Zpět na » Ostatní » Víte, proč Nizozemsko nosí na ME oranžové dresy, přestože oranžová barva není na jejich vlajce?

Víte, proč Nizozemsko nosí na ME oranžové dresy, přestože oranžová barva není na jejich vlajce?

Víte, proč Nizozemsko nosí na ME oranžové dresy, přestože oranžová barva není na jejich vlajce? © iconsport.photo - Oranje při utkání

0

Líbilo se

22.06. - NEPŘEHLÉDNĚTE Dres nizozemského národního týmu je nepřehlédnutelný svou zářivou oranžovou barvou. Fotbaloví fanoušci se často ptají, proč tým nosí oranžové dresy, přestože tato barva není na vlajce země, která je červená, bílá a modrá. Odpověď je historická a sahá až k nizozemské královské rodině.

Na mezinárodní fotbalové scéně je málo týmů tak ikonických jako Nizozemsko. Od svého prvního mezinárodního zápasu v roce 1905 ohromují svět svou nádhernou hrou, kterou nazývají "totální fotbal". Tento styl uchvátil představivost trenérů po celém světě a jeho vliv je dodnes velmi silný.

Proč oranžová?

Ale proč tedy nosí oranžové dresy? Historie nám nabízí odpověď. Oranžová je barvou rodu Oranžsko-Nasavského, nizozemské královské rodiny. V Nizozemsku je titul "Princ Oranžský" vnímán jako pocta. Tato symbolika se odráží nejen ve fotbale, ale i v dalších sportech. Nizozemské hokejové a ragbyové týmy rovněž nosí oranžové dresy a mnohé další sportovní týmy v zemi tuto barvu sdílejí. Navíc, média v zemi často přezdívají fotbalovému týmu "Oranje" nebo. Zajímavostí je, že po získání nezávislosti na španělské nadvládě byla nizozemská vlajka původně modrá, bílá a oranžová. A tak, když vidíte nizozemské hráče v jejich ikonických oranžových dresech, vidíte nejen národní tým, ale i kus nizozemské historie a hrdosti.

Petr Magasanik / fotbalportal.cz

Nejnovější články