Zpět na » Ostatní » Proč dnes oba zápasy EURO 2024 začínají ve stejnou dobu? Pravidlo pochází z roku 1982

Proč dnes oba zápasy EURO 2024 začínají ve stejnou dobu? Pravidlo pochází z roku 1982

Proč dnes oba zápasy EURO 2024 začínají ve stejnou dobu? Pravidlo pochází z roku 1982 © iconsport.photo - před zápasem české reprezentace

0

Líbilo se

23.06. - NEPŘEHLÉDNĚTE Dnešní večer nabídne fotbalovým fanouškům skutečnou lahůdku, když se v rámci Euro 2024 utkají Německo se Švýcarskem a Skotsko s Maďarskem. Oba zápasy skupiny A začínají ve 20:00 britského času, což znamená, že diváci budou muset zvolit, který ze soubojů si naladí.

Turnaj Euro 2024 se dostává do rozhodující fáze, kdy týmy hrají o postup do osmifinále. Mezi jistými postupujícími jsou již Německo, Portugalsko a Španělsko, které si zajistily místo v posledních šestnácti ještě před závěrečným kolem skupinové fáze. Hostitelské Německo se utká se Švýcarskem ve Frankfurtu, zatímco Skotsko bude čelit Maďarsku ve Stuttgartu. Rozhodnutí UEFA o stejném začátku zápasů má svůj důvod, který sahá až do mistrovství světa 1982.

Historický důvod

Tehdy došlo k incidentu známému jako "Disgrace of Dijon“. Západní Německo hrálo svůj poslední zápas ve skupině proti Rakousku, zatímco Alžírsko se utkalo s Chile den předtím. Alžírsko zvítězilo 3-2, což znamenalo, že Západní Německo a Rakousko věděly, že vítězství Němců o jeden nebo dva góly zajistí postup oběma týmům na úkor Alžírska. Horst Hrubesch tehdy vstřelil jediný gól zápasu v 10. minutě, po čemž oba týmy přestaly útočit a výsledek 1-0 jim oběma vyhovoval. Po tomto incidentu podalo Alžírsko stížnost k FIFA, která však rozhodla, že žádná pravidla nebyla porušena. Od mistrovství světa 1986 začaly všechny poslední zápasy skupinové fáze ve stejnou dobu, aby se předešlo podobným situacím.

Petr Magasanik / fotbalportal.cz

Nejnovější články