Zpět na » Premier League » Kevin De Bruyne a jeho nová rola po příchodu Erlinga Haalanda. Proč je pro Guardiolu tak důležitý?

Premier League - Kevin De Bruyne a jeho nová rola po příchodu Erlinga Haalanda. Proč je pro Guardiolu tak důležitý?

Kevin De Bruyne a jeho nová rola po příchodu Erlinga Haalanda. Proč je pro Guardiolu tak důležitý? © skysports.com, fotbalportal.cz - Kevin De Bruyne

2

Líbilo se

28.09. - NEPŘEHLÉDNĚTE S jedním gólem a šesti asistencemi v této sezóně Premier League má nejlepší střelec Manchesteru City z loňské sezóny, kdy získal titul, novou roli. Co to zapříčinilo? Příchod norského hrotového útočníka Erlinga Haalanda, s nímž si Kevin De Bruyne skvěle reozumí. Podívejte se, jak úžasný belgický záložník pokračuje v řešení problémů pro Pepa Guardiolu před manchesterským derby.

Manchester City v této sezoně vypadá a působí jinak díky Erlingu Haalandovi, ale fascinující je také to, jak se změnily role a povinnosti lidí kolem něj. Projevily se kvality Kevina De Bruyneho.

De Bruyne byl v minulé sezóně s 15 góly ve 30 vystoupeních nejlepším střelcem Manchesteru City při zisku titulu v Premier League. Od jeho vítězného gólu proti Chelsea v lednu až do konce sezony vstřelil více nepenaltových gólů pouze Heung-Min Son.

Belgický reprezentant stále umí skórovat. Ukázal to nádhernou střelou z hranice pokutového území za svou zemi během této reprezentační přestávky. Od Haalandova příchodu však tento tvůrce hry ve středu pole přijal novou roli v týmu.

„Kevin dal v minulé sezoně hodně gólů,“ řekl Guardiola po vítězství 3:0 nad Wolves, v němž se Haaland zapsal mezi střelce už v sedmém zápase za sebou. „Letos se ale spíše než o góly stará o asistence.“ Ty měl De Bruyne na Molineux hned dvě.

Bylo to ideální utkání, na kterém lze tento posun ilustrovat. Tento stadion byl v květnu dějištěm De Bruyneho čtyřgólového mistrovství. Pozoruhodné je, že v roce 2022 se na Molineux podílel na více gólech než kterýkoli jiný hráč - včetně těch v dresu Wolves.

Nyní se však opět ocitl v roli poskytovatele. De Bruyne má v této sezoně Premier League na kontě zatím šest asistencí. To je o dvě více než Bukayo Saka a dvakrát více než kterýkoli jiný hráč. Je na nejlepší cestě k dalšímu pokusu o dosažení vlastního rekordu 20 asistencí.

Údaj o jeho šesti asistencích je trochu nadsazený kvalitou zakončení jeho spoluhráčů, včetně Haalanda. De Bruyneho kreativita je však nepřekonatelná. Jeho očekávaný počet asistencí je dvakrát vyšší než u téměř všech ostatních hráčů v Premier League.

sdsbf(zdroj: skysports.com)

V nedávném rozhovoru De Bruyne typicky věcně zhodnotil svůj vlastní přínos. „Snažím se pro svůj tým vytvářet co nejvíce šancí, a když dají gól, tak si připíšu asistenci,“ vysvětlil. „Dělám to stejně od chvíle, kdy jsem sem přišel.“

V jistém smyslu je to pravda. Na kontě má nyní 92 asistencí v Premier League. Tím se vyrovnal Stevenu Gerrardovi. O jednu za Davidem Silvou. Dvě za Dennisem Bergkampem. Všechny tři jistě brzy dostihne. Zajímavé však je, že se mu to nyní daří trochu jiným způsobem.

Obě jeho asistence proti Wolves přišly z křížných přihrávek z pravého křídla jako výsledek zaběhnutí. Při první mu přihrál Phil Foden a při druhé Haaland. Tři z jeho šesti asistencí v této sezóně byly křížem z tohoto pravého křídla.

dsgd(zdroj: skysports.com)

Je v této sezóně nějaký nový plán? „Je to zápas od zápasu, pokaždé se všechno mění,“ říká. „Byly roky, kdy jsem hrál spíše defenzivně a pak zase útočněji a na pozici devítky. Záleží na tom, co má zrovna v hlavě.“

Podívejte se na De Bruyneho poziční rozehrávky z posledních tří sezon a podobnost je zřejmá. Hraje v těchto poloprostorech, i když se stále více soustředí na pravou stranu, v té zóně, kde může křížit, střílet nebo prokličkovat obranou oběma nohama.

sfsds(zdroj: skysports.com)

V této sezóně je však patrná modrá skvrna, která je o něco blíže k postranní čáře, výše na hřišti než dříve. Možná je to známka těch překrývajících se náběhů, kdy De Bruyne nyní raději volí cestu ven, než aby Haalanda v pokutovém území doplnil.

Snaží se spíše sloužit ostatním, než aby byl sám obsloužen.

V této malé části hřiště na křídle už došlo k 61 dotekům. Procento jeho doteků v této zóně v této sezóně činí 16,1 % - to je vyšší procento než v jeho předchozích šesti sezónách v Premier League v Manchesteru City.

ddfdf(zdroj: skysports.com)

Možná je to De Bruyneho další trik. Dokonce i Pep Guardiola se snažil vymyslet pro tohoto hráče nový superlativ a na otázku položenou u příležitosti sedmého výročí jeho podpisu smlouvy s City se spokojil s přívlastkem neuvěřitelný. Pochválil jeho pracovní tempo, což je další rys jeho dosavadní sezóny.

De Bruyne odehrál na hřišti Wolves 72 minut, přičemž uprostřed týdne odehrál celý zápas proti Dortmundu. Ve svých 31 letech si dal letos v létě poprvé v životě čtyřtýdenní pauzu od fotbalu s vědomím, že mu může trvat déle, než se dostane do tempa.

Místo toho se zdá, že to De Bruyne, stejně jako v mnoha jiných případech, zvládl na jedničku. Jeho hra byla vždy o hledání prostoru. Pokud se musel přizpůsobit, je přirozené, že se snažil najít tento prostor i jinde na hřišti.

V roce 2019 Gary Neville hovořil o tom, že toto místo je takzvaný poloprostor: asi 30 metrů od branky a od postranní čáry. Stala se z něj De Bruyneho zóna. „Myslím, že se to teď dostává do bodu, kdy do tohoto prostoru na pravé straně nemůžete De Bruyneho pustit,“ řekl Neville.

„De Bruyne opakuje úroveň kvality a přesnosti z toho vnitřního pravého prostoru, kterou za Manchester United produkoval David Beckham, a to jsem si myslel, že v Premier League už dlouho neuvidím.“

Uplynuly tři roky a De Bruyne našel další zónu. City se díky Haalandovi změnilo. Nepodceňujte však stále geniálního De Bruyneho, který svou hru upravuje tak, aby jeho tým měl vždy přesně to, co od něj potřebuje.

Kam dál?

Michal Čermák / skysports.com, fotbalportal.cz

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře
Nebyly nalezeny žádné komentáře.
Nejnovější články