Zpět na » Ostatní » To nejlepší z prvního týdne šampionátu EURO 2024

To nejlepší z prvního týdne šampionátu EURO 2024

To nejlepší z prvního týdne šampionátu EURO 2024 © iconsport.photo - Jamal Musiala

0

Líbilo se

21.06. - NEPŘEHLÉDNĚTE První týden Eura 2024 je za námi a nutno uznat, že je tento šampionát možná ještě zábavnější, než čekali i ti největší fotbaloví příznivci. Útočný fotbal se spoustou krásných gólů, překvapivé ztráty některých favoritů nebo úsměvné i smutné momenty fotbalových hvězd. Podívejte se na to nejzajímavější, co přinesl první týden mistrovství Evropy v Německu.

Návrat zábavného fotbalu

No tak, zkuste zapátrat v paměti, kdy naposledy jste se u fotbalu tak bavili? Poslední roky evropských i světových šampionátů se nesly v podobném duchu a to hlavně nedostat gól. Vavříny sbíraly týmy, které dbaly převážně na propracovanou obranu a fotbalová krása šla stranou.

O to milejším překvapením je Euro 2024, do kterého naprostá většina národních týmů vstoupila s přímým a útočným stylem hry, díky kterému si fanoušci na stadionech i u televizí užívají každou minutu zápasu. Ve velkém stylu šampionát zahájilo domácí Německo, které naprosto rozdrtilo Skotsko.

Následovalo jej zábavné Španělsko, které konečně opustilo svoji Tiki-Taku a proti Chorvatsku předvedlo skvělou ofenzívu, které se spoléhá spíše na hru po křídlech, než na unudění soupeře k smrti tisícovkami přihrávek. Podobně dobře si vedli proti Albánii i úřadující šampioni z Itálie. A co takový zápas Turecka s Gruzií? No radost pohledět.

Trápení týmů jednoho hráče

Spoléhat na to, že vám zápas vyhrají jednotlivci? Tyto časy jsou už dávno pryč a jasně vidět je to i na letošním mistrovství. Takové Portugalsko má v současnosti jeden z nejlepších týmů v mezinárodním fotbale, přesto bylo v zápase proti Česku nepřehlédnutelné, jak moc se taktika kouče Roberta Martíneze zaměřuje na nohy, hlavu a ego kapitána Cristiana Ronalda.

Poetické pak bylo, když možný vítězný gól Dioga Joty nebyl uznán kvůli tomu, že se právě Ronaldo zapomněl při rozehrávce v ofsajdu. Vítězná branka tak nakonec přišla díky kombinaci dvou mnohem mladších a dynamičtějších náhradníků v podání Pedra Neta a Francisca Conceicaa.

Portugalsko přitom nebylo jediným týmem, na kterém bylo vidět, že jeho systém stojí na jediném hráči. Podobnou taktiku převedla i Belgie, která až příliš dávala prostor Jeremymu Dokuovi, jehož neustálé driblování prakticky k ničemu nevedlo, zatímco Anglii rozhodně nepomohl experiment s Trentem Alexanderem-Arnoldem ve středu pole. Nejlepší výkony Eura zatím přišly jen díky týmovým výkonům a nikoli hvězdným jednotlivcům

Zlomí Francii zlomený nos?

Přestože Francie do turnaje vstoupila vítězně, na zápas proti Rakousku určitě nebude vzpomínat v dobrém. Nejenže hvězdná útočná trojice Didiera Deschampse v podobě Kyliana Mbappého, Ousmaneho Dembélého a Marcuse Thurama společně příliš nefungovala, ale po nepříjemné srážce s obráncem Rakouska Kevinem Dansem navíc její největší zbraň v podání nové posily Realu Madrid utrpěla zlomeninu nosu.

Celá Francie nyní čeká na to, jak moc ovlivní Mbappého zranění výsledky jejich země na šampionátu a jak rychle se hvězdný střelec vrátí do hry. Zatím se počítá s tím, že Mbappé přijde o páteční zápas proti Nizozemsku, horší prognózy ale mluví o tom, že by mohl být mimo hru až 15 dní, což by jej vyřadilo do konce základních skupin.

Dolehne Mbappého zranění na celý francouzský tým, nebo se naopak kádr bez něj semkne a předvede bez své největší opory na hřišti ještě lepší kolektivní výkon? V minulosti jsme byli svědky několika podobných momentů, ať už jde o červenou kartu pro Davida Beckhama v roce 1998, zranění Waynea Rooneyho na Euru 2004 nebo hlavičku Zinedina Zidana v roce 2006. Zajímavé tedy bude sledovat, jak Mbappého zlomený nos ovlivní naděje Francie.

Mládí vpřed

Euro 2024 se zatím výrazně nese v duchu střídání generací. Zatímco pro mnohé hvězdy v podobě Cristiana Ronalda, Toniho Kroose, Luky Modriče nebo Oliviera Girouda je letošní evropský šampionát posledním v jejich velké kariéře, už teď je jasné, že se o budoucnost fotbalu obávat nemusíme.

Ve skvělém světle se totiž zatím ukazuje talentované mládí v čele s Judem Bellinghamem, Jamalem Musialou, Florianem Wirtzem, Lamine Yamalem a Ardou Gülerem. Jejich dosavadní výkony dávají jasně najevo, že budoucnost hry je v dobrých rukou.

Vít Sedlák / FotbalPortal.cz

Noviny
Nejnovější články