Zpět na » Premier League » Konec Glazerů? Oznámení o (částečném) prodeji Manchesteru United je blízko

Premier League - Konec Glazerů? Oznámení o (částečném) prodeji Manchesteru United je blízko

Konec Glazerů? Oznámení o (částečném) prodeji Manchesteru United je blízko © skynews.com, fotbalportal.cz - Konec Glazerů?

1

Líbilo se

22.11. - NEPŘEHLÉDNĚTE Podle exkluzivních informací Sky News je klub z Old Trafford velmi blízko oznámení o tom, že jeho američtí majitelé zkoumají finanční možnosti, které by mohly zahrnovat přímý prodej klubu. Může také jít o případný vstup nového investora. Po 17 letech vlády ba tak mohla rodina Glazerů Manchesteru United konečně prodat. Fanoušci by byli jistě rádi.

Zdroje Sky News mohou exkluzivně potvrdit, že rodina Glazerů se chystá oficiálně oznámit svůj záměr prozkoumat potenciální zdroje externích investic, které by mohly zahrnovat plnohodnotnou dražbu pravděpodobně nejslavnějšího fotbalového klubu na světě.

Zdroje v úterý uvedly, že majitelé Manchesteru United pověřili investiční bankéře, aby jim poskytli poradenství ohledně procesu, který bude pravděpodobně zahrnovat úplný nebo částečný prodej, případně strategické partnerství se třetími stranami.

Jeden z nich uvedl, že prohlášení potvrzující jejich záměry by mohlo přijít v nejbližší době.

Oznámení o přezkoumání finančních možností, které by mohlo zahrnovat prodejní proces, by znamenalo konec letitých spekulací o tom, zda se Glazerovi nechají přesvědčit, aby se zbavili klubu, který v posledních deseti letech zažívá téměř nezastavitelný fotbalový úpadek.

United nevyhráli titul v Premier League od roku 2013 a po odchodu Sira Alexe Fergusona do důchodu propustili řadu manažerů.

Nedávno se klub zapletl do ostrého právního sporu s Cristianem Ronaldem kvůli rozhovoru, v němž zpochybnil ambice United a kritizoval přístup Glazerů k jeho vlastnictví.

V úterý United oznámili, že Ronaldo odchází z klubu s okamžitou platností.

Je možné, že se rodina, která převzala kontrolu nad United v roce 2005 v transakci za 790 milionů liber financované z velké části dluhem, rozhodne United neprodat.

Jedním z možných výsledků tohoto procesu je částečný prodej novým investorům a získání kapitálu na financování zpožděné přestavby Old Trafford.

Glazerovi uznali, že je třeba investovat do nové infrastruktury, aby se stadion proměnil ve skutečně špičkové sportoviště světové úrovně, a značné finanční prostředky jsou rovněž nutné k tomu, aby tým mohl opět konkurovat evropské špičce.

Pokud by byl United prodán přímo, stal by se posledním klubem nejvyšší soutěže, který by změnil majitele, poté co se Roman Abramovič na začátku tohoto roku dohodl na prodeji Chelsea za 2,5 miliardy liber konsorciu vedenému americkým podnikatelem Toddem Boehlym.

Ocenění United v případě prodeje by nevyhnutelně přesáhlo tržní kapitalizaci ve výši zhruba 2,15 miliardy dolarů, která vyplývá z ceny jeho akcií během úterní obchodní seance na newyorské burze.

Zprávy z posledních měsíců spekulovaly o tom, že případná transakce by musela klub ocenit na 5 až 9 miliard liber, aby přesvědčila majitele k prodeji.

Glazerovi v roce 2012 uvedli na burzu menšinový podíl ve společnosti, ale zachovali si nad ní drtivou kontrolu díky dvojí struktuře akcií, což znamená, že mají téměř všechna hlasovací práva.

Již více než 18 měsíců klub slibuje, že zavede skromný systém vlastnictví fanoušků, který by jim poskytl akcie se stejnou strukturou hlasovacích práv jako Glazerům.

Iniciativa však zatím nebyla spuštěna, přestože bylo slíbeno, že bude fungovat do začátku sezony 2021/2022.

Byl to jeden z řady závazků, které Joel Glazer, spolupředseda United, učinil po neúspěchu Evropské superligy (ESL), v níž klub sehrál klíčovou roli.

Manchester United byl jedním ze šesti týmů Premier League, které souhlasily se zapojením do projektu, jenž se zhroutil během několika hodin po svém oficiálním zahájení v důsledku veřejné a politické ostrosti.

V květnu 2021 si fanoušci United po protestech proti ESL a rodině Glazerů vynutili odložení domácího zápasu s konkurenčním Liverpoolem.

Známým heslem se během jejich působení stal slogan „Love United, hate Glazer“ (Milujte United, nenáviďte Glazerovy), přičemž příznivci kritizovali údajný nedostatek investic do infrastruktury klubu, zatímco majitelé díky jeho trvalému komerčnímu úspěchu vytěžili dividendy v hodnotě stovek milionů liber.

Pokud bude zahájen formální proces prodeje, pozornost se zaměří na totožnost potenciálních kupců.

Sir Jim Ratcliffe, miliardář ze společnosti Ineos, který United podporuje od dětství, v srpnu prohlásil, že by klub rád koupil, ale od té doby naznačil, že jména elitních anglických fotbalových klubů jsou nadhodnocena.

S nabídkami budou spojováni miliardáři z celého světa, stejně jako státní investoři, kteří se budou snažit napodobit způsoby převzetí, jakých jsme byli svědky u Newcastlu United - nyní vlastněného saúdskými investory podporovanými státem - a Paris Saint-Germain, který vlastní Katar.

Spekuluje se také o tom, že by konsorcium Red Knights, vedené bývalým ředitelem United a předním ekonomem Lordem O´Neillem, mohlo oživit pokus o převzetí kontroly nad klubem, který byl zahájen v roce 2010.

Důležité je, že potenciální dražba Manchesteru United přichází v době, kdy Fenway Sports Group, vlastník Liverpoolu, rovněž zvažuje prodej celého klubu nebo jeho části.

Současný prodej dvou klubů z takzvané velké šestky anglického fotbalu, kterou tvoří Arsenal, Chelsea, Manchester Unieted, Manchester City, Liverpool a Tottenham Hotspur, by byl bezprecedentní.

Jeden z analytiků uvedl, že načasování prodeje naznačuje, že někteří investoři se domnívají, že hodnota špičkových klubů se blíží svému vrcholu, zejména na pozadí tvrdých prognóz světové ekonomiky pro nadcházející roky.

Oznámení United se pravděpodobně uskuteční během mistrovství světa ve fotbale, které je poháněno petrodolary z Perského zálivu, což podtrhuje měnící se financování světového fotbalového průmyslu.

Manchester United se v úterý odmítl vyjádřit.

Kam dál?

Více informací o Manchester United naleznete zde.

Michal Čermák / skysports.com, fotbalportal.cz

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře

Aby fans United nakonec ještě nezaplakali. Zájem Amazon, Facebook, Dubaj, prašť jak uhoď, takové mrdky.

AVSuvorov

tak a ted se arabský špíny a čínský žloutenky poperou kdo dá víc :-/ uz si mnou ruce

Teslator

Glazerovci su najnechutnejsi ludia z prostredia futbalu, aj ked De Laurentis im slusne slape na paty

James1991
Související odkazy
Nejnovější články