Zpět na » Primera Division » A co vyzkoušet Kroose na podhrotu místo zraněného Balea?

A co vyzkoušet Kroose na podhrotu místo zraněného Balea?

A co vyzkoušet Kroose na podhrotu místo zraněného Balea? © madrid-barcelona.com - Toni Kroos

0

Líbilo se

19.09. - Trenér Realu Madrid Rafa Benítez už před startem sezóny věděl, že pro úspěšné zvládnutí sezóny bude potřeba točit kádrem, aby se do závěrečných měsíců nešlo takříkajíc s vyplazeným jazykem na vestě. Okolnosti ale chtěly, aby se s těmito rotacemi začalo možná dříve, než španělský stratég zamýšlel.

Ovšem natřískaný plán akcí Bílého baletu není ten hlavní důvod, proč Benítez má v úmyslu hýbat figurkami na šachovnici častěji než jeho předchůdce Ancelotti. Je to také způsobem vnímání fotbalu u Beníteze, který vždycky rád měnil sestavu. Brzká zranění některých teoretických členů základu pak tento proces jen urychlila.

James, Danilo, poslední, kdo padl, byl Bale, jehož zranění lýtka nepustí do hry hned na několik týdnů. Nepříjemnosti, které ale na druhou stranu dopřejí náhradníkům užít si fotbal v bělostném dresu Realu. Pro novou roli, kterou rodák z Cardiffu pod koučem Benítezem plnil, na podhrotu, se otevírá celý rejstřík možných zástupců. Některých přímých, logických, jako je třeba Jesé, nebo jiných, dalo by se říct nepřímých.

Benítez by mohl postavit do středu hřiště jednoho záložníka s defenzivnějšími sklony - Casemira, nebo Kovačiće - a ve schématu posunout jednoho z obvyklých herních architektů. Ostatně pozice podhrotového záložníka není neznámá ani pro Luku Modriće ani pro Toniho Kroose. Okolnosti, hierarchie a běh času je zastrčil na post před stopery, kde se uchytili a hrají na skvělé úrovni.

Nutnost umístit spojku za Benzemova záda v tradičním rozestavení 4-2-3-1 by mohla Kroosovi nabídnout možnost vrátit se na místo, kde jako fotbalový profík začínal vyčnívat - třeba na mistrovství světa hráčů do 17 let v roce 2007, v Bayeru Leverkusen v roce 2010 nebo v některých zápasech pod Guardiolou v Bayernu, kdy suploval úlohu Götzeho a Müllera.

Toni Kroos se sice nevyznačuje v poslední době příliš velkou střeleckou produktivitou. Loni dal za blancos 2 góly, stejně jako ve svém posledním ročníku v Bayernu. Ovšem ve svém rozlučkové sezóně v Leverkusenu, kdy si užíval víc volnosti a důvěry, dal branek devět a pak se jeho pozice v sestavě postupně vzdalovala od šestnáctky, a největší přednosti, skvělý nákop oběma nohama, tak zůstaly nevyužity. A góly ubývaly.

A právě počtu branek dosažených v Leverkusenu v sezóně 2009-10 by se mohl klidně přiblížit, pokud by měl větší volnost pohybu směrem k soupeřově svatyni, nebyl svázán tolika defenzivními úkoly. Pokud by jeho mysl byla zaměstnána výhradně tím, jak otevřít hru, jak ji zorganizovat, jak se spojit se svými spoluhráči nebo překvapit střelou. Svoji skvělou střelou. Benítezovi se nabízí při Baleově absenci skvělá příležitost.

Kam dál?

Jan Preisler / fotbalportal.cz, goal.com

Související odkazy
Nejnovější články