, aby se cesty City a Edersona rozdělily.
Čas na změnu
Ederson byl posledních osm let nezpochybnitelnou jedničkou City, ačkoli v minulé sezoně, kdy se v průběhu ročníku několikrát zranil a Stefan Ortega podával v jeho nepřítomnosti obdivuhodné výkony, jeho postavení poněkud ochablo.
Ederson se nikdy nemusel obávat svých předchozích zástupců Brava, Scotta Carsona nebo Zacka Steffena, kteří se nemohli rovnat jeho schopnostem práce nohou a nebyli ani nijak zvlášť zdatní v zastavování střel.
Ortega, který do City přišel v létě 2022 na volný přestup po sestupu z Bundesligy s Arminií Bielefeld, se však ukázal být Brazilci mnohem tvrdším soupeřem. Ortega rychle prokázal svůj klid na míči a schopnost hrát mimo svůj prostor, když ve své debutové sezoně zaujal v pohárových soutěžích.
Působivý byl také jeho dlouhý nákop, který se podílel na pozoruhodném gólu Ilkaye Gündogana v loňském finále FA Cupu proti Manchesteru United. V minulé sezóně se při zranění Edersona prosadil i v některých důležitých zápasech City, udržel čisté konto proti Arsenalu a dobře zahrál i při čtvrtfinálové remíze 3:3 s Realem Madrid v Lize mistrů.
Ortega je připraven
Ortegův nejlepší zákrok však přišel v nejdůležitějším okamžiku boje o titul, v předposledním zápase na hřišti Tottenhamu, kdy musel Ederson odstoupit poté, co si při střetu s Cristianem Romerem zlomil kost v obličeji. V 86. minutě se Son Heung-min ocitl sám před brankou City a měl velkolepou šanci vyrovnat a vrátit iniciativu v boji o titul Arsenalu, ale Ortega se proměnil v obřího pavouka a pravou nohou jihokorejskému hráči zmařil plány.
O chvíli později Erling Haaland skóroval z penalty a zajistil tak titul, i když skutečným hrdinou byl Ortega, jehož zákrok se ukázal jako klíčový pro to, aby City zůstalo na cestě za rekordním čtvrtým titulem v řadě. A v očích mnohých to byl moment, kdy Ortega dokázal, že by mohl být nástupcem Edersona na trůnu.
Měsíc předtím Němec prohlásil, že si bude muset moudře vybrat svůj další krok, protože přemýšlel, zda zůstane v City jako dvojka, nebo bude hledat štěstí jinde jako jednička.
O necelý měsíc později a navzdory porážce ve finále FA Cupu s Manchesterem United podepsal Ortega se City novou smlouvu. To naznačuje, že i on věřil, že by mohl Edersona v příští sezoně buď přeskočit, nebo tušil, že se Brazilec chystá odejít a uvolnit místo jedničky.
Cílová destinace Saúdská Arábie
Hodně se mluvilo o tom, jak Ederson na tento zákrok reagoval. Podle deníku The Athletic si Brazilec obdiv, kterého se dostalo jeho spoluhráči, příliš neužil. To však Edersonova manželka odmítla jako falešný poplach. Je však třeba poznamenat, že jen několik dní po vítězství nad Tottenhamem, kdy Brazilec stále léčil zranění oka, se objevily první zprávy o možném zájmu o něj ze strany Saúdské Arábie.
Guardiola si byl možná vědom toho, že by Ederson mohl být citlivý na chválu Ortegy, a proto se hned po výhře nad Tottenhamem snažil vyzdvihnout Brazilcovu hodnotu pro svůj tým.
„Víte, proč jsme vyhráli Ligu mistrů?“ zeptal se. „Byl to Ederson. V Madridu za stavu 1:1 předvedl neuvěřitelný zákrok po hlavičce Benzemy. Ve finále Ligy mistrů byl klíčovým hráčem, klíčem k vítězství. Bez Eddieho nemůžeme toto období definovat, to je nemožné.“
Zdá se však, že toto období se blíží ke konci. Zprávy o zájmu ze Saúdské Arábie během léta jen rostly a čísla, která se na něm podílela, jsou do očí bijící. Edersonovi nabídl Al-Nassr Cristiana Ronalda závratných 900 000 liber týdně, ačkoli klub nebyl ochoten splnit ocenění City na 50 milionů liber.
Al-Ittihad je nyní hlavním favoritem na získání Edersona, a i kdyby nabídl nižší podmínky než Al-Nassr, stále by City převálcoval. Ederson údajně v City bere 190 000 liber týdně. Hovoří se o tom, že by mu mohl zvýšit plat, aby mohl zůstat v Manchesteru, ale pokud by mělo dojít na peníze, City nebude mít šanci.
Bolest v srdci
Pokud se City podaří prodat Edersona za 50 milionů liber, bude to znamenat skvělý obchod, zisk 16 milionů liber za hráče, kterého podepsali před sedmi lety a kterému bude brzy 31 let. A v podobě Ortegy, který přišel zdarma a nebude se muset zabydlovat, mají připravenou náhradu.
Guardiola minulý týden prosil Edersona, aby zůstal, ale zároveň ho vyzval, aby se rychle rozhodl. Řekl: „Byl bych rád, kdyby se Ederson rozhodl o své budoucnosti co nejdříve. Jen doufám, že u nás zůstane. Je to člověk, kterého mám rád a kterého chci. Je to „porterazo“ (skvělý brankář). Pokud bude muset odejít... se vší bolestí v srdci to pochopím.“
Ederson se o svých plánech vyjádřil nejednoznačně, ale neslíbil, že zůstane. Zdá se, že stejně jako před ním Gündogan a Riyad Mahrez došel se City na konec své cesty, když vyhrál vše, co se vyhrát dalo.
Slábnoucí síly
Objevily se také náznaky, že jeho síly slábnou. Ačkoli hrál klíčovou roli při vítězství v Lize mistrů nad Interem, když v 97. minutě v Istanbulu vychytal Robina Gosense u bližší tyče, v Premier League byl nekonzistentní.
V téže sezóně běžně inkasoval z první střely na branku, které čelil. Ve dvou třetinách sezóny měl třetí nejnižší procento úspěšnosti zákroků v lize. Útočná zdatnost City znamenala, že tento problém jen zřídka vedl ke ztrátě bodů, ale ovlivnil Edersonovu předchozí pověst světového brankáře.
Nějakou dobu se zdálo, že je jedničkou City jen díky své práci nohou, ale Ortega ukázal, že když Brazilec chybí, City stále mohou hrát tak, jak chtějí.
Plán nástupnictví
Existuje pocit, že Ederson by mohl prožít poslední dny své kariéry v City na předsezónním turné ve Spojených státech. Pokud je to však jeho šance, jak se poprat o svou budoucnost v klubu, nehraje podle toho.
Přestože v USA odehrál pouhých 135 minut, inkasoval pět gólů, z nichž tři měl opravdu chytit. Ortega vypadal mnohem sebevědoměji a jistěji a vypadal, že je připraven převzít štafetu po Edersonovi.
Navzdory Guardiolově prosbě, aby Brazilec zůstal, se zdá, že City má už nějakou dobu připravený plán nástupnictví. Pokud Ederson skutečně odejde, mělo by se mu dostat zaslouženého uznání jako nejlepšímu brankáři City všech dob, muži, který nově definoval tuto pozici a to, co tým od svého muže mezi tyčemi potřebuje. Čas však na nikoho nečeká a City už nejsou na muži s vytetovanou růží na krku tak závislí jako kdysi.
Kam dál?
- Ederson odmítá spekulace o svém odchodu
- Kluby ze Saudské Arábie pokračují v jednáních s Edersonem. Jedničkou Manchesteru City bude Ortega
- Nevím jestli Ederson zůstane, tvrdí Guardiola. S Donnarummou jako náhradou se nepočítá
- Přijde Manchester City o Edersona? Al Nassr jej láká na více než 600 tisíc liber týdně
- Stefan Ortega – nečekaný hrdina Manchesteru City při cestě za nesmrtelností. Úmysl Sona?
- Plzeň – Sparta: Tipy, sestavy a kde utkání sledovat
- Akční kód Chance na Duben 2025: zdarma 200 Kč
- Betano promo kód 2025 je “MAXWIN” – Bonus až 4 200 Kč
- Fortuna Promo Kód 2025 Bez Vkladu: Bonus až 57300 Kč
- Inter – Bayern: Tipy, sestavy a kde utkání sledovat
- Aston Villa – PSG: Tipy, sestavy a kde utkání sledovat
- Betano Recenze 2025 | Hodnocení a bonus 3000 Kč
- Akční kód Tipsport
- Nejlepší Online Casino 2025 C České Republice
- Barcelona – Dortmund: Tipy, sestavy a kde utkání sledovat
- Bayern – Inter: Tipy, sestavy a kde utkání sledovat
- Arsenal – Real Madrid: Tipy, sestavy a kde utkání sledovat
- Sparta Praha – Viktoria Plzeň: Tipy, sestavy a kde utkání sledovat
- Atl. Madrid – Real Madrid: Tipy, sestavy a kde utkání sledovat
- Liverpool – PSG: Tipy, sestavy a kde utkání sledovat
-
Rúben Amorim: Každý chce hrát za...
Ani historicky nejhorší sezóna v Premier League neotřásla prestiží Manchesteru United. Rúben Amorim věří, že slavné jméno... -
Mladý hráč Barcelony se setkal s...
Mladá hvězda Barcelony Héctor Fort se v posledních týdnech objevuje v titulcích médií a nyní se stal terčem nenávistných... -
Je tohle konec Rasmuse Hojlunda v...
Není žádným tajemstvím, že Manchester United v létě hledá nového útočníka, který by nahradil Rasmuse Hojlunda a Joshuu... -
Legenda Arsenalu Thierry Henry, vítěz Ligy mistrů s Barcelonou, je pravidelně spojován s různými trenérskými posty. Přestože...
-
Trenér Bayernu Mnichov Vincent...
Trenér Bayernu Mnichov Vincent Kompany je na cestě k zisku 34. bundesligového titulu pro klub hned ve své první sezóně v... -
Kontroverze Realu Madrid: Španělský...
Finále španělského poháru Copa del Rey mezi odvěkými rivaly Realem Madrid a Barcelonou se letos odehrává v mimořádně... -
Šestadvacetiletý útočník Viktor Gyökeres zažil v dresu Sportingu Lisabon famózní sezónu. Ve 47 zápasech nastřílel...
© 2025 FotbalPortal.cz
Liga Mistrů, Premier League, Primera Division, Serie A, 1. Bundesliga, Synot liga, Fotbal