Zpět na » Primera Division » Napjatá situace v Barceloně. Kdy to v klubu vybouchne?

Primera Division - Napjatá situace v Barceloně. Kdy to v klubu vybouchne?

Napjatá situace v Barceloně. Kdy to v klubu vybouchne? © marca.com - Lionel Messi

1

Líbilo se

01.04. - NEPŘEHLÉDNĚTE Jsou jako manželský pár těsně před rozvodem. Při sebemenší zámince okamžitě startují na první našlápnutí. Řeč je o vedení barcelonského klubu a hráčích prvního týmu azulgranas. Poslední důkaz rozkolu pustil do médií v pondělí Lionel Messi. Kromě toho, že ohlásil výrazné snížení platů, využil příležitost i k tomu, aby uštědřil další ze série kopanců do klubové direktivy.

Lionel Messi utnul v pondělí svým prohlášením na Instagramu veškeré spekulace o tom, že si hráči Barcelony odmítají snížit platy a pomoci tak klubu v těžké době, kdy ekonomika pociťuje tvrdý dopad způsobený pandemií koronaviru. Kromě toho, že potvrdil 70procentní omezení mezd hráčů ve prospěch klubových zaměstnanců, aby ti mohli dostat celý plat, vyslal klubovému vedení tvrdý direkt přímo na solar.

„Hodně se toho řeklo a napovídalo ohledně hráčských platů. Především bych chtěl říct, že jsme byli vždycky pro snížení platů, protože naprosto chápeme, že se jedná o výjimečnou situaci. Z toho důvodu nás nepřestává překvapovat, že je uvnitř klubu někdo, kdo chce, abychom byli pod mediálním tlakem kvůli něčemu, co jsme stejně vždycky měli v úmyslu udělat. Jestli se dohoda několik dní zdržela, pak pouze proto, že jsme se snažili najít způsob, jak pomoci klubu a jeho zaměstnancům v této těžké době." To následně potvrdil i prezident klubu Bartomeu. „Hráči nikdy nebyli proti snížení platů. Od prvního dne mi Messi říkal, že to musí udělat," uvedl. Nicméně divný pocit z toho, že ve vedení klubu byl někdo, kdo k tomuto kroku měl hráče nutit, už nesmazal.

Ať už to nakonec bylo jakkoliv, jisté je to, že hráči nebyli příliš spokojeni s tím, jak vedení s nastalou situací naložilo. A není to v Barceloně nic nového. Je to jen poslední extempore z dlouhé řady konfliktů mezi hráči a klubovým vedením.

Letní příprava

Loni v létě například stoper Gerard Piqué neváhal zkritizovat generalitu za to, že během přípravy moc netrénovali kvůli špatně naplánované předsezónní fázi. „Není to jednoduché být připravený, protože jsme hodně cestovali a málo trénovali."

Ignorace kvůli dresu

Před začátkem sezóny se vynořil další doklad, zdánlivě malicherný, o narušených vazbách, když záložník Carles Aleňa trochu ukřivděně nesl fakt, že musel nedobrovolně přenechat číslo které měl na dresu nově příchozímu De Jongovi. „Čekal jsem nějaký vzkaz z klubu, že De Jong požádal o moje číslo. Oni mu ho slíbili, aniž by mi dali jakkoliv vědět. Takové věci se v tomto klubu občas dějí," řekl tehdy.

Vidalova žaloba

O něco později, těsně před koncem roku, zažaloval záložník Arturo Vidal klub za to, že mu měl dlužit zhruba 2,5 milionů eur na výplatě. Ačkoliv celá kauza vyšuměla do ztracena, opět odhalila chatrné vztahy mezi kabinou a direktivou.

Odvolání trenéra a vystoupení Abidala

V lednu klub odvolal trenéra Valverdeho, čímž sice potěšil mnoho fanoušků, ale forma, jak k tomu došlo, hodně rozlítila samotné hráče, neboť na veřejnost pronikly informace o jednáních s Xavim, který měl převzít kormidlo, ale i dalšími adepty, když Valverde byl stále ještě ve funkci. Korunu všemu nasadil nedlouho poté sportovní ředitel Eric Abidal, jenž obvinil hráče z toho, že pod odvolaným koučem málo trénovali jsou vlastně viníci jeho odchodu. Jeho prohlášení mělo na první tým stejný efekt jako červený hard na býka. Messi už nevydržel mlčet a prostřednictvím Instagramu poslal ohnivý šíp do klubových kanceláří.

„Upřímně takové věci nedělám rád, ale myslím si, že každý by měl být zodpovědný za svoji oblast a nést odpovědnost za svá rozhodnutí. Hráči za to, co se stalo na trávníku. Odpovědní lidé ve sportovní sekci by také měli převzít zodpovědnost za rozhodnutí, která činí. Podle mě, když se mluví o hráčích, je třeba být konkrétní, říct jména. Jinak špína padá na všechny a přiživuje věci, které se pak vypráví a nejsou pravdivé."

Rakitić a jeho zmařený přestup

Jen pár dnů poté si ulevil i záložník Ivan Rakitić, když mluvil o svém zmařeném přestupu do Juventusu. „Nelíbilo se mi hned několik věcí, říkám to zcela na rovinu, lidé ve vedení klubu o tom vědí," pronesl chorvatský fotbalista.

Sociální sítě

Uběhlo jen čtrnáct dní a média už plnila další kauza. Vedení si mělo najmout firmu, která měla za úkol na sociálních sítích záměrně podrývat autoritu některých hráčů s jasným cílem posílit tu svoji. Ačkoliv Bartomeu tyto informace popřel a například Piqué řekl, že prezidentovi věří, byl to další škraloup, který mělo na štítu klubové vedení.

Úzký kádr, špatné plánování

Za dalších pár dní Barcelona remizovala v úvodním osmifinálovém zápase Ligy mistrů v Neapoli 1:1 a po nevalném výkonu si do nastavených mikrofonů postěžoval jeden z týmových kapitánů Sergio Busquets na úzký kádr. Za který samozřejmě může vedení. „Bohužel plánování bylo takové, jaké bylo. Máme úzký kádr."

Xavi pod současným vedením trenérem nebude

V nedělním rozhovoru pro deník La Vanguardia promluvil legendární záložník Xavi Hernández o důležitosti harmonie klidu v kabině. „Kolem kabiny se nemůže pohybovat nikdo ,jedovatý´," čímž dal jasně najevo, že v tuto chvíli tomu tak není. A na dotaz, jestli by pracoval pod stávající direktivou odpověděl diplomaticky, ale i tak se z toho dalo mnoho vyčíst. „S Bartomeuem nemám špatný vztah, s Joanem Laportou vycházím velmi dobře a Víctor Font (kandidát do prezidentských voleb) je můj kamarád," uvedl. Vzhledem k tomu, že se volby prvního muže uskuteční příští rok, je evidentní, že Xavi raději počká, až dojde na změnu v klubovém vedení, než by se pustil do práce pod tím současným.

Za situace, jaká je, bude ale čekání na změnu ještě pořádně dlouhé a může vyeskalovat v další skandály mnohem větších rozměrů.

Kam dál?

Jan Preisler / FotbalPortal.cz

Související odkazy
Nejnovější články