Zpět na » Primera Division » Potřebuje vůbec Real Jamese Rodrígueze? A jak by s ním mohla vypadat sestava Bílého baletu?

Potřebuje vůbec Real Jamese Rodrígueze? A jak by s ním mohla vypadat sestava Bílého baletu?

Potřebuje vůbec Real Jamese Rodrígueze? A jak by s ním mohla vypadat sestava Bílého baletu? © zmbio.com - Skutečně jej Real potřebuje?

5

Líbilo se

23.07. - NEPŘEHLÉDNĚTE Včera večer byl James Rodríguez oficiálně představen jako nejnovější posila Realu Madrid. Bude oblékat dres s číslem 10. Jeho cena by měla být 80 miliónů euro. Postaví se po bok takových hvězd, jakými jsou Cristiano Ronaldo či Gareth Bale. Skutečně bylo třeba Jamese Rodrígueze přivést? Při současném kádru Realu? A v jakém složení bude Real s ním v sestavě hrát?

Letošní vítězové Ligy mistrů se znovu ukázali na přestupovém trhu gigantickým úlovkem, především co se peněžní výše týče. Monaku za vycházející kolumbijskou vysázeli na stůl 80 miliónů euro. James Rodríguez podepsal smlouvu na 6 let. V loňském roce přišel do francouzského klubu za 45 miliónů euro z Porta. Monacký celek tedy na něm slušně vydělal.

Jednou z největších fotbalových jistot je to, že Real Madrid podepíše každého hráče, který nejvíce oslní na mistrovství světa. V roce 2006 získali Fabia Cannavara, který se stal v tom roce držitelem Zlatého míče a o 4 roky dříve to byl Brazilec Ronaldo. Nyní je to právě James Rodríguez, jenž se stal nejlepším střelcem letošního světového šampionátu.

jamesStatistiky Jamese na letošním MS (zdroj: goal.com)

Okamžitě se o něj začaly zajímat dva největší kluby ve Španělsku. K Realu Madrid se přidala i Barcelona. Sám kolumbijský útočník vyslovil přání zahrát si v Primera División a při tom upřednostnil hlavní město Španělska. Během včerejška byl přesun zpečetěn.

Ale stále přetrvává otázka: Skutečně současný Real Madrid potřebuje Jamese Rodrígueze? Rodríguez je skvělý hráč, který dokáže diktovat hru, umí skórovat, zvednout fanoušky ze sedadel, ale Real zkrátka nemá problémy v ofenzívě, aby musel kupovat takovéto hráče.

Carlo Ancelotti se rozhodl v loňské sezóně pro rozestavení 4 - 3 - 3, přičemž na křídlech řádili dvě nejdražší posily v historii klubu - Cristiano Ronaldo a Gareth Bale. Mezi nimi na hrotu působil Karim Benzema. Přechod na systém 4 - 2 - 3 - 1 (který na začátku minulého ročníku selhal) je jednou z možností, jak hrát s Rodríguezem v sestavě. Poté by hrál v trojici s Ronaldem a Balem a před nimi by zůstal Francouz Benzema. Očekávaným odchodem Samiho Khediry však ztratí kvalitu defenzívní činnost záložní řady. Xabi Alonso už není nejmladší a nedá se očekávat, že by všechnu „černou“ práci zvládl sám. Na pozici defenzívního štítu může nastupovat nově příchozí Toni Kroos, ale bývalý hráč Bayernu Mnichov neoplývá takovými obrannými schopnostmi, inteligencí a účelností, jako Khedira. Kroos se daleko raději tlačí do prostoru, který by právě měl „obývat“ James Rodríguez. Tady by mohl nastat problém.

james2Možná sestava Realu Madrid s Jamesem Rodríguezem v systému 4 - 2 - 3 - 1 (zdroj: goal.com)

Při rozestavení 4 - 3 - 3 by se James Rodríguez mohl ocitnout na pravé straně středové řady po boku Toniho Kroose a Luky Modriče. V tom případě by však bylo podmínkou to, že by se mohl vydávat na útočné výpady a působit zmatek v soupeřově obraně, především v prostoru za Karimem Benzemou. Bylo by pošetilé nechat Rodrígueze napravo a spoléhat na to, že nebude zapomínat na zpátečku. Nicméně jeho volnost by přidělala starosti zbylé dvojici, která by měla mnohem více defenzívních úkolů. Ani Kroos, ani Modrič, nejsou typickými obrannými záložníky, a střed hřiště by mohl být nebezpečně prostupný.

jamesMožná sestava Realu Madrid s Jamesem Rodríguezem v systému 4 - 3 - 3 (zdroj: goal.com)

Další obavy by mohly nastat na krajích. Nasazení Di Maríi bylo velmi dobré. Argentinec je přirozeným křídlem, a proto mužstvu dokázal poskytnout potřebnou šířku hřiště, když si na druhé straně Cristiano Ronaldo často sbíhal do středu pole. James Rodríguez není žádným křídelním hráčem. Nejlépe se cítí v pozici za hrotovým útočníkem. Zatímco duo Ronaldo-Bale by produkovalo bleskové výpady po stranách. Jenže ani jeden z nich nemá příliš zažité defenzívní povinnosti.

Také je zde otázka finančního Fair Play. Když týmy nakoupí, musí prodat. Jamesův příchod tak bude zřejmě znamenat konec pro Ángela Di Maríu, stejně tak pro Isca. Několikrát se v loňském roce vznášely otazníky nad dalším působením argentinského záložníka na Santiago Bernábeu. Carlo Ancelotti se rozhodl si jej ponechat, místo něj odešel Mesut Özil.

Zbytek už je historie. Bývalý hráč Benfiky má za sebou úžasnou sezónu v nové roli, kterou pro něj „ušil“ Ancelotti. Byl dokonce vyhlášen mužem finálového zápasu Ligy mistrů. Co udělal, že musí být o dva měsíce vytlačen ze sestavy?

Jeho argentinský kolega, Willy Caballero, se také domnívá, že je od Realu nerozumné, aby se Di Maríi zbavoval. „Zavřel ústa mnohým španělským novinářům, kteří pochybovali o jeho talentu. Někteří lidé o něm pochybovali, ale on je vynikající,“ uvedl Caballero.

di mariaÁngel Di María bude muset pravděpodobně odejít (zdroj: soccsim.ru)

Přestupová částka je zřejmě nejvíce ohromujícím aspektem tohoto Rodríguezova přestupu. Ačkoliv si užil skvělé mistrovství světa, skóroval v každém zápase...stále zůstává „syrovým, nedokončeným výrobkem“ se zoufale krátkou zkušeností na té nejvyšší úrovni, a to zejména co se týče Ligy mistrů.

Celou svou dosavadní kariéru strávil v méně významných ligách. Teď má být připraven ukázat se na té nejzářivější evropské fotbalové scéně? A skutečně se musela jeho cena vyšroubovat až do závratných výšin 80 miliónů euro? Za nepříliš ozkoušeného hráče je to skutečně astronomická suma.

James Rodríguez opravdu ještě není hráčem, po kterém by Real toužit. V útočné fázi má dostatek hvězd. Najít taktický systém, při němž dostanete ze všech těchto plejerů to nejlepší, bude nesmírně obtížné. Navzdory tomu byl Real Madrid ochoten zaplatit čtvrtou nejvyšší přestupovou částku v historii.

Arséne Wenger očekával, že James bude zdokonalovat své dovednosti nadále v knížecím klubu, a především získá zkušenosti s Ligou mistrů. „Pochybuji, že v tomto roce přestoupí, protože Monako bude hrát v nastávající sezóně Ligu mistrů. Ale po příštím ročníku, nebo dvou, se bude chtít přesunout někam jinam,“ domníval se ještě před Rodríguezovým přestupem manažer Arsenalu.

Jenže Real Madrid nakonec svou novou blyštivou „hračku“ získal. Zda bude James pokračovat ve fantastických výkonech, to ukáže čas. Stejně tak, zda to byl pro Real ten správný krok.

Kam dál?

Michal Čermák / skysports.com, fourfourtwo.com, goal.com, fotbalportal.cz

Anketa

Potřebuje současný Real Jamese Rodrígueze?

Ano (7)

Ano 28,0%

Ne (18)

Ne 72,0%
Celkový počet hlasů: 25
Loading... Uklávám Váš hlas.
Související odkazy
Nejnovější články