Zpět na » Premier League » Erling Haaland – ten, kdo posouvá hranice možností Premier League

Premier League - Erling Haaland – ten, kdo posouvá hranice možností Premier League

Erling Haaland – ten, kdo posouvá hranice možností Premier League © skysports.com, fotbalportal.cz - Erling Haaland

4

02.10. - VIDEO Je mu prakticky jedno, proti komu nastupuje. Z obránců si hlavu nedělá. Ví, že každou rozcupuje. To platilo i v neděli proti Manchesteru United. Erling Haaland pokořil Davida de Geu třikrát. Zaznamenal tak již svůj třetí hattrick v této sezóně Premier League. To odehrál teprve 8 zápasů. Přispěl k výhře 6:3. Norský útočník už má na kontě 14 gólů v Premier League.

Manchester City neměl k dispozici důležitého defenzivního záložníka, zranění způsobilo, že se Rodri připojil ke Kalvinu Phillipsovi a zůstali na marodce. Jejich středoví obránci Nathan Ake a Manuel Akanji spolu ještě nikdy nehráli v Premier League. Pravý obránce Kyle Walker musel v prvním poločase odstoupit kvůli zranění.

Nakonec však na ničem z toho nezáleželo.

Jediné, na čem teď Manchesteru City záleží, je to, že hraje Erling Haaland. Protože když hraje, dává góly.

Díky demolici Manchesteru United na Etihad Stadium se norský reprezentant stal prvním hráčem v historii Premier League, který vstřelil hattrick ve třech domácích zápasech po sobě.

Ta čísla jsou mimořádná.

V prvních osmi zápasech sezony Premier League nastřílel více gólů než 14 týmů, jeho celkový počet 14 gólů je dvakrát vyšší než u kteréhokoli jiného hráče. Harry Kane dává za Spurs v průměru zhruba gól na zápas, a přesto se v Haalandových číslech ztrácí.

Do konce sezóny zbývá odehrát ještě 30 zápasů a Haalandovi stačí vstřelit ještě devět branek, aby vyrovnal počet, který loni vynesl Zlatou kopačku Mohamedu Salahovi a Heung-Minu Sonovi.

Při jeho současném tempu se mu to podaří ještě před koncem října. Salahův rekord 32 gólů v Premier League padne na začátku ledna - a to i se započtením šestitýdenní přestávky kvůli mistrovství světa. Do konce sezony jich nastřílí 71.

Samozřejmě by bylo krajně fantaskní očekávat, že bude do té doby pokračovat zcela stejně, ale už teď je jasné, že posouvá hranice toho, co je v této soutěži možné.

Haaland v osmi zápasech Premier League nastřílel tolik hattricků, kolik Cristiano Ronaldo za 232 zápasů, kolik Jamie Vardy za 277 zápasů a kolik Frank Lampard za 609 zápasů.

Manchester United v neděli jednoduše neměl odpověď a stejně jako proti Crystal Palace a Nottinghamu Forest předtím, Haaland způsobil většinu škod v krátkém, ale ničivém období.

Jeho první gól, hlavička po rohovém kopu Kevina De Bruyneho, která přeletěla brankovou čáru dřív, než ji Tyrell Malacia stačil uklidit, padl ve 34. minutě. Druhý gól přidal o tři minuty později.

„Myslím, že to je to, co v něm nyní mají, schopnost v krátkém časovém období vzít soupeři zápasy a zničit je,“ řekl Gary Neville při komentování zápasu.

Jeho druhý gól opět vytvořil De Bruyne, který mu v této sezoně Premier League připravil už čtyři branky. Centr byl senzační, ale stejně tak i zakončení, které vyslal ve skluzu u vzdálenější tyče a poslal Etihad do extáze.

Také třetí branka byla klasickým Haalandovým gólem, mocné zakončení ze středu pokutového území, které bylo opět z první. V průměru má gól na každých 14 doteků a střelu na každých šest. Třicet jedna procent všech jeho doteků přišlo v soupeřově šestnátce.

To je úroveň bezohlednosti, jaká v Premier League ještě nebyla k vidění. „Když se na něj díváte, říkáte si: Co to, sakra, je? Je to unikát,“ dodal Neville. „Takových hráčů je jen velmi málo.“

Ve skutečnosti nejsou žádní. Devastace způsobená jeho rychlostí a pohybem byla na Etihad Stadium vidět po celou dobu - „jakmile se rozběhne, je téměř nezastavitelný. Nejde proti němu najít protizbraň,“ dodal Neville, když si ve druhém poločase naběhl na průnikový míč Bernarda Silvy.

fssddssd(zdroj: skysports.com)

Šestnáctka je jeho území. Opanuje ho. Odtud padlo všech jeho 14 gólů v Premier League. Více než polovina z nich, včetně jeho nedělní první hlavičky, přišla z brankového území.

Dravost v tomto prostoru je to jediné, co by se dalo City v minulé sezoně vyčítat, že jim chybí, ale Haaland je pro soupeře ještě děsivější tím, že k tomu přispívá i jinak. Jeho efektivita je vidět prakticky v každé akci.

Proti United kromě toho, že vstřelil tři góly, připravil dva góly Philu Fodenovi a jeho dokonale načasovaná přihrávka umožnila jeho spoluhráči přidat čtvrtý gól City chvíli před poločasem. Další přihrávku za zkoprnělou obranu United pak připravil pro šestý gól.

sdsgd(zdroj: uk.sports.yahoo.com)

Kromě 14 gólů tak Haaland nyní zaznamenal i tři asistence, čímž se v rámci celé Premier League zařadil pouze za De Bruyneho, Bernarda Silvu a Bukaya Saku z Arsenalu.

Pokud existuje nějaký způsob, jak ho zastavit, pak na to strany Premier League ještě musí přijít. Manchester United je jen jeho poslední obětí. Očekávejte, že Haaland podrobí něčemu podobnému i další soupeře City - Southampton, Liverpool a Brighton.

Premier League můžete sledovat živě na Canal+Sport!

Více informací o Manchester United naleznete zde.