Zpět na » Ostatní » ME 2024: Proč má Francie ve znaku kohouta?

ME 2024: Proč má Francie ve znaku kohouta?

ME 2024: Proč má Francie ve znaku kohouta? © iconsport.photo - Griezmann a galský kohout

0

Líbilo se

24.06. - NEPŘEHLÉDNĚTE Na dresech francouzské fotbalové reprezentace se skvěje kohout, symbol s hlubokými historickými kořeny a velkým významem pro celou zemi. Kohout, který zdobí odznak Les Bleus, je mnohem víc než jen ozdoba - představuje národní hrdost, odvahu a identitu Francie.

Proč právě kohout zdobí francouzský odznak?

Historie tohoto symbolu sahá hluboko do minulosti. Ve středověku byl galský kohout používán jako symbol naděje a víry v náboženských kruzích. Během renesance se postupně začal spojovat s Francií a stal se symbolem francouzské identity. Během Francouzské revoluce získal kohout nový význam a stal se symbolem lidové síly a národního ducha.

Napoleon měl však jiný názor. Pro něj byl kohout příliš slabý a neschopný reprezentovat velké francouzské impérium. Nahradil ho tedy orlem, symbolem síly a moci. Jakmile ale Napoleonova éra skončila, v roce 1830 byl kohout znovu zaveden vévodou z Orleans. Kohout se opět objevil na vlajkách a uniformách Národní gardy a postupně se stal symbolem odporu a odvahy během první světové války, kdy byl v opozici k pruskému orlu.

V moderní Francii kohout symbolizuje nejen národní hrdost a odvahu, ale také selský původ a plodnost. Ačkoli není oficiálním státním symbolem, představuje určitý obraz Francie a jejího národního ducha. Ve světě sportu se kohout stal neodmyslitelným symbolem francouzských sportovních týmů, a to zejména fotbalové reprezentace. A tak, když se Les Bleus postaví na hřiště, kohout na jejich dresu připomíná bohatou historii a hrdost celé země.

Petr Magasanik / fotbalportal.cz

Nejnovější články