Zpět na » Evropská liga » Los čtvrtfinále Evropské ligy: Sparta vyzve Villareal, Kloppův Liverpool jde na BVB, Sevilla má Bilbao

Los čtvrtfinále Evropské ligy: Sparta vyzve Villareal, Kloppův Liverpool jde na BVB, Sevilla má Bilbao

Los čtvrtfinále Evropské ligy: Sparta vyzve Villareal, Kloppův Liverpool jde na BVB, Sevilla má Bilbao © twitter.com, fotbalportal.cz - Los čtvrtfinále Evropské ligy

3

Líbilo se

18.03. - NEPŘEHLÉDNĚTE Po losu Ligy mistrů následoval v Nyonu i los čtvrtfinále Evropské ligy. Pro české fanoušky byl nesmírně zajímavý, protože poprvé v historii této soutěže s tímto názvem byla v osudí i pražská Sparta. Ta se poměří s Villarealem, který se ve skupině potkal s Plzní. Jürgen Klopp s Liverpoolem jde na svůj bývalý klub - Borussii Dortmund. Dojde znovu na španělské derby, tentokrát mezi Bilbaem a Sevillou.

Los ve švýcarském Nyonu odstartoval ve 13.00 středoevropského času. Účast z loňského ročníku si ve čtvrtfinále zopakoval jediný celek, a to celkový vítěz FC Sevilla. Ostatních 7 mužstev bylo oproti minulé sezóně odlišných. Losu se zúčastnily kluby z 6 různých zemí. V osudí byly hned 3 španělské týmy stejně jako při dnešním losu Champions League. Anglii reprezentoval Liverpool, Německo mělo svého zástupce v Borussii Dortmund. Ukrajinu zastupoval Šachtar Doněck, Portugalsko Braga a český prapor držela Sparta Praha. Ta vyřadila v osmifinále Lazio, a zapříčinila tak, že poprvé od sezóny 2000/2001 nebude mít Itálie ve čtvrtfinále evropských pohárů (LM a EL) svého zástupce.

I tentokrát, stejně jako u osmifinále, se losu chopil Alexander Frei - ambasador basilejského finále. Ten na úvod uvedl, že jej nejvíce překvapila Sparta Praha. Neměl radost z toho, že v osudí už není klub jeho srdce - FC Basilej. Ta si mohla zahrát finále na domácím stadionu.

Prvním týmem vytaženým z misky byla portugalská Braga, která byla pro Spartu zřejmě papírově nejschůdnějším soupeřem. Ovšem na český tým ještě nedošlo. Protivníkem Bragy se stal Šachtar Doněck, kterého si naopak Sparta nepřála. Tyto kluby se spolu utkaly v sezóně 2010/2011 v rámci základní skupiny Ligy mistrů. Tehdy oba zápasy vyhrál ukrajinský celek. Doma začne Braga.

Poté přišla řada na první španělské mužstvo. Z osudí byl vylosován Villareal. Žlutá ponorka se v základní skupině utkala s Viktorií Plzeň. Na domácí půdě zvítězil Villareal 1:0, v Plzni pak uhrál divokou remízu 3:3. Ve čtvrtfinále se poměří s druhým českým zástupcem v Evropské lize - s pražskou Spartou. Pro Spartu je to tedy nesmírně těžký los. S Villarealem se ještě nikdy v historii neutkala. Může ho jedině překvapit. Začínat bude venku.

Ve hře zbývaly dva španělské celky a také Liverpool s Borussií Dortmund. Frei vzal do ruky nejdříve míček s nápisem Athletic Club a k němu přidal FC Sevillu. Dojde tak znovu na další španělské derby. Oba kluby se velmi dobře znají, těžko se mohou něčím překvapit. Bilbao už v osmifinále vyřadilo jeden španělský celek, a to Valencii. Povede se mu to znovu? Na evropské scéně se tyto týmy ještě nikdy neutkaly. Úvodní duel uvidí Bilbao.

Poté bylo jasné, že se stane to, co si Jürgen Klopp po vítězné odvetě s Manchesterem United, nepřál. Liverpool totiž narazí na Borussii Dortmund - bývalý klub německého manažera. Klopp označil BVB za nejsilnější celek v Evropské lize. Chtěl se s ním utkat až ve finále, ale na souboj dojde dřív. Jistě to pro Kloppa bude velmi pikantní a emocionální souboj. Nebude to pro něj lehké. Spolu se tyto dvě mužstva potkala v sezóně2001/2002 ve skupině Ligy mistrů. V Liverpoolu zvítězili domácí 2:0, v Německu došlo na bezbrankovou remízu. V roce 1966 se Liverpool s BVB utkal ve finále PVP. Po prodloužení se tehdy radovala ze zisku trofeje Borussia. Doma začne Dortmund.

Čtvrtfinálové dvojice:

Sporting Braga - Šachtar Doněck
Villareal - Sparta Praha
Athletic Bilbao - FC Sevilla
Borussia Dortmund - Liverpool FC

Kluby napsané jako první začínají doma. Úvodní duely čtvrtfinále se odehrají 7. dubna. Odvety jsou na programu o týden později.

Kam dál?

Michal Čermák / uefa.com, skysports.com, fotbalportal.cz

Anketa

Postoupí Sparta do semifinále Evropské ligy?

Ano (19)

Ano 57,6%

Ne (14)

Ne 42,4%
Celkový počet hlasů: 33
Loading... Uklávám Váš hlas.
Nejnovější články