Zpět na » Primera Division » Ve formě hrající Luiciano Vietto přitahuje zájem těch nejsilnější klubů. Udrží ho Villarreal?

Ve formě hrající Luiciano Vietto přitahuje zájem těch nejsilnější klubů. Udrží ho Villarreal?

Ve formě hrající Luiciano Vietto přitahuje zájem těch nejsilnější klubů. Udrží ho Villarreal? © telegraph.co.uk - Luciano Vietto

2

Líbilo se

12.03. - NEPŘEHLÉDNĚTE Jeho letnímu přestupu z rodné Argentiny do Villarrealu prakticky nikdo nevěnoval pozornost, pokud ho tedy vůbec někdo zaregistroval. Ovšem jak ubíhají týdny, mladý útočník Luciano Vietto přitahuje čím dál tím větší zájem těch nejbohatších klubů Evropy, jež se o něj v létě, díky jeho skvělým výkonům, zcela jistě poperou.

Jeho nedělní skvělá trefa do sítě Celty Vigo, kdy si 21letý Vietto naběhl do vápna na dlouhý balón Piny z hloubi pole, zpracoval ho, jako kdyby měl v kopačce magnet a prostřelil brankáře Sergia Álvareze mezi nohy, měla pořadové číslo dvanáct v dosavadním průběhu španělské Primera División. Takovou porci gólů před dovršením hranice 22 let věku před ním dokázalo nastřílet pouhých osm borců: Messi, Fernando Torres, Saviola, Agüero, Higuaín, Morientes, Raúl a Brazilce Ronaldo. Rozhodně žádná špatná společnost do níž se letní posila Villarrealu z argentinského Racing Club přidala. A stejně jako v létě bez nějakých okázalostí a fanfár.

Na jakákoliv srovnávání je ještě dost brzy, ovšem z výše uvedených jmen se vycházející hvězdička nejvíce podobá legendárnímu útočníkovi Realu Raúlu Gonzálesovi. Vietto určitě nepatří, stejně jako Raúl, mezi nejvyšší, nejrychlejší sprintery ani nejsilnější borce, ale určitě mezi ty nejchytřejší. A shodou okolností i on nosí dres s číslem 7, jako ikona Bílého baletu.

Jeho dvanáct ligových zářezů ho řadí mezi letošními kanonýry po bok mnohem zvučnějšího jména - Maria Mandžukiće z Atlética. Nicméně mladý fotbalista Villarrealu hrál mnohem méně zápasových minut, než ostatní borci v top ten pořadí tabulky střelců, ve Španělsku nazývané Pichichi. Trenér Marcelino García Toral totiž musel šetrně porcovat herní čas všem svěřencům, neboť ještě nedávno Žlutá ponorka proplouvala třemi soutěžemi. A por kouče Villarrealu měla v tu chvíli nejvyšší prioritu Evropská liga a domácí pohár. Tudíž v Primera División nastupoval spíše s druhou garniturou do níž Vietto rozhodně nepatří.

Jak často Vietto skóruje v Primera División? Každých 120 minut...(zdroj: whoscored.com)

Nicméně když už se Vietto na trávník dostal, pěkně se činil. Jeho kadenci gól každých 120 minut překonávají pouze Griezmann, Neymar, Messi a Cristiano Ronaldo. V další statistice lze nalézt onu podobnost s Raúlem, neboť se rozhodně nerozpakuje střílet co nejvíc na bránu. Přes svůj omezený čas na hřišti (11 z 24 startů v La Lize má připsáno jako střídající hráč) je šestý v počtu střel vyslaných na branku, s frekvencí jedné střely za 22,2 minuty.

Pokud se podíváme zblízka na typ gólů, které Vietto zaznamenal, je jasné že mladý Jihoameričan je typický predátor v šestnáctce. Všech jeho dvanáct branek padlo z tohoto prostoru - tři z malého vápna. Málokdy se pokouší o ránu z dálky a k penaltám, či přímým kopů se nedostane.

Za to, že Luciana Vietta nezaznamenaly radary větších klubů, mohla možná jeho chabá tělesná schránka. Navíc v 15 letech byl vyhozen z klubu Estudiantes a nevzalo ho ani Rosario Central. Nedávno se v rozhlasovém pořadu El Larguero dokonce svěřil, že nebyl daleko od toho, aby s fotbalem definitivně sekl a pracoval v rodinné firmě, která prodávala ojetá auta.

Nicméně jeho agent Jorge Cyterszpiler neztrácel naději a nabídl hráče Racingu de Avellaneda. Tam se velice rychle usadil a v 17 letech se mu naskytla nečekaná šance - debutovat v nejvyšší argentinské soutěži a zásluhu na tom neměl nikdo jiný, než současný trenér Atlética Madrid Diego Simeone. Ten ho pro Colchoneros chtěl i loni v létě, nicméně vedení zaváhalo. Villarreal zvedl svoji poslední nabídku, která už se Atléticu za neznámého fotbalsitu zdála moc a uzmul tak blyštivý klenot do svých rukou. Hříčkou osudu pak Vietto vstřelil jediný gól ve vzájemném duelu na půdě Atlética a připravil tak madridskému klubu jedinou domácí porážku ve všech soutěžích za celý rok 2014.

(zdroj: whoscored.com)

V lednu svoji reputaci ještě navýšil, když si připsal Camp Nou mezi stadiony, kde na první pokus skóroval, ačkoliv to k bodům po porážce 2:3 nakonec nevedlo. Ovšem Messi byl z výkonu svého krajana natolik unešený, že si ho našel v hotelu, kde tým Villarrealu nocoval a přinesl mu jako dárek svůj dres.

Viettta tato událost úplně dostala. Mluvil s někým, kdo se pro něj ještě donedávna zdál jako nedosažitelná hvězda. Ovšem na trávníku prokazoval, že ho žádná tréma neskolí. Před dvěma týdny naskočil do zápasu proti Real na San Bernabéu jako střídající hráč a naprosto změnil průběh zápasu. Už po třech minutách sehrál klíčovou roli ve vyrovnávací brance spoluhráče Gerarda a nakonec se ještě svým hlavičkovým pokusem v závěru mohl zasloužit o tři body pro Villarreal nebýt skvělého zákroku Casillase.

Po osmi měsících svého prvního evropského angažmá má Vietto na kontě 19 branek a 8 asistencí v součtu všech soutěží. Takový nástup pochopitelně upoutal pozornost jiných klubů. Agent Cyterszpiler, který byl v roce 1980 obchodním partnerem Diega Maradony už mluvil o letních plánech. „Víme, že Luciana Vietta sleduje spousta klubů. Bude to velký závod o jeho přestup.“


Na velmi dobré pozici byl nejprve Liverpool, jenže postupem času se začaly zajímat také Real Madrid, Barcelona, Manchester United nebo Inter Milán. Ono by bylo vůbec velkým překvapením, kdy o něj letos některý klub vůbec nestál.

Podle trenéra Villarrealu Marcelina by ale byla nejlepší rada, jíž by mohl Viettovi dát ta, aby ještě zůstal alespoň rok na El Madrigalu, kde má smlouvu do roku 2019. Pravidelně hrál, což by mu prospělo v jeho dalším vývoji.

„Není to tak, že by mě netěšily chvalozpěvy, jenže já jsem spíš takový domácí typ, raději se držím v ústraní,“ řekl deníku As o celém tom mumraji kolem jeho osoby. „Jsem tu hrozně šťastný. Villarreal projevil velkou důvěru v moji osobu a já jsem mu to teď dlužen, musím ukázat stejnou loajalitu. Pokud nějaký klub přijde se skvělou nabídkou, uvidíme, co se stane. Ale musela by to být nabídka, která by uspokojila všechny strany. Dobrý návrh pro mě i pro klub.“

Jen za pár měsíců se z relativní anonymity dostal mezi nejžádanější útočníky Evropy. Ačkoliv mu jeho maminka vždycky říkala „Lucky“ - klikař, nemá to nic společného s jeho vývojem, který určitě není dílem náhody. Rozhodnutí, jestli zůstane nebo odejde, bude hodně komplikované. Ale jeho inteligence, jak na hřišti, tak i mimo něj naznačuje, že určitě učiní to správné.

Kam dál?

Jan Preisler / fotbalportal.cz, whoscored.com, youtube.com

Související odkazy
Nejnovější články