Zpět na » Ostatní » Klukům vzkazuji, aby se nebáli, říká Jakub Jankto více než rok po svém přiznání

Klukům vzkazuji, aby se nebáli, říká Jakub Jankto více než rok po svém přiznání

Klukům vzkazuji, aby se nebáli, říká Jakub Jankto více než rok po svém přiznání © iconsport.photo - Jakub Jankto

0

Líbilo se

16.04. - Záložník italského Cagliari v rozhovoru pro francouzský sportovní deník France footballl po více než roce od svého coming outu tvrdí, že se nijak nezměnil. Ani jako člověk, ani jako hráč. Jakub Jankto si zároveň pochvaluje, jak veřejnost, zejména v Itálii, na jeho odhalení reagovala, a ostatním homosexuálním hráčům vzkazuje, aby se nebáli veřejně vystoupit. Realita je ovšem odlišná a čísla dokazují, že je homosexualita ve fotbale nadále velké tabu.

Více než čtrnáct měsíců od svého coming outu si Jakub Jankto užívá života na výsluní bez dalšího skrývání se. Český fotbalový záložník se ale nechce považovat na symbol nebo snad zástupce homosexuálních hráčů ve fotbale. Jakub Jankto považuje svůj život po coming outu za zcela normální, a to i díky podpoře trenéra, spoluhráčů i fanoušků.

Nejsem jiný ani jako hráč, ani jako člověk. I když už se neskrývám. Všechno je v pořádku,“ říká Jakub Jankto, jehož coming out potřeboval velkou dávku odvahy. Fotbalové prostředí je z hlediska homosexuality totiž nadále velké tabu. Důkazem je toho prostý fakt, že od února 2023, kdy Jankto svou homosexualitu jako první aktivní fotbalista přiznal, v jeho šlépějích nikdo nekráčí.

Českého záložníka před čtrnácti měsíci zavalila vlna solidarity a podpory ze strany velkých klubů, mnoha hráčů, ale zejména jeho vlastních spoluhráčů a trenéra Ranieriho. „Dostal jsem tisíce vzkazů v můj prospěch. Zklamaly mne ty negativní, kterí přicházely zejména z Afriky a arabských zemí. Claudio Ranieri mi okamžitě řekl, že mi v případě problémů pomůže. Na letišti mě přivítali fanoušci a od té chvíle jsem se cítil klidný. Obyvatelé Sardínie jsou výjimeční a hodně mi pomohli. Obavy ze zápasů se také rychle vytratily,“ popisuje Jakub Jankto dny a týdny po svém coming outu.

Vtípky o homosexualitě se objevily, ale teď už je vše v pořádku, říká Jakub Jankto

Žádné problémy nezaregistroval český reprezentační záložník ani na hřišti nebo v šatně, kde se jeho homosexualita řešila opravdu otevřeně. „Mluvil jsem o tom s kapitánem Leonardem Pavolettim, který se o všechny stará. Někteří hráči se mě ptali, jestli jsem se homosexuálem narodil nebo stal později. Objevily se i vtípky, ale teď už je všechno v pořádku,“ prohlásil Jakub Jankto, který se vyhýbá tomu, aby byl označován za symbolického lídra homosexuálů ve fotbale.

Stále existuje spousta lidí, kteří si myslí, že je homosexuál zženštilý člověk. Důležité je, abychom respektovali život homosexuálů. Ve fotbale jsou i jiné homosexuálové, je mi jedno kolik jich je, ale vzkazuji jim, aby se nebáli veřejně vystoupit, protože se jim nic nestane.“

Andrea Suttnerová / fotbalportal.cz

Nejnovější články