Nepřihlášen

Nepřihlášen

Zpět na » Ostatní » Legendární Patrick Vieira má nové angažmá. Povede i bývalou hvězdu Slavie

Legendární Patrick Vieira má nové angažmá. Povede i bývalou hvězdu Slavie

Legendární Patrick Vieira má nové angažmá. Povede i bývalou hvězdu Slavie © Fabio Ferrari/LaPresse - Patrick Vieira

0

Líbilo se

Dnes 16:10 - Patrick Vieira je dodnes vnímán jako jeden z nejlepších hráčů historie na svém postu. Jako o trenérovi tu ale panují jisté pochybnosti. Bývalý titulový kapitán Arsenalu to nyní zkusí na reprezentační úrovni. Lehké to mít nebude. Laso dostal od Senegalu, kde jsou jen ty nejvyšší ambice.

Patrick Vieira prožil nádhernou hráčskou kariéru. Je odchovancem Tours, odkud se vydal do Cannes, kde se potkal třeba se Zinedinem Zidanem. V roce 1995 přestoupil do AC Milán, o rok později už se ale hlásil v Arsenalu. A byla to nejdůležitější a nejlepší kapitola jeho kariéry. Zapsal se do historie Premier League jako jeden z vůbec nejlepších defenzivních záložníků v historii, byl navíc kapitánem neporazitelného týmu Arsenalu, který byl až do loňské sezóny posledním titulovým týmem tohoto klubu. Po odchodu z Arsenalu si zahrál za Juventus, Inter Milán a kariéru ukončil v Manchesteru City. S Francií se stal mistrem světa i Evropy.

Daleko od hráčské úrovně

Jako trenér ale zatím rozhodně díru do světa neudělal. Patrick Vieira s trenéřinou začal v akademii Manchesteru City, který ho následně poslal v rámci City Group do New Yorku. To bylo Vieirovo první angažmá v roli hlavního trenéra na top úrovni. Jako trenér měl pod sebou Franka Lamparda, Davida Villu nebo Andreu Pirla. Šanci následně dostal ve francouzském Nice. Vydržel 90 zápasů, poté se přesunul do Premier League. V Crystal Palace vydržel sice celkem dlouho, ale rozhodně to nebylo úspěšné angažmá. Posun tohoto celku začal až s jeho odchodem. Poté trénoval ve Francii Štrasburk a v Itálii Janov. Od konce v listopadu 2025 byl bez angažmá.

Vieira trenérem Senegalu

Aktuálně už je ale zpět na značkách a poprvé si vyzkouší, jaké to je být reprezentačním trenérem. A dostává se do Senegalu. Ten v posledních letech vedl oblíbený kouč Pape Thiaw, který tuto zemi dovedl ke kontroverznímu titulu na posledním AFCONu. Mistrovství světa se ale zase tolik nepovedlo a trenérská pozice byla volná. Volba tak padla na muže, který vyhrál během své kariéry víceméně vše, co vyhrát šlo. Mentalita vítěze, obrovský respekt v celém fotbalovém světě. To 50letý Francouz bezpochyby má. Ale má i trenérskou kvalitu na to, aby Senegal zvedl směrem k dalším velkým turnajům? Zatím to nikde neukázal. Třeba ale právě reprezentační fotbal bude prostředím, kde se Vieira najde. Pomáhat k úspěchu bude francouzskému mistru světa i bývalá hvězda Slavie Malick Diouf.

Přečtěte si také: Dokáže José Mourinho vrátit Real Madrid na vrchol? Special One čeká možná nejtěžší zkouška kariéry

Adam Novotný / fotbalportal.cz

Nejnovější články