Zpět na » Ostatní » Euro 2024: Naváže Chorvatsko na úspěchy z mistrovství světa?

Euro 2024: Naváže Chorvatsko na úspěchy z mistrovství světa?

Euro 2024: Naváže Chorvatsko na úspěchy z mistrovství světa? © iconsport.photo - Naváže Chorvatsko na své úspěchy?

0

Líbilo se

11.04. - Euro 2024 už je za rohem. Do zahájení turnaje Mistrovství Evropy 2024 už nezbývají ani 3 měsíce, a my se tak začneme dívat po týmech, které se na turnaji představí, podíváme se na jejich kádr, ambice a na to, jaká jsou od nich očekávání. Tento turnaj nám podle jmen účastníků slibuje nevyzpytatelnou a skvělou podívanou. Co ale na turnaji předvedou Chorvati?

Historie

Histore Chorvatska na Euru není kdovíjak dlouhá a úspěšná. Jako součást Jugoslávie sice chorvatští hráči dvakrát v 60. letech dosáhli na stříbro, ale v samostatné historii se tato země nikdy nedostala dál, než do čtvrtfinále, v němž ale nebyla aktuálně odcházející zlatá chorvatská generace, ale ta předchozí v roce 2008 a ta první zlatá generace v roce 1996. Pokud tedy porovnáme chorvatské výsledky na Euru s těmi na mistrovství světa, kde skončilo s medailí už dvakrát v řadě, silně se tu zaostává.

Luka Modrič a Euro 2008

Ambice

Vzhledem k tomu, že půjde opět o poslední turnaj pro hráče z druhé zlaté generace chorvatských borců, především pak pro Luku Modriče, ambice malé nejsou. Na mistrovství světa Modrič dosáhl na medaili už dvakrát, z Eura nemá jediný větší úspěch a většinou to skutečně bolelo, jak popisuje i ve své knize. Už skupina bude pro Chorvaty proti Itálii a Španělsku náročná. A nepodceňujme ani Albánii. Jak je nepříjemná jsme poznali na vlastní kůži. Chorvatsko bude mířit spíše na postup ze 3. místa a následnou spanilou jízdu k vavřínům. Modričova rozlučka musí být velkolepá.

Bronzové Chorvatsko

Aktuální situace

Ne vždy tomu tak bylo, a to zejména po konci generace Šukera, Bobana a dalších, ale Chorvatská reprezentace, ta dnes vypadá jako bratrstvo. Záběry z velkých turnajů jsou až dojemné. Chorvatsko je po velkých úspěších v opravdovém laufu a miluje ho prakticky celý fotbalový svět. A to samozřejmě přenáší i pohodu na hřiště. Ačkoliv tým roky zeslabuje, stále je velmi silný, a to především mentálně. Tam je ta síla Chorvatů přímo neskutečná. V kvalifikaci sice skončilo druhé, za to bez větších problémů. Klidná kvalifikace.

Zlatko Dalič

Tým

Brankáři - Po odchodu legendárního Pletikosy se stal na stará kolena neotřesitelnou jedničkou Subašič, ale Chorvatsko se obávalo toho, co bude po jeho konci. Dnes už je v klidu. Ačkoliv začátky v reprezentaci neměl Dominik Livakovič nejlepší, vyrostl v obrovskou oporu, což demonstroval i na světovém šampionátu v Kataru. Současná hvězda Fenerbahce už má zkušeností skutečně na rozdávání. Gólmani okolo něj se mění a jsou také kvalitní. Bude to mezi 24letými mladíky Labrovičem z Rijeky, Kotarskim z PAOKU a Ivušičem z kyperského Paphosu.

Dominik Livakovič

Obrana - Během kvalifikace se obrana celkem dost točila, jen jeden hráč hrál stále. Tím je samozřejmě nejdražší obránce historie Joško Gvardiol z Manchesteru City. Toho do této pozice z velké části vystřelily právě reprezentační výkony. Vedle něj se většinou točil Josip Šutalo, kterému to ale v Ajaxu nejde, a tak je tu stále připraven legendární válečník Vida nebo borci ze Serie A Erlič a Pongračič. Na levém kraji bude jedničkou Borna Sosa, jemuž přesun do Ajaxu také hrubě nevyšel, záda mu kryje Barišič z Rangers. Na pravé straně je hvězda světového šampionátu Juranovič a budoucí bundesligový šampion Stanišič.

Joško Gvardiol

Záloha - Vše se točí okolo Luky Modriče. Nejlepší hráč chorvatské historie, ikona Realu Madrid, která i ve svých 39 letech patří mezi absolutní světovou špičku. Vedle něj budou s největší pravděpodobností hrát další hvězdy úspěšných mundialů Brozovič a Kovačič, ale je mohou zastoupit hráči jako Lovro Majer nebo Luka Ivanušec, Lingrův spoluhráč z Feyenoordu. Zlatko Dalič tu má výhodu spousty univerzálních záložníků. Pašalič může hrát pod hrotem, stejně tak Vlašič, Ivanušec s Majerem zase mohou na křídla. Záložní řada každopádně velmi kvalitní. Faktorem X samozřejmě Luka Modrič, chorvatský kapitán.

Luka Modrič

Útok - Po odchodu Maria Mandžukiče do fotbalového důchodu Chorvatsko na hrotového útočníka trpí. Andrej Kramarič je super fotbalista, ale na posledních turnajích mu to tak úplne nelepilo. V kvalifikaci sice dal 4 góly, ale formu si musí přenést i na Euro. Tam bude stát proti borcům jako Bastoni nebo Le Normand a lehké to nebude. Záda mu kryje hrdina mistrovství světa Bruno Petkovič, hvězda Dinama Záhřeb. Na turnaji se ale klidně může objevit třeba Petar Musa. Bývalý útočník Slavie, současná hvězda Dallasu v kvalifikaci nastoupil do 6 zápasů.

Andrej Kramarič

David Suchý / fotbalportal.cz

Nejnovější články