Zpět na » Premier League » Žádné nové posily a žádné odchody: Manchesteru United hrozí, že si pokazí další přestupové okno

Žádné nové posily a žádné odchody: Manchesteru United hrozí, že si pokazí další přestupové okno

Žádné nové posily a žádné odchody: Manchesteru United hrozí, že si pokazí další přestupové okno © iconsport.photo, fotbalportal.cz - Erik ten Hag

2

Líbilo se

29.06. - NEPŘEHLÉDNĚTE Manchester United čeká druhá sezóna pod Erikem ten Hagem. Ten by jistě rád dál přetvářel k obrazu svému. S nástupem letního přestupového okna se mu to zatím nedaří. Rudým ďáblům hrozí, že v létě zaostanou za svými soupeři, protože se jim nepodařilo podepsat ani prodat jediného hráče, zatímco sága o převzetí týmu se vleče dál.

Zdá se, jako by sezóna skončila teprve včera, ale hráči Manchesteru United se příští pondělí vrátí do práce, aby se začali připravovat na další sezónu. Hráči, kteří po porážce ve finále FA Cupu s Manchesterem City nenastoupili k žádnému reprezentačnímu zápasu - včetně Lisandra Martíneze a Donnyho van de Beeka - se budou v Carringtonu hlásit jako první 3. července, zatímco ti, kteří hráli za své národní týmy, se vrátí od 10. července.

Poté začne vážná práce: první předsezónní přátelské utkání proti Leedsu United 12. července v Oslu a následně 19. července zápas proti Lyonu v Glasgow. Pak se klub vydá na vyčerpávající turné po Spojených státech, kde se utká s Arsenalem, Realem Madrid, Borussií Dortmund a Wrexhamem, a týden před začátkem sezóny Premier League ho čeká poslední přípravný zápas proti Athletic Clubu v Dublinu.

Hráči, kteří se vrátí, budou muset dodržovat nemilosrdný tréninkový režim, aby se dostali do kondice pro nový ročník. Ale zatímco svěřenci Erika ten Haga se podrobují programu ve vojenském stylu, zvenčí klub připomíná neorganizovaný nepořádek.

Je jen málo známek pokroku v přestupech a ještě méně vyhlídek na uskutečnění hráčské čistky, která je nutná k tomu, aby se navázalo na pokrok z minulé sezony. A v pozadí stále není jasné, kdo bude klub dlouhodobě vlastnit. Předsezónní období je obvykle spojeno s nadějí a vzrušením, ale v United je, nikoli poprvé, cítit strach a obavy.

Přestupové cíle odcházejí jinam

Přestupové okno je otevřeno ještě dva měsíce, ale vzhledem k tomu, co jejich soupeři dělají, by fanoušci United měli právo cítit znepokojení nad nedostatkem transferů. Jediným hmatatelným pohybem byly zatím tři nabídky na Masona Mounta, z nichž žádná nedokázala přesvědčit Chelsea, aby svého záložníka pustila, i když vstupuje do posledního roku své smlouvy.

Mezitím klub zřejmě ukončil snahu o získání Harryho Kanea, který byl ještě před měsícem považován za jeho hlavní cíl, a místo toho vede závod o podpis anglického kapitána Bayern Mnichov. Zdá se, že Bayern předstihne i dalšího zájemce o přestup, kterým je jihokorejský obránce Kim Min-jae.

sdsgsddgDeclan Rice a Harry Kane (zdroj: goal.com)

A přestože se United dlouhodobě zajímají o Declana Rice, nepodali žádnou nabídku na záložníka West Hamu, který by se měl připojit k Arsenalu za rekordních 105 milionů liber. Zájem byl projeven o brankáře Interu Andrého Onanu a útočníka Atalanty Rasmuse Hojlunda, ale ani na jednoho z nich nebyla podána oficiální nabídka.

Rychlé a chytré kroky soupeřů

Soupeři United mezitím neztrácejí čas vylepšováním svých vlastních týmů. Chelsea již podepsala Christophera Nkunkua za 53 milionů liber, čímž konečně získala útočníka nejvyšší úrovně, který jí v minulé sezóně velmi chyběl; trojnásobný vítěz Manchester City se smířil s odchodem Ilkaye Gündogana do Barcelony a získal Matea Kovačiće; a Liverpool udělal brzký obchod podpisem Alexise Mac Allistera, dalšího hráče, který byl v hledáčku United.

asafsdgsKai Havertz už je v Arsenalu (zdroj: goal.com)

Arsenal byl mezitím nejzaměstnanějším z velkoklubů Premier League. Ve středu oznámil podpis smlouvy s útočníkem Chelsea Kaiem Havertzem, a kromě toho, že se blíží k Riceovi, učinil kroky k přestupu bývalého cíle United Jurriena Timbera. Podpisem všech tří hráčů by se jejich letní výdaje zvýšily na celkem 200 milionů liber.

Dokonce i Tottenham a Newcastle, které doufají, že budou bojovat o místa v první čtyřce, učinily kroky. Spurs podepsali Jamese Maddisona z Leicesteru City, zatímco Magpies se dohodli na příchodu hvězdy AC Milán Sandra Tonaliho.

Deja-vu - jeden hráč po druhém

United byli v minulosti kritizováni za to, že se soustředí na jeden přestup, místo aby současně sledovali několik cílů. Klub například strávil velkou část loňského léta snahou získat Frenkieho de Jonga. Barcelona se zoufale snažila nizozemského mistra, který se pod Ten Hagovým vedením v Ajaxu vypracoval ve světovou hvězdu, prodat, ale hráč se chtěl prosadit na Camp Nou a nebyl ochoten vyměnit svůj idylický životní styl v Katalánsku.

Místo toho, aby United usilovali o alternativu, promarnili drahocenné týdny snahou De Jonga zlákat, a když nakonec uznali porážku, zbývalo jim v přestupovém období jen velmi málo času na podepsání alternativy, zatímco sezóna už začala. To vedlo k zoufalému shánění Adriena Rabiota a nakonec k přestupu Casemira, což byl vynikající podpis, ale drahý, krátkodobý obchod za 70 milionů liber pro tehdy třicetiletého hráče.

essggsseMason Mount (zdroj: goal.com)

Zdá se však, že podobnou strategii volí klub i v případě Masona Mounta. Koncem května se objevily informace, že se United snaží podepsat záložníka Chelsea. První nabídku ve výši 40 milionů liber podali v polovině června a následně učinili dvě nabídky ve výši 50 a 55 milionů liber, přičemž obě byly ze strany Blues odmítnuty.

Pokračující zájem United o hráče, který má za sebou právě zoufale neúspěšnou sezónu v Chelsea, vyvolal u mnoha fanoušků pozdvižení, zejména vzhledem k tomu, že záložník není nejdůležitější oblastí týmu, kterou potřebují řešit. Podpis útočníka světové extratřídy zůstává pro klub prioritou číslo jedna, jak už dříve přiznal Ten Hag, takže je zarážející, že se v této fázi objevilo tak málo zpráv o vážné nabídce na středního útočníka.

Sága jménem De Gea

Poté, co United stáhli nabídku na novou smlouvu pro Davida de Geu, budou se muset rozhodnout i pro brankáře. Většina fanoušků bude souhlasit s tím, že klub se musí po sezóně, kterou provázely chyby na vysoké úrovni, poohlédnout po náhradě, ale tento obrat dělá z Rudých ďáblů neprofesionální a nerozhodný tým - i když je to nakonec správné rozhodnutí.

ssdgdgsDavid de Gea (zdroj: goal.com)

Vypadá to, jako by klub nabídl De Geovi novou smlouvu i přes výhrady k jeho formě, protože podepsat v létě nového brankáře první volby by bylo příliš nákladné, aby si to po jeho nepřesvědčivém konci sezony rozmyslel.

Jejich váhání je nejen fackou do tváře nejdéle sloužícímu brankáři a rekordnímu držiteli čistých kont v historii klubu, ale znamená to, že také promarnili drahocenný čas při podpisu nové jedničky. Příšerné řešení situace by mohlo odradit potenciální nové hráče od vstupu do klubu.

Návrat nechtěných hráčů

Nedostatek nových příchodů není zdaleka jediným problémem United. Celá řada hráčů se má před novou sezónou hlásit zpět s plným vědomím toho, že nezapadají do plánů Ten Haga, aniž by však bylo známo jejich další působiště.

safsdfsAnthony Martial (zdroj: goal.com)

Poté, co klub loni v létě utratil více než 200 milionů liber za nové posily a k financování svých přestupových aktivit využil úvěr, nutně potřebuje prodat hráče, aby splnil nařízení UEFA o finančním fair play. Scott McTominay, Jadon Sancho a Harry Maguire by mohli přilákat slušné přestupové částky, které by financovaly část výdajů klubu, ale zatím nepřišla žádná nabídka. Hráče jako Anthony Martial a Van de Beek bude ještě těžší přesunout kvůli jejich bohaté historii zranění.

Převzetí zvyšuje nejistotu

Problémy United v přestupovém okně završuje fakt, že stále není známo, kdy bude oznámeno převzetí klubu. Je to už více než sedm měsíců, co rodina Glazerů nabídla United k prodeji, a více než čtyři měsíce, co poprvé vyzvala k podání nabídky.

Podle zpráv by měla být nabídka katarského bankéře šejka Jassima Bin Hamada Al Thaniho schválena rodinou Glazerů, čímž by Američané klub definitivně opustili.

dssdggRodina Glazerů (zdroj: goal.com)

Zatímco budoucí vlastnictví klubu zůstává ve hvězdách, pro United je mnohem těžší dělat seriózní přestupové obchody, protože nelze přidělovat rozpočty. Schopnost United podepsat hráče ztěžuje také jeho ochromující dluh, který v současné době činí 510,5 milionu liber, přestože klub ve svých posledních finančních výsledcích oznámil rekordní příjmy ve výši 640 milionů liber.

Pokračující angažovanost Glazerů v klubu nadále vše zastiňuje. Skandování proti Glazerům bylo zvukovou kulisou minulé sezóny, zatímco řada fanoušků v úterý uspořádala protest před megastorem na Old Trafford u příležitosti představení nových dresů.

Kam dál?

Michal Čermák / goal.com, fotbalportal.cz

Nejnovější články